Jak jeździć rowerem po Warszawie

Jak jeździć rowerem po mieście? Czy wolno jechać po chodniku? Jak korzystać z pasów dla rowerów? Czy musisz mieć kask i oświetlenie? Oto krótki poradnik z odpowiedziami na podstawowe pytania, który pomoże Wam poruszać się jednośladem.

Jak poruszać się rowerem po mieście?

Rower to wygodny, szybki, tani i ekologiczny środek transportu miejskiego. Aby bezpiecznie i zgodnie z przepisami podróżować po mieście rowerem, musisz się nauczyć podstawowych zasad.

Poza filmem polecamy też poradnik "Dobre Maniery". W broszurze można znaleźć między innymi liczne rady dotyczące jazdy rowerem po mieście, ciekawostki na temat akcesoriów rowerowych, podstawowe przepisy dla rowerzystów i zasady zdobywania karty rowerowej. Poradnik ten skierowany jest do osób, które zastanawiają się nad zmianą środka komunikacji na rower bądź właśnie zaczynają w ten sposób poruszać się po mieście. 

Rowerem po Warszawie - Zasady ogólne


Jak korzystać z dróg i pasów dla rowerów?

Rowerzysta ma prawo i obowiązek korzystać z wydzielonej drogi dla rowerów. Jest to część ulicy przeznaczona wyłącznie dla rowerzystów, oznaczona znakami drogowymi. Często biegnie ona wzdłuż chodnika lub jest oddzielona od niego krawężnikiem albo wymalowaną linią. W niektórych przypadkach tworzone są wspólne ciągi pieszo-rowerowe. Cyklista również ma obowiązek poruszania się po nich, ale musi ustąpić pierwszeństwa pieszym. W każdym przypadku powinieneś poruszać się po prawej stronie wyznaczonego dla ciebie ciągu lub drogi dla rowerów, tak by można się było minąć lub wyprzedzić. Pamiętaj również, że pieszy ma pierwszeństwo – jeśli chce przejść po pasach, musisz mu ustąpić. Na niektórych jezdniach wydzielony został pas rowerowy. To specjalnie oznaczona część jezdni, po której należy jechać rowerem. Mogą one być wyznaczone obok pasów ruchu dla samochodów. Na jezdniach jednokierunkowych możliwe jest wymalowanie kontrapasa – pasa do jazdy w kierunku niedozwolonym dla innych pojazdów. Zawsze jednak należy pamiętać, by poruszać się prawą stroną jezdni – pas rowerowy jest jednokierunkowy i nie należy jechać nim w przeciwną stronę! Na pasie i kontrapasie rowerowym nie mogą się poruszać ani parkować inne pojazdy.

Rowerem po Warszawie - Droga dla rowerów


Czy mogę jeździć rowerem po jezdni?

Rower jest pojazdem i może się poruszać po jezdni, jeśli wzdłuż niej nie ma drogi dla rowerów. Jadąc jezdnią należy pamiętać o zasadach ruchu drogowego. Zawsze jedź możliwie blisko prawej krawędzi jezdni, staraj się jednak omijać dziury i studzienki. Na skrzyżowaniu możesz się poruszać środkiem pasa ruchu, jeśli zaś skręcasz w lewo, ustaw się przy lewej krawędzi. Każdy manewr sygnalizuj najpierw ręką, odwróć się też, by upewnić się, że nikt cię nie wyprzedza. Staraj się utrzymywać kontakt wzrokowy z kierowcami, by mieć pewność, że cię widzą. Jadąc jezdnią przestrzegaj zasad obowiązujących również kierowców: zatrzymuj się na czerwonym świetle, nie jedź „pod prąd” (chyba że jest to dozwolone znakiem) i ustępuj pierwszeństwa pieszym. Zachowuj się w sposób przewidywalny i bezpieczny – możesz wyprzedzać samochody stojące w korku zarówno z prawej, jak i z lewej strony, unikaj jednak zajeżdżania im drogi i slalomowania między nimi. Jeśli będziesz pamiętał o tych zasadach, jazda rowerem po jezdni będzie bezpieczna i wygodna.

Rowerem po Warszawie - Jazda po jezdni


Czy mogę jeździć rowerem po chodniku?

Rower może się poruszać po chodniku tylko w kilku specyficznych przypadkach. Możesz jechać chodnikiem, jeśli opiekujesz się rowerzystą młodszym niż 10 lat. Jest to również dozwolone w przypadku bardzo złych warunków pogodowych – śniegu, gradu, burzy czy wichury – kiedy jazda jezdnią może być dla ciebie niebezpieczna. Z chodnika możesz też skorzystać, jeśli spełnione są łącznie następujące trzy warunki: dopuszczalna prędkość na drodze jest wyższa niż 50 km/h, chodnik jest szerszy niż 2 m, obok nie ma drogi dla rowerów lub ciągu pieszo-rowerowego. W zdecydowanej większości przypadków jazda po chodniku nie jest dozwolona i grozi za to mandat. Pamiętaj, że jadąc chodnikiem, możesz wystraszyć pieszych i narazić ich na wypadek. Dlatego zawsze ustąp im pierwszeństwa – niezależnie od tego, czy masz prawo jechać chodnikiem czy nie. Jeżeli pieszych nie da się ominąć – zjedź na jezdnię lub zsiądź z roweru. Niezależnie od wszystkich powyższych zasad – nigdy nie możesz przejeżdżać rowerem po przejściu dla pieszych! W wielu miejscach obok zebr wyznaczone są przejazdy rowerowe: wówczas nie musisz zsiadać z siodełka i możesz przeciąć jezdnię rowerem.

Rowerem po Warszawie - Jazda po chodniku


Czy mogę wozić rower w komunikacji miejskiej?

W Warszawie rower można bezpłatnie przewozić wszystkimi środkami komunikacji miejskiej. W wagonach metra, SKM, tramwajach i autobusach jest wyznaczone specjalne miejsce dla wózków, bagażu oraz rowerów. Chcąc wsiąść z rowerem do komunikacji publicznej upewnij się, że w środku jest wolne miejsce – twój rower nie może utrudniać podróży innym, nie może też ubrudzić lub uszkodzić pojazdu. Jeśli istnieje ryzyko, że podróż z rowerem może być dla kogoś uciążliwa – wysiądź i wybierz inny pojazd. Dlatego komunikacja miejsca powinna służyć do przewozu rowerów w awaryjnych sytuacjach, nie zaś do codziennych dojazdów lub wieloosobowych wycieczek. Jeśli chcesz łączyć rower z innymi środkami transportu, rozważ użycie Veturilo lub pozostawienie roweru przy stojaku na węźle przesiadkowym.

Rowerem po Warszawie - Przewożenie roweru


Czy muszę mieć kask, odblaski i światełka?

Rower musi być obowiązkowo wyposażony w białe światło z przodu oraz czerwone z tyłu. Można je jednak zdemontować, jeśli jest jasno a widocznośc jest dobra. Zawsze musisz mieć za to czerwony odblask z tyłu. Trzeba mieć też co najmniej jeden sprawy hamulec i dzwonek lub inny nieprzeraźliwy sygnał dźwiękowy. Kask ani kamizelka odblaskowa nie są obowiązkowe. Jeśli jednak poruszać się po ciemku, na słabo oświetlonych trasach, lepiej mieć jak najwięcej elementów poprawiających widoczność. Kask może być przydatny, szczególnie przy jeździe po nierównej nawierzchni gdy jest duże ryzyko przewrócenia się.

Rowerem po Warszawie - Przygotowanie roweru


Czy mogę jeździć po parkach i lasach?

Na wszystkich terenach poza ulicami nie obowiązują przepisy ruchu drogowego (choć rozsądnie jest przestrzegać podstawowych zasad), jednak zarządca terenu może ustanowić własny regulamin. W większości parków jazda rowerem jest dozwolona, jeśli tylko nie zagraża pieszym. Wyjątkiem są np. Łazienki Królewskie, gdzie nie wolno jeździć rowerem. Pewne ograniczenia są również w Lesie Kabackim, gdzie część ścieżek przeznaczono tylko dla ruchu pieszego.


Jak jeździć po mieście z dzieckiem na rowerze?

Jadąc z dzieckiem na rowerze należy pamiętać, że osoby młodsze niż 10 lat są w myśl przepisów pieszymi. Dlatego mogą wraz z opiekunem poruszać się rowerem po chodniku. Pamiętaj jednak, żeby uważać na inne osoby idące chodnikiem. Młodsze dzieci można też wozić w foteliku lub przyczepce. Wówczas możesz poruszać się po drodze dla rowerów lub jezdni.

Załączniki: