null

Łączy nas pasja do rękodzieła. Inicjatywy Sąsiedzkie 2023.

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Spotkanie sąsiedzkie. Kilka kobiet dzierga.
Autor: MAL Grójecka 109

– Mamy nadzieję, że nasza inicjatywa sąsiedzka będzie początkiem czegoś większego, inspiracją do dzielenia się umiejętnościami - mówią sąsiadki, inicjatorki projektu “Sąsiedzkie spotkania”. Poznajcie tegoroczne zwycięskie Inicjatywy Sąsiedzkie napędzane pasją do rękodzieła.

Inicjatywy Sąsiedzkie to program wspierający rozwój społeczności lokalnych w Warszawie. Mieszkańcy i mieszkanki mogą do niego zgłaszać pomysły na ciekawe działania w swojej okolicy. Zwycięskie projekty otrzymują kompleksowe wsparcie organizacyjne, animacyjne oraz finansowe.

W tegorocznym naborze wybrano 50 projektów, które w najbliższych tygodniach i miesiącach będą integrować sąsiadów, ożywiać podwórka i dawać szansę na rozwijanie swoich pasji w sąsiedzkim gronie. Pełna lista wybranych projektów TUTAJ.

Dziś przedstawiamy lokalne projekty napędzane pasją do rękodzieła.

 

Chcemy rozwijać kreatywność wśród uczestników

Krawiecką kawiarenkę na Bielanach postanowiła zorganizować nieformalna grupa uczestniczek, które poznały się podczas warsztatów w dzielnicowych ośrodkach kultury. Połączyła je wspólna pasja i chcą dzielić się nią z innymi. Już wkrótce w MAL Samogłoska będą realizować warsztaty i spotkania w formule otwartej pracowni.

-Bliski jest nam powrót do trendów samowystarczalności, naprawiania zepsutego i korzystania z zasobów, a nie kupowanie nowego. (...) Krawiectwo jest uniwersalne i daje przestrzeń do realizacji w każdej grupie wiekowej, od dzieci, aż po seniorów. Poprzez szycie chcemy rozwijać kreatywność wśród uczestników - napisały pomysłodawczynie we wniosku. - Istotne jest także budowanie relacji między uczestnikami – budowanie więzi międzypokoleniowych na zasadzie wymiany doświadczeń (np. mogę się czegoś nauczyć od starszej osoby) - dodały. 

Z dotacji otrzymanej w ramach programu zakupią potrzebne maszyny krawieckie oraz akcesoria. Planują zarówno naukę podstaw krawiectwa, warsztaty wielopokoleniowe, tematyczne, jak i w duchu less waste.

 

Zero waste i filcowanie na Pradze

W Centrum Promocji Kultury Praga-Południe przy ul. Podskarbińskiej zagoszczą dwie inicjatywy sąsiedzkie związane z rękodziełem. Nieformalna grupa, znajaca sie z grup internetowych nt. “robótek ręcznych” zorganizuje integracyjny “Piknik z pasją”. W CPK przeprowadzą cykl warsztatów, dzieląc się swoimi umiejętnościami.

Łączy nas pasja do rękodzieła, które powoli odchodzi w zapomnienie. Pragniemy, by ta wiedza była kultywowana, chcemy się nią dzielić. Dawniej umiejętności były przekazywane z pokolenia na pokolenie, teraz to zanika i dlatego chcemy podtrzymać tradycję wykonywania ręcznie serwetek, swetrów, bluzek, toreb, koszyków i innych rzeczy - zachęcają organizatorki. 

W planie mają m.in. warsztaty techniki filcowania na sucho, podstawy szydełkowania i robienia na drutach, wykonanie kwietnika metodą makramy, wykonanie biżuterii z koralików czy papierowej wikliny. Chcą, by zajęcia te były okazją do poznania innych pasjonatów i pasjonatek, ich integracji i dalszego wspólnego działania.

W duchu zero waste będą działać także “Sąsiedzkie spotkania”, czyli cykl wydarzeń integracyjnych związanych z drugim obiegiem przedmiotów. Organizatorki zaplanowały tematy naprawcze, podczas których będą wspólnie przywracać do życia zniszczone ubrania, jak również wymianki - roślin, ubrań czy przedmiotów.

Nasze zainteresowania łączą się na styku ekologicznych i anty konsumpcyjnych praktyk i chęci dzielenia się z innymi swoimi umiejętnościami - wyjaśniają inicjatorki, które połączyło miejsce pracy - lokalny dom kultury. – Mamy nadzieję, że będzie początkiem czegoś większego: inspiracją do dzielenia się umiejętnościami, zainspiruje do kolejnych bezgotówkowych form dzielenia się zasobami, tymi fizycznymi, jak i nie. Materiały, które kupimy chcemy by były wykorzystywane na terenie DK do kolejnych bezpłatnych warsztatów - dodały. 

 

Dzierganie w plenerze

Natomiast na piknik z okazji światowego dnia dziergania w miejscach publicznych zaprasza nieformalna “grupa chętnych do działania kobiet” z grupy dziewiarskiej Supełek. W ramach zgłoszonej inicjatywy planują organizację bezpłatnego spotkania plenerowego, poprzez które chcą spopularyzować szydełkowanie i robienie na drutach, jak również zintegrować osoby zainteresowane rękodziełem.

To okazja, żeby zwolnić, usiąść razem i zrelaksować się, dziergając w plenerze, stworzyć coś wspólnie i wzajemnie się inspirować w rękodziele oraz organizowaniu kolejnych aktywności - przekonują organizatorki.

 

Tkanie w Wawrze

Kolejny zespół, który poznał się właśnie podczas różnych spotkań w domach kultury, postanowił wyjść z inicjatywą Sztuka tkacka nie tylko dla seniorów.

Z naszego doświadczenia wiemy, że po zakończeniu pracy zawodowej, dużo osób chce pozostać aktywnymi. Dobrze znaleźć wtedy grupę, z którą można razem działać - wyjaśnia zespół zgłaszający projekt. - My stworzyłyśmy taką grupę, razem tworzymy, spotykamy się i naszymi działaniami chcemy dzielić się z innymi, zarażać ich pasją, działać na rzecz naszej społeczności lokalnej. 

Swoją propozycję kierują do wszystkich, którzy chcą poznać dawną technikę tkacką, rozwijać pasje i spotykać się. Zapraszają na cykliczne spotkania w Wawrze - MAL WCK Aleksandrów, podczas których będą poznawać techniki i oczywiście tworzyć.

 

Wspólny czas kobiet we Włochach

Międzypokoleniowa Grupa Kreatywnych Kobiet - przy wsparciu MAL we Włochach - inspiruje i aktywnie działa na terenie dzielnicy. W programie Inicjatywy sąsiedzkie zgłosiły pomysł na organizację spotkań dla kobiet - tych starszych i tych młodszych, by twórczo spędzać czas.

Już podczas udziału we wcześniejszych warsztatach mogłyśmy liczyć na wzajemne wsparcie i inspirowanie się nawzajem. Dlatego też wpadłyśmy na pomysł, aby pokazać też innym kobietom, co może dać wspólne twórcze spędzanie czasu, wymiana doświadczeń. Planują mnóstwo ciekawych działań - wspólne tworzenie recyklingowych arcydzieł (włóczka z t-shirtów), domki dla owadów z puszek, torby z koszulek i wiele innych.

 

Program Inicjatywy Sąsiedzkie odbywa się w latach 2021-2023, finansowany jest przez Miasto Stołeczne Warszawę. Jego realizatorem jest Fundacja Stocznia.

Tekst artykułu powstał dzięki współpracy Urzędu m.st. Warszawy i Fundacji Stocznia. Cytaty pochodzą z wniosków o Inicjatywy Sąsiedzkich przygotowanych przez mieszkańców i mieszkanki Wrszawy.

Zainteresował Cię temat działań sąsiedzkich? Polub Warszawa Sąsiedzka na Facebooku i bądź na bieżąco z tym, jak sąsiedzi i sąsiedzi zmieniają Warszawę.