null

„Odkryj Rower na Nowo” na Uniwersytecie Warszawskim

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Serwisowanie roweru w MSR

Już 20 października będziemy uczestniczyć w Zielonym Dniu na UW – wydarzeniu organizowanym przez „Inteligentny Zielony Uniwersytet”. Dla studentów i pracowników uczelni przygotowaliśmy warsztaty samodzielnej naprawy rowerów oraz bezpłatny serwis rowerowy. Weźmiemy też udział w panelu dyskusyjnym i porozmawiamy między innymi o Veturilo, warszawskim rowerze miejskim.

„Zielony Dzień na UW” to jedna z wielu inicjatyw podejmowanych przez Uniwersytet Warszawski w celu popularyzacji wiedzy o proekologicznych rozwiązaniach dotyczących ochrony klimatu i środowiska naturalnego. Dla nas to świetna okazja, by włączyć się w przyjazne środowisku działania i promować rower jako niskoemisyjny środek codziennego transportu i idealny pojazd do przemieszczania się po mieście. Dlatego też z przyjemnością przyjęliśmy zaproszenie do udziału w wydarzeniu i w ramach kampanii społecznej „Odkryj Rower na Nowo”, organizowanej w zakresie działań Pełnomocnika Prezydenta m.st. Warszawy ds. komunikacji rowerowej, będziemy zachęcać studentów i pracowników Uniwersytetu Warszawskiego do możliwie częstego wykorzystywania roweru w celach transportowych. O kampanii Odkryj Rower na Nowo można więcej się dowiedzieć wchodząc w link: Odkryj Rower Na Nowo

Dlaczego warto postawić na rower?

Jazda na rowerze to świetna forma aktywności fizycznej i ekologiczny wybór. To doskonały sposób na utrzymanie kondycji i poprawę wydolności organizmu – regularna rowerowa aktywność wzmacnia mięśnie, poprawia krążenie krwi i redukuje stres. Każdy przejazd rowerem zamiast samochodem zmniejsza emisję szkodliwych substancji i przyczynia się do ochrony naszej planety. To sposób na promowanie zdrowego i ekologicznego stylu życia, ale też na poznawanie miasta z innej perspektywy – rower daje swobodę planowania trasy, omijania korków i zatłoczonych arterii. Pozwala oszczędzać czas i pieniądze. I dlatego rower to idealny transport na uczelnię, do pracy i wszędzie tam, gdzie trzeba dotrzeć w codziennych aktywnościach.

Sprawny rower to bezpieczniejszy rowerzysta

By codzienne rowerowe podróże były bezpieczne, koniecznie trzeba zadbać o to, by jednoślad był odpowiednio wyposażony i sprawny. Regularne serwisowanie roweru to klucz do zachowania bezpieczeństwa na drodze, ale też do przedłużenia żywotności poszczególnych części i podzespołów oraz uniknięcia kosztownych napraw. A jesień to idealny czas na przeserwisowanie jednośladu i przygotowanie go do wyzwań, jakie niesie ze sobą zmieniająca się pogoda i często trudniejsze warunki na drodze.

Dla rowerzystów z Uniwersytetu Warszawskiego i innych osób, które chcą zadbać o stan techniczny swojego roweru zorganizowaliśmy Mobilny Serwis Rowerowy, który 20 października w godzinach 8.00 -18.00 będzie czekał na wszystkich zainteresowanych na Kampusie Głównym UW przy Wydziale Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych. Usługi oferowane przez MSR są całkowicie darmowe.

Oprócz Mobilnego Serwisu Rowerowego na zainteresowanych czekają też warsztaty samodzielnej naprawy roweru, przy których organizacji wspiera nas Niezależne Zrzeszenie Studentów Uniwersytetu Warszawskiego. To wydarzenie podzielone jest na część teoretyczną: wykład przygotowany przez właściciela profesjonalnego serwisu rowerowego „Rower - jak używać, żeby nie zużywać”, który odbędzie się w godz. 9:00 -9:45 w sali C, (Auditorium Maximum) oraz część praktyczną - „Napraw swój rower – sam!”, czyli warsztaty, w trakcie których serwisanci  pokażą między innymi w jaki sposób samodzielnie wymienić dętkę, używać adaptera, czy też łyżki do roweru.

Wykład rozpocznie się prezentacją kampanii Odkryj Rower Na Nowo, w ramach której organizujemy rowerowe wydarzenia podczas „Zielonego Dnia na UW” i zachęcamy studentów do korzystania z transportu rowerowego.

Na warsztaty zapraszamy z własnym rowerem, są zaplanowane w 4 turach:

I tura - 10:45 - 11:45

II tura - 12:00 - 13:00

III tura - 13:20 - 14:20

IV tura - 14:35 - 15:35

Liczba miejsc jest ograniczona, obowiązują wcześniejsze zapisy pod linkiem: zapisz się na warsztaty z serwisowania już teraz.

 

Veturilo przez Warszawę

Veturilo, czyli warszawski rower publiczny, to sposób na przemieszczanie się jednośladem po mieście w sytuacji, gdy nie posiada się pod ręką własnego roweru. Można skorzystać z ponad 320 stacji, na których czekają zarówno tradycyjne rowery miejskie, jak i rowery elektryczne, które wygodnie wypożycza się w aplikacji. Co ważne, każdorazowo pierwsze 20 minut jest bezpłatne, a często to wystarczający czas, by dojechać w mieście do celu.

Veturilo bije w stolicy rekordy popularności, co roku wzrasta liczba wypożyczeń i osób korzystających z tej formy transportu. W dużej mierze są to także studenci. W trakcie „Zielonego Dnia na UW” o warszawskim rowerze publicznym, ale też o innych sprawach związanych z komunikacją rowerową, będzie można porozmawiać w ramach prelekcji „Veturilo na warszawskich szlakach rowerowych”. Na spotkanie zapraszamy w godzinach 12.00 -12.30 do Sali C w Auditorium Maximum.

Sprawdź wydarzenie na Facebooku Napraw swój rower – sam!, a także pełny harmonogram akcji Zielony dzień na UW.

Bądź tam z nami i #OdkryjRowerNaNowo

Zachęcamy również do zapoznania się z filmem prezentującym dobre praktyki realizowane przez Uniwersytet Warszawski na rzecz rozwoju ruchu rowerowego. Materiał powstał z okazji European Mobility Week, jako element cyklu zapoczątkowanego w 2021 roku, w którym pokazujemy firmy i miejsca w stolicy sprzyjające komunikacji rowerowej oraz wykorzystujące rowery w codziennej działalności: UW - #OdkryjRowerNaNowo