null

Inspiracja, wiedza i nowe kontakty. Podsumowanie Akademii Sąsiedzkiej Uważności 2021

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Akademia Sąsiedzkiej Uważności - edycja jesienna logo
Autor: Karolina Witowska- Ćirlić /projektowanie zaangażowane

Za nami 2 edycje Akademii, która daje mieszkańcom i mieszkankom Warszawy wiedzę, energię i narzędzia do podejmowania lokalnych działań.

Akademia Sąsiedzkiej Uważności (ASU) to cykl 5 szkoleń obejmujących wiedzę z zakresu planowania i organizowania wydarzeń na rzecz sąsiadów i sąsiadek. W trakcie szkoleń, z pomocą trenerów, trenerek i mentorek oraz grupy warsztatowej uczestnicy stworzyli plan/szkic swojego pomysłu na działanie sąsiedzkie (niektórzy go również zrealizowali).

Projekt realizowany był przez Stowarzyszenie Centrum Wspierania Aktywności Lokalnej CAL dzięki dofinansowaniu ze środków m. st. Warszawy w okresie od czerwca do grudnia 2021. Odbyły się dwie edycje projektu: edycja letnia i jesienna.

Program szkolenia był zbudowany tak, by uczestniczki i uczestnicy mogli m.in. temat sąsiedzkości uchwycić z własnej perspektywy, wzmocnić swoje poczucie sprawstwa i motywację, poznać narzędzia animacji społecznej poprzez ciekawe metafory i dobre praktyki. W Akademii mogli wziąć udział mieszkańcy i mieszkanki wszystkich dzielnic Warszawy powyżej 18 roku życia. Wcześniejsze doświadczenie w organizowaniu działań sąsiedzkich nie było wymagane.

Ewaluacja z projektu jest już dostępna online:

Finał projektu

Na czwartek 9 grudnia o godz. 20.00 zaplanowane jest podsumowanie online. W jego trakcie realizatorki opowiedzą o projekcie, a uczestniczki i uczestnicy ASU podzielą się:

  • swoimi opowieściami o zrealizowanych projektach sąsiedzkich
  • refleksjami o tym, czym jest sąsiedzka uważność
  • wrażeniami po odbyciu cyklu warsztatów ASU.

Konkurs

Urząd m.st. Warszawy ogłosił konkurs "Sąsiedzka Akademia" na lata 2022-2023. Chcesz by Twoja organizacja organizowała dla chętnych mieszkańców i mieszkanek Warszawy kursy edukacyjne? Na oferty organizacji pozarządowych czekamy do dnia 23 grudnia 2021 roku do godz. 16.00. Więcej o konkursie.