null

Zielono im! Inicjatywy Sąsiedzkie 2023.

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Uśmiechnięta kobieta sadzi kwiat w doniczce.
Autor: MAL Kotłownia

-Wspólne upiększanie przestrzeni wokół nas da poczucie sprawstwa, dbałości o coś co samemu się „stworzyło” oraz wesprze codzienność sąsiedzkim „Dzień dobry” na ulicy - mówią inicjatorzy inicjatywy sąsiedzkiej “Ogródki sąsiedzkie na Woli”.

Inicjatywy Sąsiedzkie to program wspierający rozwój społeczności lokalnych w Warszawie. Mieszkańcy i mieszkanki mogą do niego zgłaszać pomysły na ciekawe działania w swojej okolicy. Zwycięskie projekty otrzymują kompleksowe wsparcie organizacyjne, animacyjne oraz finansowe.

W tegorocznym naborze wybrano 50 projektów, które w najbliższych tygodniach i miesiącach będą integrować sąsiadów, ożywiać podwórka i dawać szansę na rozwijanie swoich pasji w sąsiedzkim gronie. Pełna lista wybranych projektów TUTAJ.

Dziś przedstawiamy projekty, które wyrosły z miłości do natury.

 

Ekologia w teorii i praktyce

Grupa sąsiadów i sąsiadek z Mokotowa już niedługo zaangażuje społeczność skupioną wokół Żaryna do zadbania o estetykę swojej okolicy. Nie tylko planuje posprzątać wspólny teren (wygarnąć śmieci, liście), ale również zagospodarować donice - wymienić ziemię i posadzić w nich nowe rośliny, aby cieszyły oczy wszystkich. Nic tak nie łączy jak wspólna sprawa - organizatorzy liczą na nawiązanie bliższych kontaktów i kontynuację pielęgnacji otoczenia. 

Zespół osób skupiony wokół Siekierkowskiego Ogródka Społecznego wyszedł natomiast z inicjatywą edukacji ogrodniczej. Chce zainteresować tematyką ogrodów sąsiedzkich, dzikimi roślinami jadalnymi i leczniczymi, roślinami inwazyjnymi, owadami oraz innymi tematami związanymi z terenami zielonymi oraz zaangażować w dbanie o zielony teren w okolicy. Ich działania skupią się na pomocy w zakładaniu własnych grządek, ale też mini ogródków na balkonach i tarasach. 

-Swoje działania chcemy skupiać na wspieraniu regularnych działań pielęgnacyjnych i porządkowych na terenie ogrodu i w okolicy, a także uatrakcyjnienie terenu ogrodu zachęcającego do spędzania w nim wolnego czasu - napisali we wniosku.

 

Sąsiadów poznaje się w... zieleni

-Mamy przekonanie, że czas wspólnie spędzony na sadzeniu roślin i spotkaniu z Architektem Zieleni będzie bardzo dobrze spędzonym czasem i zachęci mieszkańców do udziału w kolejnych inicjatywach - przekonują pomysłodawcy i pomysłodawczynie “Dobrosąsiedzkiego Ogródka Ziołowego”

To projekt mający na celu integrację mieszkańców i mieszkanek nieruchomości na Pradze Południe, w którym jest prawie 300 lokali mieszkalnych. Organizatorzy i organizatorki chcą przygotować imprezę integracyjną połączoną z edukacją oraz wspólnym sadzeniem ziół we wspólnym ogródku, a także zaopiekowanie się nimi w przyszłości. Aktywna grupa z Pragi Północ już dała się poznać lokalnej społeczności, zazieleniając podwórko czy stawiając pojemniki na deszczówkę. 

Zielono zrobi się także dzięki inicjatywie “Zielone podwórko na Jagiellońskiej - wspólne sadzenie, integracja i zabawa”, w ramach której sąsiedzi chcą zachęcić wspólnoty mieszkaniowe w poprawę przestrzeni i integrację. 

-Dzięki otrzymanemu grantowi chcielibyśmy zorganizować imprezę sąsiedzką, podczas której będziemy łatać (zazieleniać) części podwórka, które mimo dotychczasowych prac nadal dosłownie są klepiskiem.

Na integrację przy wspólnym sprzątaniu terenu stawia także społeczność osiedli w Ursusie. Podczas “Pikniku Sąsiedzki w Eko Parku - Posprzątajmy Naszą Okolicę!” zadbają o wspólną przestrzeń, a następnie zintegrują się przy wspólnym stole. 

 

Zieleń daje poczucie sprawstwa

-Wspólne aktywności oraz upiększanie przestrzeni wokół nas zadziała pozytywnie na zdrowie psychiczne, da poczucie sprawstwa, dbałości o coś co samemu się „stworzyło” oraz wesprze codzienność sąsiedzkim „Dzień dobry” na ulicy - napisała we wniosku grupa inicjatywna skupiona wokół MAL Kotłownia.

Wcześniej organizowali m.in. wymianki roślin. Dzięki inicjatywie sąsiedzkiej “Ogródki sąsiedzkie na Woli” chcą upiększyć okolice i wspólnie spędzać czas podczas sadzenia (a później doglądania) roślin. 

 

Program Inicjatywy Sąsiedzkie odbywa się w latach 2021-2023, finansowany jest przez Miasto Stołeczne Warszawę. Jego realizatorem jest Fundacja Stocznia.

Tekst artykułu powstał dzięki współpracy Urzędu m.st. Warszawy i Fundacji Stocznia. Cytaty pochodzą z wniosków o Inicjatywy Sąsiedzkich przygotowanych przez mieszkańców i mieszkanki Wrszawy.

Zainteresował Cię temat działań sąsiedzkich? Polub Warszawa Sąsiedzka(otwiera się w nowej karcie) na Facebooku i bądź na bieżąco z tym, jak sąsiedzi i sąsiedzi zmieniają Warszawę.