null

Dom w Alejach - nowe miejsce spotkań w 2024

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Wizualizacja Domu w Alejach
Autor: Dom Kultury Śródmieście

Już wkrótce faktem stanie się Dom w Alejach. Podwoje dla mieszkańców i bywalców Śródmieścia otworzy z końcem zimy 2024 r. Ale już teraz zapraszamy wszystkich do współpracy przy tworzeniu jego oferty programowej.

Wszystko zaczęło się w lutym 2022 r., kiedy dzięki staraniom dyrektorki DKŚ Joanny Strzeleckiej dostaliśmy od dzielnicy Śródmieście nowy lokal w Alejach Jerozolimskich 2, tuż przy naszej głównej siedzibie. Początkowo, w marcu 2022 r., otworzyliśmy w nim punkt pomocy dla ofiar wojny w Ukrainie. Z czasem powstała tam przestrzeń dla bezpłatnych lekcji polskiego dla uchodźców oraz inicjatyw integrujących ukraińską społeczność. Dokładaliśmy starań, by stworzyć bezpieczne zacisze dla osób w kryzysie wojny – i chyba nam się to udało.

Do dziś staramy się pomagać naszym ukraińskim sąsiadom, ale już nie w tym lokalu, bo jest on przebudowywany. Znajdzie w nim miejsce nowa filia Domu Kultury „Śródmieście”. Zacznie ona działać na przełomie lutego i marca 2024 r. Obecnie zespół DKŚ pod kierownictwem Agnieszki Dołęgi tworzy ofertę programową nowego punktu na kulturalnej mapie Śródmieścia.

 

 

Witajcie w Domu!

– Nową siedzibę DKŚ nazwaliśmy Dom w Alejach. Dążymy do tego, żeby to było miejsce, gdzie zawiązują się relacje międzyludzkie, gdzie integrują się różne środowiska, różne narodowości, gdzie realizują się dobre, pozytywne społeczne praktyki i nawyki. Zależy nam, żeby oddziaływało na lokalną społeczność. Żeby było bezpieczną, dostępną przestrzenią publiczną. Pragniemy być opiekunem, ekspertem, partnerem i sąsiadem. Działać w społeczności, dla społeczności i we współpracy ze społecznością. Chcemy być strefą kontaktu i komfortu – tłumaczy Agnieszka Dołęga, kierowniczka nowo powstającej siedziby DKŚ.

 

Dołączcie do nas

Program Domu w Alejach kształtowany będzie w dużej mierze oddolnie, bez narzucania formy i tematu. – Chcemy zbudować grono wolontariuszy, którzy będą mogli u nas spełniać się w tym, co najbardziej lubią robić w wolnym czasie, czerpiąc z tego satysfakcję. Zaprosimy do współpracy sąsiedzką społeczność, z którą zastanowimy się, jakie inicjatywy można podjąć lokalnie – planuje Agnieszka Dołęga.

– Postaramy się zadbać o długofalowość działań sąsiedzkich. Jesteśmy bardzo otwarci na środowiska studenckie, dla których chcemy stworzyć w samym sercu Śródmieścia inkluzywną, otwartą na różnorodność i dostępną finansowo strefę komfortu. Wiemy, że studentom w tej części miasta takich miejsc brakuje. Już teraz prowadzimy z nimi konsultacje, żeby wypracować wspólnie wizję Domu w Alejach.

Jak to zrobić?


Do składania propozycji zapraszamy wszystkie osoby, które mają pomysły na działania artystyczne, edukacyjne i społeczne oraz szukają inspirującej przestrzeni na ich realizację. Zgłoszone projekty powinny być niekomercyjne i bezkosztowe dla odbiorców. Przestrzeń będzie udostępniana nieodpłatnie maksymalnie na 30 dni w roku. Projekty cykliczne, składające się z regularnych spotkań, powinny się zamknąć w co najwyżej ośmiu spotkaniach  w ciągu dwóch miesięcy. Dom w Alejach będzie wspierać organizację projektów, oferując pomoc w promocji i możliwość skorzystania z różnych zasobów DKŚ.

Zgłoszenia można wysyłać na adres mailowy dwa@dks.art.pl.

                                                                                                                                                             Autorka: Izabela Lenkiewicz (Źródło: “Życia Śródmieścia”, bezpłatna gazeta Dzielnicy Śródmieście m.st. Warszawy, grudzień 2023, nr 12 (73))

 

Sprawdź pozostałe sąsiedzkie miejsca spotkań w Śródmieściu i całej Warszawie – Miejsca Aktywności Lokalnej (MAL) >>