null

Wypożycz to czego potrzebujesz i zorganizuj Dzień Sąsiada!

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Chodnik wśród zieleni. Pośrodku nogi osoby skaczącej przez "tor przeszkód" ułozony z rakietek, kredy i skakanek.
Autor: Alicja Szulc

Chcesz lepiej poznać swoich sąsiadów i sąsiadki? Zorganizujcie wspólne spotkanie z okazji Dnia Sąsiada. Potrzebne sprzęty wypożyczcie bezpłatnie dzięki portalowi Spółdzielnia Kultury!

Dzień Sąsiada to największe święto społeczności lokalnych w Europie. W Warszawie Urząd Miasta zachęca do świetowania w maju i czerwcu. Forma spotkania jest dowolna. Miarą sukcesu nie jest liczba uczestników czy skala imprezy, ale dobra atmosfera spotkania.

Mieszkanki i mieszkańcy, którzy organizują sąsiedzkie spotkania często stają przed wyzwaniem – skąd wziąć leżaki, namiot na wypadek deszczowej pogody czy sprzęt sportowy do wspólnej zabawy? Z ratunkiem przychodzi portal internetowy Spółdzielnia Kultury.

 

Spółdzielnia – zasoby, która ułatwiają organizację działań lokalnych

Na stronie www.spółdzielniakultury.waw.pl znaleźć można różnego typu zasoby (sprzety, przestrzenie, wystawy), które można niedopłatnie wypożyczyć na oddolne działania sąsiedzkie, takie jak na przykład Dzień Sąsiada. Zasobami dzielą się organizacje, instytucje, grupy nieformalne i wszyscy chętni, którzy w ten sposób wspierają integrację sąsiedzką.

Dzięki intuicyjnej wyszukiwarce szybko można tu znaleźć potrzebne zasoby, i to w interesującej nas dzienicy. Obok standardowym sprzętów takich jak leżaki, stoły czy rzutnik, odkryć można tu także prawdziwe perełki – np. dmuchane pufy, piec do pizzy czy  ekrany do plenerowych projekcji.

 

Działanie w plenerze

Jeżeli w ramach Dnia Sąsiada planujecie sąsiedzki piknik rodzinny, warto zadbać o wspólne aktywności, które przełamią pierwsze lody i pomogą wam lepiej się poznać. W Spółdzielni znajdziecie sprzęt sportowymnóstwo gier, w tym np. dużą plenerową jengę. W ramach plenerowych aktywności warto przewidzieć takie, które będą atrakcyjne dla osób w różnym wieku. Zapraszając seniorów i seniorki na obchody Dnia Sąsiada zadbajcie o ich komfort i bezpieczeństwo, wypożyczając wygodne i stabilne krzesła oraz namiot, który zapewni im cień w upalne dni. W maju i czerwcu obchodzimy również inne święta – Dzień Matki, Dzień Dziecka i Dzień Ojca. Świetnym pomysłem jest połączenie z nimi obchodów Dnia Sąsiada.

Innym plenerowym pomysłem na Dzień Sąsiada jest zorganizowanie sąsiedzkiego śniadania. W tym przypadku możecie spotkać się na podwórku lub okolicznym skwerku. Umówcie się, że każdy z uczestników przygotuje jakąś potrawę. Planując takie wspólne sąsiedzkie menu warto uwzględnić w nim dania wegańskie – dzięki temu więcej osób o różnych preferencjach żywienuowych będzie mogło ich spróbować. (Pamiętajcie też o karteczkach z nazwami dań i składem/alergenami się w nich znajdującymi). Jeżeli po wydarzeniu zostanie Wam jakieś jedzenie zadbajcie aby się nie zmarnowało. Możecie zanieść je do jałodzielni lub skorzystać z zasobu-umiejętności ratowania jedzenia. Nie chcecie przynosić stołów, krzeseł i naczyń ze swoich mieszkań? Wypożyczcie je za pośrednictwem Spółdzielni. Znajdziecie u nas stoły i składane krzesła oraz zestaw wielorazowych naczyń z plastiku (świetna alternatywa dla naczyń jednorazowych).

 

Dzień Sąsiada na zielono

Dzień Sąsiada to również wspaniała okazja by w sąsiedzkim gronie zmienić na lepsze najbliższą okolicę. Na wiosnę możecie wspólnie z sąsiadami i sąsiadkami zabrać się za prace ogrodnicze na skwerkach i podwórkach. W Spółdzielni Kultury znajdziecie wiele narzędzi ogrodniczych m.in. grabie i szpadle. Jeżeli potrzebujecie transportu by przewieźć np. ziemię do kwiatów, polecamy rowery towarowe tzw. cargo.

 

Wymień się i poznaj sąsiada

Dzień Sąsiada może stać się także świętem sąsiedzkiego współdzielenia. Zaproście sąsiadów do organizacji sąsiedzkiej wymianki lub garażówki. Organizując takie wydarzenia możecie dać drugie życie rzeczom i przy okazji lepiej poznać swoich sąsiadów i sąsiadki. Ze Spółdzielni na wymianki i garażówki pożyczycie np. wieszaki. A jeżeli marzy się wam się stały sąsiedzki regał wymiany, wspólnie stworzycie go przy użyciu skrzynki z narzędziami.

 

Dzień Sąsiada nawet w deszcz

A co zrobić w przypadku gorszej pogody? W Spółdzielni znajdziecie różne zadaszenia (namiot, baldachim), ale również wiele przestrzeni do spotkań. Wśród nich miejsca działające w ramach warszawskiej sieci Miejsc Aktywności Lokalnej (MAL). Są to sąsiedzkie miejsca, w których codziennie możecie poznać swoich sąsiadów i sąsiadki, wspólnie działać i dzielić się swoimi pasjami.

 

Dzień Sąsiada – Wasze wydarzenie na mapie obchodów!

Zdecydowaliście się na organizację Dnia Sąsiada? Zgłoście się tu, a wasze wydarzenie otrzyma wsparcie w promocji i zostanie wpisane na warszawską mapę wydarzeń z tej okazji.

Na tej mapie znajdziecie również sąsiedzkie obchody w swojej okolicy, do których możecie dołączyć.

Dla tych, którzy nie chcą lub nie mogą zorganizować działania na Dzień Sąsiada z pomocą przychodzi Fundacja Kulturotwórcza Grupa w Działaniu, która dzieli się w Spółdzielni wzorem pocztówki z życzeniami. To najprostszy sposób by symbolicznie uczcić to święto. Wystarczy samodzielnie wydrukować kartki z życzeniami, rozdać je sąsiadom i sąsiadkom lub powiesić na klatce schodowej.

Wejdź na  www.spoldzielniakultury.waw.pl i zobacz jak jeszcze zainspirować może Was Spółdzielnia.