Parkingi rowerowe – dobre praktyki


Odwrócone U
 

Stojak wykonany z rury lub płaskownika o kształcie przywodzącym na myśl odwróconą literę U. Dokładny kształt czy też kolor stojaka może oczywiście być dostosowany do architektury konkretnego miejsca.

Najważniejsze, aby stojak prawidłowo spełniał swoją podstawową funkcję, czyli pozwalał na wygodne oparcie roweru i jego przypięcie za ramę oraz opcjonalnie również za przednie lub tylne koło.

Standardy projektowe zobowiązują jednostki miejskie do montowania tylko i wyłącznie tego typu stojaków rowerowych. Do korzystania ze znanych i sprawdzonych wzorców zachęcamy również inwestorów prywatnych.
Previous Next

Parking blisko celu podróży
 

Rower to pojazd lekki i zajmujący mało miejsca. Dlatego stosunkowo łatwo można wyznaczyć parkingi rowerowe tuż przed wejściem do budynku.

Stojak blisko celu podróż skraca całkowity czas jazdy rowerem, ponieważ nie trzeba dodatkowo pokonywać na piechotę dystansu od miejsca postojowego do miejsca docelowego.

Im krótszą wizytę planujemy w danym miejscu, tym ważniejsze z punktu widzenia wygody użytkowania staje się, aby parking znajdował się blisko. Parking bezpośrednio pod budynkiem przydaje się też bardzo w przypadku przewożenia przez rowerzystę większego bagażu (np. zakupów). Jest to więc wskazane zarówno w przypadku biur lub mieszkań, jak i punktów usługowych.

Previous Next

Wiata rowerowa
 

Zadaszony parking znacznie poprawia komfort korzystania z roweru. Nawet w deszczu czy śniegu można zaparkować lub przygotować się do drogi powrotnej spokojnie i w suchym miejscu. Dach sprawia też, że pozostawione na cały dzień rowery nie niszczą się wystawione na działanie efektów atmosferycznych. Pod wiatą nie zamokną też żadne rzeczy pozostawione w rowerze.

Zadaszenie przydaje się przede wszystkim tam, gdzie rowery są pozostawiane na dłuższy czas. Wiatę można dodatkowo wyposażyć w oświetlenie i monitoring oraz obsadzić zielenią.

Previous Next

Boks rowerowy
 

Zamykane konstrukcje stanowią rozwiązanie, które zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa. Sprawdzą się szczególnie w miejscu, w którym pojazdy są przechowywane przez dłuży czas. To dobre rozwiązanie np. na osiedlach mieszkaniowych.

Boksy mogą mieć formę pojedynczych zamykanych szafek na rowery, jak również altany z miejscami parkingowymi. Zarówno same boksy, jak i ich otoczenie warto objąć monitoringiem i oświetlić. 

Ważny jest czytelny podział przestrzeni oraz dobra organizacja parkingu wewnątrz boksu. Warto maksymalnie wykorzystać dostępne miejsce, musi być jednak zachowana wygoda korzystania. Parking powinien mieć jasno określony regulamin oraz system zamykania dopasowany do specyfiki miejsca oraz potrzeb danej społeczności.

Previous Next

Integracja z zielenią
 

Zieleń w mieście oprócz tego, że cieszy oko to spełnia szereg innych ważnych funkcji, również w kontekście organizacji parkingu rowerowego.

Warto, żeby projekt zieleni i lokalizacja parkingów rowerowych współgrały ze sobą. Odpowiednio rozplanowane drzewa, krzewy i trawniki mogą oddzielać ruch rowerowy od pieszego oraz wyznaczać intuicyjne ścieżki, którymi rowerzyści powinni kierować się w stronę parkingu.

Parking rowerowy znajdujący się wśród zieleni jest też oczywiście estetyczny i podkreśla rolę roweru jako ekologicznego środka transportu. Oczywiście zieleń powinna być dobrze zaplanowana i regularnie utrzymywana - nie może utrudniać korzystania z parkingu, w tym ograniczać widoczności.
 
Previous Next

Zadaszenie z wykorzystaniem architektury
 

Budowa wiaty rowerowej oznacza dodatkowy koszt oraz przestrzeń, którą trzeba przeznaczyć na ten cel. Czasami zadaszenie można jednak zapewnić też na inne sposoby.

Projektując nowy budynek, warto przewidzieć miejsce na parking rowerowy z wykorzystaniem planowanych zadaszeń.

Zachęcamy też zarządców nieruchomości do świeżego spojrzenia na architekturę już istniejących budynków w celu wygospodarowania miejsca na zadaszone parkingi rowerowe.
 

 

Previous Next

Stojaki rowerowe w parkingu podziemnym
 

Na jednym miejscu postojowym dla samochodów może się zmieścić kilkanaście rowerów. Z powodzeniem można więc znaleźć dla nich miejsce w wielkopowierzchniowych obiektach przeznaczonych na setki czy wręcz tysiące samochodów.  

Taki parking jest od razu jednocześnie zadaszony, oświetlony i monitorowany. Doskonale sprawdzi się więc tam, gdzie rowery pozostawiane są na dłuższy czas, czyli pod domem, w miejscu pracy lub też w centrum handlowym.

Warto aby miejsca dla rowerzystów były łatwo dostępne i wyraźnie oznaczone, zwłaszcza jeśli na parkingu panuje duże natężenie ruchu samochodowego.
Previous Next

Parking dwupoziomowy


To dobre rozwiązanie w przypadku, gdy przestrzeń do przechowywania rowerów jest ograniczona, a potrzeby parkignowe znaczne. Pozwalają na zostawienie na takiej samej szerokości dwukrotnie większej ilości rowerów, niż przy standardowych stojakach. 

Umieszczanie roweru na obydwu poziomach parkingu powinno być proste, szybkie i intuicyjne. Najlepiej sprawdza się konstrukcja z wysuwanymi i opuszczanymi stanowiskami górnymi. Na użyteczność korzystania z górnych stanowisk mają wpływ wysokość, na jakiej znajduje się opuszczona szyna oraz kąt jej nachylenia. Im wyżej i bardziej stromo, tym trudniej umieścić w niej rower. Istotne jest również wyposażenie w mechanizm wspomagający opuszczanie i podnoszenie szyny. Korzystanie z szyny nie powinno wymagać siły i zręczności. 

Należy pamiętać, że nie każdy typ roweru uda się wygodnie umieścić na takiej konstrukcji. Poza piętrowym parkingiem dobrze jest również ustawić kilka standardowych stojaków.
 

Previous Next

Dodatkowe udogodnienia
 

Najważniejsze jest zapewnienie adekwatnej do potrzeb liczby dobrych stojaków zamontowanych w wygodnej i dostępnej lokalizacji. Następnie warto rozważyć ich dodatkowe zadaszenie, oświetlenie czy też objęcie monitoringiem. Oprócz tego istnieje szereg dodatkowych udogodnień przydatnych dla rowerzystów, choć niezwiązanych bezpośrednio z parkowaniem.
 
W miejscu pracy warto zainwestować w przebieralnie i prysznice z myślą o osobach dojeżdżających z daleka, zwłaszcza latem przy wysokich temperaturach. Wszyscy zaś docenią samoobsługowe stacje napraw zawierające pompkę oraz podstawowe narzędzia.
Previous Next