
Od "Song not war", integrację i wsparcie osób z Ukrainy, przez ogród społeczny, wspólne świętowanie wielkanocne, warsztaty artystyczne, aż po rembertowskie lasy, wielokulturowy Wilanów czy kręgi kobiet. Mieszkanki i mieszkańcy niebawem ruszą z 40 wyjątkowymi inicjatywami w całej Warszawie.
Wyniki naboru Inicjatywy Sąsiedzkie 2022
Za nami I nabór do programu Inicjatywy Sąsiedzkie w 2022 roku. Celem programu jest wsparcie oddolnych inicjatyw warszawskich sąsiadek i sąsiadów. Min. 3 osobowe grupy sąsiedzkie mogły otrzymać wsparcie organizacyjne i finansowe (500 lub 2000 złotych).
W zakończonym niedawno naborze mieszkanki i mieszkańcy zgłosili 71 wniosków. Komisja konkursowa zdecydowała właśnie o przekazaniu dotacji 40 projektom w 14 dzielnicach. Pod tym linkiem znaleźć można listę zwycięskich projektów oraz listę rezerwową.
Dodatkowy nabór do programu w 4 dzielnicach Fundacja Stocznia (operator programu) ogłosi już na początku kwietnia.
Po 4 projekty będą realizować sąsiedzi z Bemowa, Mokotowa, Ochoty i Włoch. Po 3 z Pragi Południe, Pragi Północ i Woli. Po 2 z Białołęki, Śródmieścia, Ursusa, Wawra i Wilanowa. 1 projekt zrealizują sąsiedzi z Rembertowa.
Pomysły na działania są przeróżne, a ponad połowa dotyczy działań na rzecz uchodźców z Ukrainy. Wśród zwycięskich inicjatyw znaleźć można zupełnie nowe działania, ale i kontynuację pomysłów, które sprawdziły się w 2021 roku.
Jak działa program Inicjatywy Sąsiedzkie
Czego powinny dotyczyć zgłaszane pomysły? M.in.zwiększenia zaangażowania mieszkańców w sprawy lokalne w swoich dzielnicach; zwiększenia integracji i aktywizacji społeczności sąsiedzkich, wspierania działań pomocowych oraz samopomocowych; wspólnych działań na rzecz klimatu, ochrony środowiska i terenów zielonych w swojej dzielnicy.
Inicjatywy Sąsiedzkie w 2021 roku
Jakie pomysły na lokalne działania mają mieszkanki i mieszkańcy Warszawy? Najróżniejsze. W 2021 roku na Targówku z inicjatywy mieszkanki Marty powstał projekt Naturalni Aktywiści – cykl jesiennych międzypokoleniowych spotkań, które były okazją do wspólnego gotowania, plecenia wianków i spędzania aktywnie czasu razem. Spotkania odbywały się w Domu Działkowca na terenie ROD Pratulińska oraz w ŚWITlicy – Miejscu Aktywności Lokalnej przy Domu Kultury Świt na Targówku. Było magicznie – podsumowała projekt ŚWITlica.
– Od dawna marzyliśmy na naszych warsztatach szantowych, żeby pokazać nasz projekt szerzej w formie wystawy. I oto jest – napisała na Facebooku inicjatorka projektu "Szanty we Włochach". Dofinansowanie w ramach programu Inicjatywy Sąsiedzkie pozwoliło na wykonanie wystawy. Jej wernisażowi towarzyszył koncert w MAL-u we Włochach, gdzie wystawę można było oglądać.
Powiązane treści
-
-
Informacja
Temat miesiąca: Minigranty
-
Informacja