null

VeturilKo dla dzieci

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Stacja roweru miejskiego z napisem "Veturilko". W tle małe rowerki dziecięcie czekające na wypożyczenie.

VeturilKo – tak nazywają się małe rowerki dla dzieci, które od dzisiaj są dostępne w ramach Veturilo.

To prawdopodobnie pierwsza na świecie bezobsługowa wypożyczalnia rowerów dla najmłodszych. Pilotażowa stacja rowerków stanęła przy wypożyczalni Veturilo u zbiegu al. Niepodległości i ul. Batorego. To jedna z najpopularniejszych wypożyczalni w Warszawie, położona tuż obok Pola Mokotowskiego. Teraz rodzice będą stąd mogli wypożyczyć także rowery dla dzieci na wspólną wycieczkę, na przykład po parku.

Z rowerów może skorzystać każdy użytkownik Veturilo. Za dzieci na rowerkach odpowiedzialność bierze opiekun prawny. Zasady działania wypożyczalni są takie same jak przy zwykłych rowerach – 20 minut jazdy jest za darmo, pierwsza godzina kosztuje złotówkę. Trzeba tylko pamiętać, że rower dziecięcy musimy oddać w tym samym miejscu – inne wypożyczalnie nie są przystosowane do przyjęcia mniejszych jednośladów.

Na razie w ramach testów firma Nextbike, operator systemu, udostępnia po 5 rowerków w dwóch rozmiarach: dla mniejszych dzieci (od 4 lat i 110 cm wzrostu, rozmiar koła: 18 cali) oraz tych nieco starszych (od 6 lat i 120 cm wzrostu, rozmiar koła 20 cali). W obydwu przypadkach dopuszczalne całkowite obciążenie roweru (rowerzysta + rower + ewentualny bagaż) wynosi maksymalnie 60 kg. Regulamin korzystania z rowerków znajduje się na stronie veturilo.waw.pl

Rowery testujemy do końca września - jeśli projekt okaże się sukcesem, to będziemy myśleć o powiększeniu stacji i o przedłużeniu jej działania.