Często zadawane pytania
-
Tak, przewożenie dzieci w rowerze towarowym jest legalne, bezpieczne i wygodne.
Zgodnie z polskim prawem "w pojeździe niepodlegającym rejestracji liczba przewożonych osób wynika z konstrukcyjnego przeznaczenia pojazdu." Podstawa prawna: Ustawa Prawo o ruchu drogowym, art. 63, ust. 1. Rower to właśnie jeden z rodzajów pojazdów, który nie podlega rejestracji oraz homologacji.Nasze rowery towarowe w zależności od modelu posiadają jedną lub dwie ławki przeznaczone dla pasażerów. Pozwala to na przewóz od 2 do 4 dzieci, w zależności od modelu roweru oraz wieku i wagi dzieci. Ławki są wyposażone w pasy bezpieczeństwa. Można też w rowerze zamontować własny fotelik. Wszystkie rowery są trójkołowe, a przez to bardzo stabilne.
Wypożyczający może też zechcieć wyposażyć siebie i/lub pasażerów w kaski. Kask nie jest obowiązkowym wyposażeniem rowerzysty lub pasażera roweru, lecz w pewnych sytuacjach może zwiększać bezpieczeństwo w przypadku kolizji. Kaski nie są wypożyczane, należy je zapewnić we własnym zakresie. Korzystając z kasku należy pamiętać o jego dobrym dopasowaniu, prawidłowym założeniu oraz zapięciu.
-
Wypożyczanie roweru jest całkowicie darmowe dla użytkowników. Punkty prowadzące wypożyczalnie również nie czerpią z tego tytułu korzyści finansowych.
-
Rowery dostępne są dla wszystkich mieszkanek i mieszkańców Warszawy.
-
Prosimy o kontakt z konkretnym punktem wypożyczeń w celu zarezerwowania roweru. Warto pamiętać, że większość punktów posiada tylko jeden rower. Dlatego prosimy o przemyślane rezerwacje oraz ich odwoływanie w przypadku rezygnacji z zamiaru wypożyczenia.
Lista oraz mapa punktów znajduje się na dole strony.
-
Tak, każdy rower jest ubezpieczony od kradzieży i uszkodzeń. Nie zwalnia to oczywiście użytkownika z konieczności ostrożnej i odpowiedzialnej jazdy. Wypożyczający ponosi pełną odpowiedzialność za ewentualne wykroczenia w ruchu drogowym, które wydarzyły się z jego winy.
- Więcej informacji o przepisach ruchu drogowego - Jak jeździć po mieście?
-
Rower towarowy ma mniej niż 90 cm szerokości. Dlatego zgodnie z polskim prawem tak samo, jak w klasycznym rowerem należy się nim poruszać po wyznaczonej infrastrukturze rowerowej, a w przypadku jej braku - po jezdni. Jazda po chodniku jest dopuszczona w ściśle określonych przepisami przypadkach.
- Więcej informacji o przepisach ruchu drogowego - Jak jeździć po mieście?
-
Rowery wypożyczane są na czas, który nie powinien przekraczać 72 godzin. Ewentualne dłuższe wypożyczenie powinno być skonsultowane z danym punktem. Warto pamiętać, że większość punktów posiada tylko jeden rower. Dlatego prosimy o ich nieprzetrzymywanie.
-
Waga kierującego nie powinna przekraczać 100 kg. Udźwig skrzyni transportowej również wynosi 100 kg. Wartości te nie sumują się, należy je rozpatrywać osobno.
-
Po zadbaniu w pierwszej kolejności o własne bezpieczeństwo oraz o przeniesieniu roweru (o ile to możliwe) tak, aby nie blokował ruchu, należy niezwłocznie powiadomić punkt, który wypożyczył rower.
Do każdego roweru dołączone jest zapięcie na klucz. W uzasadnionych sytuacjach losowych zapewniamy transport i serwis. Serwisant posiada zapasowy klucz. Dlatego, o ile rower nie nadaje się do dalszej jazdy, to po ustaleniu szczegółów z punktem można zostawić go na mieście, przypinając prawidłowo (tj. do stojaka rowerowego) w bezpiecznym miejscu (najlepiej uczęszczanym, oświetlonym i monitorowanym). Prosimy w takiej sytuacji o wykonanie zdjęcia przypiętego roweru oraz o zwrot klucza do wypożyczalni.
-
Prosimy o kontakt pod adresem e-mail rowery@um.warszawa.pl Warto pamiętać, że wypożyczanie roweru jest całkowicie darmowe dla użytkowników. Punkty prowadzące wypożyczalnie również nie czerpią z tego tytułu korzyści finansowych
-
Rowery są własnością Zarządu Dróg Miejskich realizującego na mocy Zarządzenia nr 1060/2015 Prezydenta m.st. Warszawy zadania Pełnomocnika ds. komunikacji rowerowej. Nie są przekazywane na stałe do wypożyczalni, nie stanowią ich własności.