null

Seniorzy razem! Inicjatywy Sąsiedzkie 2023.

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Uśmiechnięci pozują do zdjęcia- seniorka i sporo wyższy młody mężczyzna.
Autor: Dom Kultury Kadr

Ceramika, brydż, a może wspólne śpiewanie? Seniorki i Seniorzy dzięki Inicjatywom Sąsiedzkim wyjdą spotkać się z sąsiadami.

Inicjatywy Sąsiedzkie(otwiera się w nowej karcie) to program wspierający rozwój społeczności lokalnych w Warszawie. Mieszkańcy i mieszkanki mogą do niego zgłaszać pomysły na ciekawe działania w swojej okolicy. Zwycięskie projekty otrzymują kompleksowe wsparcie organizacyjne, animacyjne oraz finansowe.

W tegorocznym naborze wybrano 50 projektów, które w najbliższych tygodniach i miesiącach będą integrować sąsiadów, ożywiać podwórka i dawać szansę na rozwijanie swoich pasji w sąsiedzkim gronie. Pełna lista wybranych projektów TUTAJ(otwiera się w nowej karcie).

Dziś przedstawiamy lokalne projekty powstałe z myślą o sąsiad(k)ach senior(k)ach.

 

Zatrzymać czas na Białołęce

Na Białołęce grupa osób w wieku 60+ działa bardzo aktywnie na rzecz innych, głównie seniorów i seniorek. Dostrzegli to inicjatorzy akcji “Zatrzymać czas - aktywni seniorzy białołęccy” i chcą uhonorować i podziękować tym działającym społecznie osobom. Przyszli z inicjatywą projektu polegającego na wykonaniu foto portretów 20 seniorom i seniorkom wspierającym swoich sąsiadów i sąsiadki. Sesje wykonają młodzi pasjonaci i pasjonatki fotografii. Powstałe fotografie będą następnie pokazane na wystawie w Miejscach Aktywności Lokalnej oraz podczas dzielnicowych wydarzeń.

-Taka międzypokoleniowa relacja dałaby możliwość zaszczepienie tolerancji i wzajemnego szacunku oraz pozwoliłaby na pielęgnowanie więzi między pokoleniami pozwalającymi żyć we wzajemnej harmonii z poszanowaniem wszelkich różnic - wyjaśnia organizator inicjatywy. 

 

Letni brydź na Mokotowie

Z pomysłem wspólnego spędzania czasu w wakacje przez osoby starsze przyszła grupa, która od dłuższego czasu spotyka się na zajęciach w Domu Kultury Kadr na Mokotowie. Dostrzegli problem samotności seniorów i seniorek w czasie letnim i chcą zaprosić ich na spotkania i warsztaty, podczas których będą uczyć się i grać w brydża.

 

Muzycznie w Wesołej

Muzyczne spotkania na Spokojnej to propozycja dla warszawskich seniorów i seniorek, których pasją jest śpiew. Podczas warsztatów będą mogli pod okiem profesjonalistki nauczyć się oddechu przeponą czy pracy nad emisją głosu, a na zakończenie cyklu - wystąpią z koncertem w Centrum Aktywności na Spokojnej.

-Mieszkańcy dzielnicy będą mieli możliwość podziwiać swoich uzdolnionych artystycznie sąsiadów na scenie, a bezpośrednio uczestnicy warsztatów udoskonalą swoje umiejętności wokalne, sceniczne, a także nabędą dodatkową wiedzę na temat oddechu przeponą, zachowania na scenie, odkryją w sobie nowe możliwości artystyczne. Najważniejszym zadaniem projektu jest integracja społeczności seniorów dzielnicy Wesoła - napisali inicjatorzy pomysłu we wniosku.

 

Ceramika na Żoliborzu

Wspólnymi warsztatami z ceramiki chce zainteresować inne osoby starsze nieformalna grupa kobiet, która poznała się w Centrum Lokalnym Żoliborz. Jak przekonują organizatorki, projekt ten pomoże w rozszerzeniu kontaktów, zaprzyjaźnieniu się, uczestnictwie w rozlicznych działaniach Centrum Lokalnego Żoliborz.

-Seniorze są dookoła fajni ludzie, fajne zajęcia, fajne miejsca – wyjdź z domu – chce się żyć - wyjaśniają cel projektu jego inicjatorki.

Organizatorki wspierane będą przez artystkę, która przeprowadzi zajęcia i pomoże w tworzeniu dzieł od początku do końca. Wszystkie prace będzie można później podziwiać na wystawie. 

 

Program Inicjatywy Sąsiedzkie odbywa się w latach 2021-2023, finansowany jest przez Miasto Stołeczne Warszawę. Jego realizatorem jest Fundacja Stocznia.

Tekst artykułu powstał dzięki współpracy Urzędu m.st. Warszawy i Fundacji Stocznia. Cytaty pochodzą z wniosków o Inicjatywy Sąsiedzkich przygotowanych przez mieszkańców i mieszkanki Wrszawy.

Zainteresował Cię temat działań sąsiedzkich? Polub Warszawa Sąsiedzka(otwiera się w nowej karcie) na Facebooku i bądź na bieżąco z tym, jak sąsiedzi i sąsiedzi zmieniają Warszawę.