null

Z miłości do psich sąsiadów. Inicjatywy Sąsiedzkie 2023.

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Pies ciągnie wózek z donicą z kwiatami.
Autor: Partnerstwo Lokalne Ulrychów Mieszkańców

- Spotkania na polance są okazją nie tylko do wymiany spostrzeżeń na temat samych psów, ale też aktualności dotyczących naszej dzielnicy- tłumaczy inicjatorka projektu "Ławka + skrzynka = kabacka psia rodzinka".

Inicjatywy Sąsiedzkie(otwiera się w nowej karcie) to program wspierający rozwój społeczności lokalnych w Warszawie. Mieszkańcy i mieszkanki mogą do niego zgłaszać pomysły na ciekawe działania w swojej okolicy. Zwycięskie projekty otrzymują kompleksowe wsparcie organizacyjne, animacyjne oraz finansowe.

W tegorocznym naborze wybrano 50 projektów, które w najbliższych tygodniach i miesiącach będą integrować sąsiadów, ożywiać podwórka i dawać szansę na rozwijanie swoich pasji w sąsiedzkim gronie. Pełna lista wybranych projektów TUTAJ(otwiera się w nowej karcie).

Dziś przedstawiamy lokalne projekty inspirowane czworonożnymi sąsiadami.

 

Spacer z psem i historią

Na Mokotowie 1 lipca sąsiedzi zorganizują zespół z “Historyczny spacer z psami”. Termin nieprzypadkowy, bo właśnie wtedy obchodzone są Dzień psa oraz Dzień architektury. Wspólna przechadzka będzie obfitować w historyczne miejsca, a także w tereny przyjazne psom, jak parki i skwery. 

-Dzięki opowieściom przewodników oraz starannie dobranej trasie, uczestnicy spaceru będą mieli okazję dowiedzieć się wiele na temat przeszłości i tożsamości miejsca, w którym mieszkają. Liczne, choć często nieznane historie, kryjące się wśród ulic Mokotowa, zostaną wykorzystane w celu zachęcenia do wspólnej aktywności i do lokalnego patriotyzmu - napisał zespół organizujący we wniosku. 

 

Patykoteka, czyli piknik, warsztaty i skrzynia

Grupa znajomych, którą łączy działanie na rzecz społeczności na Bielanach i miłość do psów wyszła z inicjatywą “Patykoteka”. Dostrzegli, że część opiekunów i opiekunek nie wie jak właściwie bawić się z psem i go wychowywać. Postanowili wesprzeć psiarzy ustawiając skrzynie do siedzenia, które jednocześnie mają być schowkiem na zabawki i patyki, a przy okazji zorganizować mini pikniki, podczas których przeprowadzone zostaną warsztaty na temat prawidłowego postępowania z psami.

 

Ławka + skrzynka = kabacka psia rodzinka

Skrzynia psich skarbów, która jednocześnie będzie pełnić funkcję ławeczki oraz tablicy ogłoszeniowej to pomysł grupy z Kabat (Ursynów). Wspólnie chcą stworzyć siedziska w Parku Przy Bażantarni, jednego z ulubionych miejsc na spacery z psami, w których będą mogli zostawiać psie zabawki.

- Spotkania na polance są okazją nie tylko do wymiany spostrzeżeń na temat samych psów, ale też aktualności dotyczących naszej dzielnicy. To tu pozyskałam podpisy pod swoim pierwszym projektem do budżetu obywatelskiego - wyjaśnia inicjatorka pomysłu "Ławka + skrzynka = kabacka psia rodzinka".

 

Program Inicjatywy Sąsiedzkie odbywa się w latach 2021-2023, finansowany jest przez Miasto Stołeczne Warszawę. Jego realizatorem jest Fundacja Stocznia.

Tekst artykułu powstał dzięki współpracy Urzędu m.st. Warszawy i Fundacji Stocznia. Cytaty pochodzą z wniosków o Inicjatywy Sąsiedzkich przygotowanych przez mieszkańców i mieszkanki Wrszawy.

Zainteresował Cię temat działań sąsiedzkich? Polub Warszawa Sąsiedzka(otwiera się w nowej karcie) na Facebooku i bądź na bieżąco z tym, jak sąsiedzi i sąsiedzi zmieniają Warszawę.