null

DZIANIE - dzieje się po sąsiedzku

Drukuj otwiera się w nowej karcie
02.10.2021 09:00 - 11.10.2021 15:00
Zielone tło. W prawej części proste sylwetki białych i czarnych ludzików. Po środku napis: dzianie, dzieje się po sąsiedzku. Na górze napis: 2-10 października 2021
Autor: Fundacja Kulturotwórcza GRUPA W DZIAŁANIU

DZIANIE to wydarzenie - opowieść o współdziałaniu, pracy społecznej, dzieleniu się, nawiązywaniu relacji i budowaniu lokalnych sieci, o tym, że to, co ważne, dzieje się tuż za rogiem, w Twoim najbliższym sąsiedztwie.

Warsztat Warszawski oraz uczestnicy cyklu spotkań „Stołeczne Sojusze” zapraszają na DZIANIE - serię sąsiedzkich wydarzeń na Woli, Śródmieściu i Kamionku.
 


Program wydarzeń:


2 października (sobota), KAMIONEK
9:00 - akcja „Stop Bazgrołom!” na Kamionku
zbiórka: ul. Grochowska 292
12:30 wspólne śpiewanie z Międzypokoleniowym Klubem Piosenkowym Staynia
Namiot Sinfonii Varsovii, ul. Grochowska 272
Szczegóły: https://fb.me/e/1IwppC4Lb
 
Wspólnie z mieszkańcami, aktywistami i muzykami od 9:00 będziemy zamalowywać bazgroły na kamienicach: Grochowska 302, Grochowska 292 oraz elewację i mur Sinfonii Varsovii od ul. Terespolskiej. Zakończenie akcji uczcimy o 12:30 w namiocie Sinfonii Varsovii wspólnym śpiewaniem z udziałem Międzypokoleniowego Klubu Piosenkowego.
Zapraszamy na zbiórkę już od 8.45 przed budynkiem Grochowska 292. Wydarzenie jest otwarte dla wszystkich chętnych - zapraszamy do zgłoszeń na warsztat@grupawdzialaniu.pl do środy 29 września włącznie. Do tego samego dnia prowadzimy zbiórkę akcesoriów malarskich - wałków, pędzli, kuwet, kijów, rękawic, które być może zalegają Wam w piwnicach. Serdecznie zapraszamy, wspólnie powiedzmy bazgrołom “Stop!”

3 października (niedziela), ŚRÓDMIEŚCIE
12:00 - Spacer impro w Śródmieściu z Fundacją Seniorwizacja i improwizatorami
zbiórka: Warsztat Warszawski, pl. Konstytucji 4
Szczegóły: https://fb.me/e/2GLiJZJOX
 
Fundacja Seniorwizacja zaprasza na wyjątkowy spacer ulicami Śródmieścia. To nie będzie zwykła przechadzka. Podczas niej poznamy historie, których nawet jeszcze nie znają przewodnicy, ponieważ spacer będzie improwizowany. Odkryjemy także wydarzenia, które nigdy się nie miały miejsca, opowieści o ludziach, którzy nie istnieli, bohaterach którzy pojawią się tylko i wyłącznie w dniu spaceru i już nigdy nie powrócą. Wszyscy uczestnicy będa zaproszeni do współtworzenia opowieści i spróbowania swoich sił w rozmaitych ćwiczeniach i zabawach impro. Zakończymy wybuchowo - performensem artystycznym na Skwerze Oleandrów.
Prowadzenie: Karina Krystosiak / Fundacja Seniorwizacja

4 października (poniedziałek), WOLA
Warsztaty stolarskie
Męska Szopa przy Wolskim Centrum Kultury, ul. Działdowska 6
 
W trakcie dwugodzinnych warsztatów stolarskich chcemy stworzyć podopiecznym OSL na Woli możliwość samodzielnego wykonania prostego stojaka/ekspozytora na doniczkę z rośliną. Co więcej, każdy będzie mógł spróbować swoich sił - instrukcję wykonania opublikujemy na stronie wydarzenia.
Projekt i prowadzenie warsztatów: Małgosia Załuska

5 października (wtorek), ULRYCHÓW
15:30 - Obywatele decydują. Spacer sąsiedzki po Ulrychowie
 
Jaki wpływ na swoje otoczenie mają zwykli mieszkańcy? Czy tylko w grupie siła? Nie! Można zmieniać miasto krok po kroku, projekt po projekcie, od niewidocznych zmian po wielkie realizacje. Na Ulrychowie nie brakuje takich działań. Trasa spaceru będzie wiodła po miejscach, gdzie zrealizowano różnorodne projekty zgłoszone w ramach Budżetu Obywatelskiego/Partycypacyjnego. Od gier podwórkowych na chodnikach w parku, przez tężnię solną, po… kaczkomaty i wrzutomaty!
Prowadzenie: Ewa Andrzejewska

7 października (czwartek), WOLA
17:00 - Warsztaty rękodzielnicze
Klubokawiarnia Sąsiedzka, ul. Działdowska 6, zapisy: warsztat@grupawdzialaniu.pl
 
Chcemy stworzyć demokratyczną przestrzeń rękodzielniczą, w której o przebiegu i charakterze spotkania decyduje współtworząca je grupa. Realizując działania w płaskiej strukturze – bez jednej osoby prowadzącej – mamy możliwość skupić się na wzajemnej nauce i wymianie doświadczeń. W trakcie spotkania obiekt/rękodzieło staje się pretekstem do rozmowy i pozostaje nim również po zakończeniu warsztatu. Nie chodzi tu o wykonanie konkretnego obiektu (formy), tylko o sam proces – działanie w duchu thinking by making. Do dialogu chcemy zaprosić osoby związane z rękodziełem lub nim zainteresowane – w tym również osoby o doświadczeniu migranckim, które znamy dzięki współpracy pomiędzy organizacjami.
Projekt i prowadzenie: Małgosia Załuska

7 października (czwartek), ONLINE
18:00 - Warsztaty fotograficzne online dla uczestników spaceru fotograficznego po Ulrychowie
Zoom, zapisy: warsztat@grupawdzialaniu.pl
Prowadzenie: Karina Krystosiak / Fundacja Seniorwizacja

9 października (sobota), ŚRÓDMIEŚCIE
11:00 - Akcja „Uwolnić Skwer!”
Skwer Oleandrów
 
Mieszkańcy okolic ul. Oleandrów i ukrytego za nią skweru to jedna z najaktywniejszych społeczności w Warszawie. Organizowane co roku święto ulicy to nie wszystko - w całym kwartale co krok można trafić na realizacje zielonych projektów zrealizowanych w ramach Budżetu Obywatelskiego - Bulwar nad Trasą Łazienkowską, dziesiątki nasadzeń roślin, ławki, plac zabaw… Tego dnia o 11:00 mieszkańcy i aktywiści zbierają się na skwerze, by zrobić wspólnie zdjęcie w jak największej grupie osób i dać sygnał, jak wiele znaczy to miejsce. Zapraszamy na spotkanie z gospodarzami Skweru Oleandrów.
Organizacja i prowadzenie: Stowarzyszenie Oleandrów

10 października (niedziela), ULRYCHÓW
12:00 - Mój Ulrychów. Spacer fotograficzny po Ulrychowie
zbiórka: przystanek ZNANA
 
Tematem spaceru będzie "Mój Ulrychów". W tej niepozornym zakątku Woli czeka na nas wiele niespodzianek - od detali w postaci przedwojennych tabliczek adresowych, przez pełne zagadek tereny poprzemysłowe dawnej Fabryki domów po tonące w zieleni szklane domy. Spacer będzie poprzedzony krótkim warsztatem online z podstaw fotografii, by w pełni sił i wiedzy wyruszyć w poszukiwaniu ciekawych kadrów okraszonych opowieściami Grażyny Komiażyk. Wykonane zdjęcia będą miały szansę znaleźć się na wystawie fotograficznej i w powstającym właśnie Archiwum Społecznym Ulrychowa.
Prowadzenie: Karina Krystosiak / Fundacja Seniorwizacja

Organizatorzy:
Fundacja Seniorwizacja, Męska Szopa Warszawa Wola, Fundacja Grupa w Działaniu, Partnerstwo Przepis na Muranów, Partnerstwo ,,Nasz Kamionek", Towarzystwo Przyjaciół Kamionka i Skaryszewa, Partnerstwo Lokalne Ulrychów Mieszkańców, MAL Kotłownia, Fundacja Muzyka jest dla wszystkich, kooperatywa od.coop, Stowarzyszenie "Oleandrów", Ośrodek Pomocy Społecznej Dzielnicy Wola, OSL na Woli, Dom Kultury Śródmieście - Międzypokoleniowa Klubokawiarnia, Małgosia Załuska.

Wydarzenie jest realizowane w ramach projektu: „Prowadzenie Warsztatu Warszawskiego przy pl. Konstytucji 4 oraz działań wspierających rozwój społeczności lokalnych w Warszawie” finansowanego przez m.st. Warszawę.
 
Tekst i grafika ze strony wydarzenia.