Veturilo - Warszawski Rower Publiczny


Zdjęcie dekoracyjne.
Veturilo to sieć wypożyczalni miejskich rowerów dostępnych dla każdego, kto chce poruszać się rowerem po mieście. Nazwa systemu została wybrana w głosowaniu mieszkańców i oznacza w języku Esperanto "środek transportu".

W Warszawie obecnie do dyspozycji rowerzystów jest ponad 300 stacji i 4500 rowerów miejskich. Sezon Veturilo zaczyna się zawsze 1 marca i kończy 30 listopada. Pierwsze wypożyczalnie wystartowały w sierpniu 2012 r. Do tej pory z systemu skorzystało ponad 900 tys. osób, a rowery były wypożyczane ponad 17 mln razy. Warszawski Rower Publiczny jest systematycznie rozbudowywany i ulepszany.

Aby skorzystać z wypożyczalni należy zarejestrować się na stronie veturilo.waw.pl i wpłacić opłatę początkową: 10 zł. Aby wypożyczyć rower, należy podać w terminalu numer telefonu i PIN lub po prostu przyłożyć do niego kartę miejską. rower można wypożyczyć również za pomocą aplikacji mobilnej. Pierwsze 20 minut jazdy jest za darmo, zaś przejazd krótszy niż godzina kosztuje złotówkę. Druga godzina jazdy kosztuje 3 zł, trzecia – 5 zł, a czwarta i każda kolejna – 7 zł. Powyższy cennik nie dotyczy rowerów elektrycznych. 

Jak wypożyczyć i oddać rower?

Rowery są przypięte za pomocą elektrozamka - uniemożliwia to odpięcie jednośladu bez wcześniejszego zarejestrowania jego wypożyczenia w terminalu. Elektrozamki są zamontowane przy każdym słupku, na każdej stacji Veturilo. Każdy rower zaś jest wyposażony w znajdujący się na przednim „widelcu” element, na którym ta blokada się zamyka. Rower jest automatycznie zwalniany z elektrozamka po zalogowaniu się na terminalu lub w aplikacji oraz podaniu numeru roweru (lub zeskanowaniu kody QR za pomocą telefonu). W przypadku zwrotu, nie trzeba nawet podchodzić do terminala. Wystarczy, że ustawimy rower w stojaku tak, by elektrozamek zamknął się na elemencie mocującym przy rowerze. Zamknięcie blokady zostanie potwierdzone sygnałem dźwiękowym. System sam odnotuje zwrot pojazdu. Dla pewności, że proces zwrotu roweru przebiegł bez problemów zalecamy sprawdzenie tego faktu na terminalu lub w aplikacji mobilnej, jednak nie jest to konieczne.

Rowery są też wyposażone w linki z zamkiem szyfrowym (czterocyfrowy kod zostanie wyświetlony na ekranie terminala w czasie wypożyczenia). Można z nich korzystać np. w czasie postoju poza stacją, kiedy osoba wypożyczająca chce wstąpić do sklepu czy kawiarni. Linki służą również do zwrotu roweru, kiedy nie ma wolnych miejsc na stacji.

O Veturilo

System Veturilo działa na podstawie umowy Zarządu Dróg Miejskich z firmą Nextbike Polska, która do końca 2021 r. świadczy usługę operowania systemem rowerów miejskich. Podstawowym założeniem systemu Veturilo było uzupełnienie komunikacji publicznej w centralnym obszarze miasta. Dzięki dużej popularności, od 2017 r. system został powiększony z 200 do ponad 300 wypożyczalni. Od września 2017 r. warszawiacy i turyści mogą już korzystać także ze 100 rowerów elektrycznych Veturilo. Nowe stacje stanęły na Powiślu i Starym Mieście, w rejonie skarpy warszawskiej. 

Nowe stacje mogą powstawać przy udziale środków przekazanych przez urzędy dzielnic oraz z inicjatywy prywatnych firm. Do tej pory w ten sposób uruchomiono kilkanaście wypożyczalni, m.in. przy centrach handlowych czy kompleksach biurowych.

Reklamacje oraz uwagi na temat funkcjonowania systemu należy kierować do operatora na adres ck@veturilo.waw.pl lub pod numerem telefonu 19 115. Propozycje zmian lub uwagi co do działalności operatora prosimy zgłaszać na adres veturilo@zdm.waw.pl.


Stacja wypożyczeń rowerów Veturilo. Na pierwszym planie elektrozamki, w nich stoi rząd rowerów. W tle budynek mieszkalny.
Zbliżenie na elektrozamek w rowerze Veturilo. Zielona dioda sygnalizuje rower zdatny do wypożyczenia.
Terminal wypożyczeń Veturilo. Widoczny ekran i klawiatura. Kobieta podchodzi do terminalu, żeby wypożyczyć rower za jego pomocą.
Zbliżenie na telefon komórkowy z włączoną aplikacją mobilną Veturilo. W tle fragment roweru miejskiego czekającego na wypożyczenie za pomocą telefonu.