null

Wakacje po sąsiedzku I Eko oaza w centrum handlowym

Drukuj otwiera się w nowej karcie
2 młode kobiety pozują z roslinami w doniczkowymi.
Autor: Współdzielnik

Do jednej z warszawskich świątyń konsumpcji, Centrum Handlowego „Wola Park”, można przyjść nie tylko, aby wydać pieniądze, ale też aby otrzymać za darmo, a przy okazji nauczyć się odpowiedzialnych i zrównoważonych zachowań. A wszystko w zielonym otoczeniu doniczkowej fauny, która bujnie otacza znajdujące się tutaj schronisko dla roślin.

Centrum handlowe jest trochę podobne do parku – trafiają do nas osoby, które znalazły się tu przypadkowo, przechadzając się pomiędzy sklepami.  - mówi Izabela Starszewska, opiekująca się „Współdzielnikiem”, Miejscem Aktywności Lokalnej znajdującym się w Centrum Handlowym „Wola Park”.

Trafia tutaj sporo osób zainteresowanych niecodziennym wyglądem tego miejsca i brakiem typowych atrybutów sklepu, chociażby cen.

Wchodzą zaskoczone, a po chwili nieco zawstydzone, że trafiły do miejsca, w którym mogą wziąć sobie coś za darmo. – opowiada Starszewska. – Nas to cieszy, gdyż dowiaduje się o nas coraz więcej osób, które opowiadają swoim znajomym o tym niezwykłym miejscu. Tak powiększa się krąg ludzi, których może zainspirować nasza oferta.

A ta jest niemała. „Współdzielnik” to punkt wymiany informacji, pomysłów i idei, nabywania nowych umiejętności. Oprócz darmowej zbiórki i przekazywania ubrań, “Współdzielnik” organizuje także bezpłatne warsztaty dotyczące szycia, ekologii, tajników zrównoważonej konsumpcji czy walki z marnotrawstwem dóbr. Ponadto prowadzi kącik majsterkowicza oraz schronisko dla roślin, do którego można przynosić swoich ukorzenionych zielonych ulubieńców, którzy podupadli na zdrowiu, bądź rozstać się z tymi, z którymi się nie zaprzyjaźniliśmy.

 W ostatnią sobotę czerwca, w ramach sąsiedzkiej wymiany roślin nasz „Współdzielnik” odwiedziło 120 osób. - mówi Starszewska. – Ta część naszej działalności cieszy się sporym zainteresowaniem. Kwiaty można przynieść do nas nie tylko na wymianę, ale też zostawić pod opieką, np. kiedy na pewien czas zmuszeni jesteśmy zostawić nasze rośliny same. Wymiany kwiatowe aż do października odbywać się będą u nas regularnie w każdą ostatnią sobotę miesiąca.

Z pewnością wśród miłośników roślin miejsce staje się coraz popularniejsze – Pewna starsza pani przyniosła nam w doniczce więdnący listek lauru, zaatakowany przez szkodniki. – opowiada Starszewska o jednej z wielu sytuacji. – Wzięłyśmy od niej laur i zastosowałyśmy odpowiednią kurację, po której listek odbił i roślina zaczęła się rozwijać. Kiedy spotkałyśmy ją następnym razem, była zaskoczona i szczęśliwa.

Nie jest to jedyna pozytywna ocena tego miejsca.

Ludzie często chwalą naszą pracę i mówią, że jesteśmy fajnym miejscem, w którym wartościowo spędzili czas i nauczyli się czegoś nowego. - konkluduje Starszewska. – To jest dla nas bardzo wymierny dowód na to, że nasze działania mają sens.

Współdzielnik jest filią Wolskiego Centrum Kultury i powstał we współpracy z CH Wola Park.

***

Tekst dla Warszawa Sąsiedzka przygotował Jakub Jaskółowski.

Więcej eko inspiracji na stronie Warszawa Sąsiedzka - Sąsiedzka wymiana.