null

Cała Warszawa poznaje swoich sąsiadów!

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Dwie młode uśmiechięte kobiety pozują do pamiątkowego zdjęcia w okolicznościowej ramce Dnia Sąsiada.
Autor: MAL Grójecka 109

Tegoroczny Dzień Sąsiada udowadnia, że chcemy poznawać tych, którzy mieszkają blisko nas. Choć oficjalne obchody zaplanowane były do końca maja, spotkań na mapie obchodów nadal przybywa.

W kalendarzu obchodów Dnia Sąsiada znaleźć można już niemal 100 lokalnych wydarzeń. Są wśród nich zarówno duże lokalne pikniki i parady, jak i małe, kemeralne spotkania sąsiedzkie.

Pamiętamy: miarą sukcesu nie jest liczba uczestników czy skala imprezy, ale dobra atmosfera spotkania – mówi Karolina Zdrodowska, dyrektorka koordynatorka ds. przedsiębiorczości i dialogu społecznego w stołecznym Ratuszu.

Z okazji Europjskiego Dnia Sąsiada przypadającego w tym roku na 26 maja do poznawania sąsiadów zachęcały m.in. lokalne domy kultury, biblioteki, Miejsca Aktywności Lokalnej i organizacje pozarządowe. Do świętowania włączyły się także lokalne biznesy, w tym kawiarnie, które pozdrawiały sąsiadów plakatami z sąsiedzkimi hasłami. (Plakat na Dzień dobry! Przeczytaj o akcji!)

 

Świętowanie w maju...

Sezon spotkań sąsiedzkich zainaugurowały MAL Surma na Ochocie i Punkt Pobytowy Wołoska 7B na Mokotowie.

To było piękne sąsiedzkie, przyjacielskie, wesołe, kolorowe, przepyszne popołudnie – dziękowali sąsiadom organizatorzy spotkania na Ochocie.

Zorganizowaliśmy wydarzenie, które pokazuje, że warto być otwartym na wszystkich, że choć mamy różne poglądy jesteśmy ponad podziałami. Udało nam się tylko dlatego, że współpracowaliśmy, że wokół siebie mam tylu wspaniałych ludzi, którzy patrzą w tym samym kierunku – mówią organizatorzy z Wołoskiej.

W jaki sposób w maju mieszkańcy i mieszkanki świętowli Dzień Sąsiada? Na garażówkach, potańcówkach, piknikach, warsztatach artystycznych czy przy planszówkach. Były też spotkania przy kawie w bibliotekach, sąsiedzkie śniadania, a nawet sąsiedzki plażing na plaży Żoliborz.

Ostatniego dnia maja świętują jeszcze Dom Sąsiedzki nad Stawem na Bemowie, Biblioteka przy al. Niepodległości 19 na Mokotowie i Spółdzielnia Mieszkaniowa „Szaserów” wraz z Fundacją Piwnica Poetycka ENS.

Zdjęcia z majowych wydarzeń można obejrzeć na tej stronie.

 

...i czerwcu

Wiele sąsiedztw świętowanie ma jeszcze przed sobą. W czerwcu odbędą się m.in. Falenicki Dzień Sąsiada w Wawrze (2 czerwca), Dzień Sąsiada w 3 pokojach z kuchnią na Białołęce i Piknik Sąsiedzki na Wierzbnie na Mokotowie (oba 3 czerwca), IX Piknik Ochocian/ Пікнік Охотян (oba 3 czerwca), a także Lemoniada na Łowickiej na Mokotowie (18 czerwca) czy Dzień sąsiada i sąsiadki na Piaskowej 7 na Woli (24 czerwca).

Świętowanie Dnia Sąsiada i jednocześnie urodzin planują MAL Śliwka na Pradze-Północ (4 czerwca) oraz MAL Kajakowa 12b na Ursynowie (11 czerwca).

Wśród większych wydarzeń przed nami Festiwal Otwarte Ogrody Sadyby na Mokotowie (16-18 czerwca), Południowo-Praskie Prezentacje Pradze-Południe (18 czerwca), X Jubileuszowy Festiwal Sąsiedzki Wespół w Zespół dla Solca w Śródmieściu (1-28 czerwca), Święto ulicy Stalowej na Pradze-Północ (17 czerwca) czy Urodzin Plac Inwalidów na Żoliborzu (24 czerwca).

 

Sezon spotkań sąsiedzkich trwa!

Mapa i lista obchodów Dnia Sąsiada cały czas się powiększa. Wydarzenia w naszej okolicy możemy wyszukać na stronie https://um.warszawa.pl/waw/sasiedzka/dzien-sasiada

Dla tych, którzy chcieliby jeszcze zorganizować coś na swoim osiedlu czeka poradnik z podpowiedziami oraz pomocne artykuły od serwisu warszawa.ngo.pl

Potrzebne materiały czy sprzęty można bezpłatnie wypożyczyć dzięki portalowi https://www.spoldzielniakultury.waw.pl/

Dobrym partnerem do organizacji sąsiedzkiego spotkania może być także Miejsce Aktywności Lokalnej (MAL)- jest ich w Warszawie ponad 110.

Dwie roześmiane kobiety wskazują na sąsiedzkie plakaty w witrynie.