Veturilo - Warszawski Rower Publiczny


Zdjęcie dekoracyjne.
Veturilo to sieć wypożyczalni miejskich rowerów dostępnych dla każdego, kto chce poruszać się rowerem po mieście. Nazwa systemu została wybrana w głosowaniu mieszkańców i oznacza w języku Esperanto "środek transportu".

W Warszawie obecnie do dyspozycji rowerzystów jest ponad 300 stacji i 4500 rowerów miejskich. Sezon Veturilo zaczyna się zawsze 1 marca i kończy 30 listopada. Pierwsze wypożyczalnie wystartowały w sierpniu 2012 r. Warszawski Rower Publiczny jest systematycznie rozbudowywany i ulepszany.

Veturilo 2023 - już wkrótce nowy system
 

Od 2012 r., czyli przez 11 kolejnych sezonów, Veturilo było wypożyczane łącznie blisko 34 miliony razy, a w systemie zarejestrowało się 1,5 mln osób. Przez cały ten czas formuła wypożyczalni pozostawała bez większych zmian. Od 2023 r. system przejdzie ewolucję.

Do dyspozycji będzie zupełnie nowa aplikacja mobilna. Użytkowniczki i użytkownicy zyskają dodatkową możliwość dokonywania zwrotów i wypożyczeń również poza stacjami. Nie będzie konieczności wpinania rowerów do elektrozamków, zastąpią je zapięcia wbudowane bezpośrednio w pojazd. Do tego 10% rowerów będzie wyposażonych we wspomaganie elektryczne.

Wyjściowo będą 3 tysiące rowerów, czego 300 elektrycznych, w 300 stacjach. Umowa z operatorem, którym pozostaje firma Nextbike Polska, przewiduje opcję zwiększania w przyszłości liczebności rowerów nawet do poziomu 5,5 tysiąca. Trwają też rozmowy z urzędami dzielnic oraz partnerami prywatnymi na temat ewentualnego zwiększenia floty rowerów. 

Obecnie dopracowywany jest wygląd nowych punktów wypożyczeń oraz ustalane ich dokładne lokalizacje. Stacje znajdą się na terenie wszystkich 18 dzielnic Warszawy. Jednocześnie dzięki zdecydowanie większej elastyczności zasad sama liczba i lokalizacja stacji będzie mieć w nowym Veturilo mniejsze znaczenie. 


Terminal wypożyczeń Veturilo. Widoczny ekran i klawiatura. Kobieta podchodzi do terminalu, żeby wypożyczyć rower za jego pomocą.
Stacja wypożyczeń rowerów Veturilo. Na pierwszym planie elektrozamki, w nich stoi rząd rowerów. W tle budynek mieszkalny.
Zbliżenie na elektrozamek w rowerze Veturilo. Zielona dioda sygnalizuje rower zdatny do wypożyczenia.
Zbliżenie na telefon komórkowy z włączoną aplikacją mobilną Veturilo. W tle fragment roweru miejskiego czekającego na wypożyczenie za pomocą telefonu.