Veturilo - Warszawski Rower Publiczny


Zdjęcie dekoracyjne.
Veturilo to sieć wypożyczalni miejskich rowerów dostępnych dla każdego, kto chce poruszać się rowerem po mieście. Nazwa systemu została wybrana w głosowaniu mieszkańców i oznacza w języku Esperanto "środek transportu".

W Warszawie obecnie do dyspozycji rowerzystów jest ponad 300 stacji i 3000 rowerów miejskich. Sezon Veturilo zaczyna się zawsze 1 marca i kończy 30 listopada. Pierwsze wypożyczalnie wystartowały w sierpniu 2012 r. Warszawski Rower Publiczny jest systematycznie rozbudowywany i ulepszany.

Veturilo 2023 – nowa odsłona rowerów miejskich w Warszawie

 

Od 2012 r., czyli przez 11 kolejnych sezonów, Veturilo było wypożyczane łącznie blisko 34 miliony razy, a w systemie zarejestrowało się 1,5 mln osób. Przez cały ten czas formuła wypożyczalni pozostawała bez większych zmian. Od 2023 r. system przeszedł ewolucję.

Do dyspozycji jest zupełnie nowa aplikacja mobilna. Użytkowniczki i użytkownicy zyskają dodatkową możliwość dokonywania zwrotów i wypożyczeń również poza stacjami. Nie ma konieczności wpinania rowerów do elektrozamków, zastąpiły je zapięcia wbudowane bezpośrednio w pojazd. Wszystkie rowery są fabrycznie nowe. Do tego 10% z nich jest wyposażonych we wspomaganie elektryczne.

Wyjściowo jest 3 tysiące rowerów, z czego 300 elektrycznych, dostępnych w 300 stacjach. Umowa z operatorem, firmą Nextbike GMZ, przewiduje opcję zwiększania w przyszłości liczebności rowerów nawet do poziomu 5,5 tysiąca. Cały czas trwają na ten temat rozmowy z urzędami dzielnic oraz partnerami prywatnymi. Stacje Veturilo znajdą się na terenie wszystkich 18 dzielnic Warszawy. Jednocześnie dzięki zdecydowanie większej elastyczności zasad wypożyczeń i zwrotów sama liczba i lokalizacja stacji ma w nowym systemie mniejsze znaczenie.


Zbliżenie na detal roweru elektrycznego Veturilo. Bateria w ramie z pokazanym poziomem naładowania.
Stacja Veturilo. Rowery przy stojakach w rzędzie. Osoba podchodzi wziąć jeden z nich i wypożyczyć.
Osoba na Veturilo. Dynamiczne zdjęcie w ruchu, słoneczna pogoda.
Zbliżenie na elektrozamek roweru Veturilo. Zapięcie na tylne koło wbudowane w rower, wraz z instrukcją.