null

Rowerowy Maj powraca do Warszawy - w tym roku jeździmy dla klimatu

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Rowerowy Maj to kampania skierowana do przedszkolaków i uczniów szkół podstawowych, promująca zrównoważoną mobilność oraz popularyzująca rower jako środek transportu.

W tym roku 5. edycja kampanii jest realizowana pod hasłem „Rowerowy Maj dla klimatu”.

Zasady kampanii są bardzo proste: przez cały maj zachęcamy uczniów i przedszkolaków, aby codziennie docierali do szkoły w sposób aktywny - na rowerze, hulajnodze lub rolkach. Dzieci podczas drogi do szkoły ćwiczą swoją koordynację, uczą się samodzielności, odpowiedzialności, zdobywają praktykę w zakresie zrównoważonej mobilności. Poranny wysiłek fizyczny poprawia również koncentrację na lekcjach.

Wybierz rower dla klimatu

Promując aktywne dojazdy w ramach kampanii zachęcamy dzieci i młodzież do wyboru ekologicznych oraz nieemisyjnych środków transportu. Aby dać temu wyraz i dodatkowo podnosić świadomość najmłodszych użytkowników ruchu w kwestiach ochrony powietrza, Rowerowy Maj jest organizowany w tym roku pod hasłem „dla klimatu”. Każdy aktywny przejazd zastępujący podróż samochodem to okazja na zmniejszenie emisji szkodliwego dla klimatu dwutlenku węgla. Mniej samochodów pod szkołą i przedszkolem to także zdrowsze powietrze wokół placówek, dzięki redukcji ilości spalin.

Zasady są proste

W zamian za aktywną podróż uczniowie otrzymują dwie naklejki: jedną do swojego dzienniczka rowerowego, a drugą do przyklejenia na plakat klasowy/grupowy. W skali miasta nagradzamy najaktywniejsze placówki, przekazując im na przykład wiaty rowerowe lub mobilne miasteczka ruchu drogowego. W każdym przedszkolu i w każdej szkole najaktywniejsza grupa/klasa wygrywa wycieczkę, warsztaty lub inną ciekawą aktywność.

Poprzednie edycje

Dotychczas w Warszawie Rowerowy Maj został zorganizowany cztery razy, z roku na rok bijąc kolejne rekordy.

  • Pierwsza edycja odbyła się w 2016 roku i przystąpiło do niej 55 szkół i 33 tys. uczniów.
     
  • W drugiej edycji w 2017 roku Rowerowy Maj zagościł w 83 szkołach, nakręcając na aktywne dojazdy 43 tysiące uczniów.
     
  • Do trzeciej edycji w 2018 zgłosiło się już aż 112 szkół, docierając do ok. 60 tys. uczniów.
     
  • Podczas czwartej edycji w 2019 roku udało się podwoić liczbę placówek z ubiegłego roku – do zabawy przystąpiło łącznie 229 placówek. Do akcji po raz pierwszy zaprosiliśmy przedszkola, dzięki czemu zaangażowanych w zabawę było ok. 80 tysięcy dzieci, które razem zrealizowały blisko półtora miliona aktywnych podróży.

W 2020 i 2021 roku plany odnośnie kampanii zostały pokrzyżowane przez pandemię Covid-19. W związku z zamknięciem szkół, przeniesieniem nauczania do świata wirtualnego oraz licznymi utrudnieniami organizacyjnymi Rowerowy Maj w Warszawie został odwołany.

Wiemy jednak, że dla wielu uczniów, maj to nie jest „tylko maj”. Ten miesiąc powinien, a wręcz musi być rowerowy. Dlatego w tym roku ponownie zapraszamy do wspólnej zabawy i zdrowej rywalizacji w ramach piątej edycji Rowerowego Maja w Warszawie.

Trwa rejestracja

Rejestracja do tegorocznej edycji kampanii Rowerowy Maj odbywa się przez dedykowaną platformę. Szczegółowe informacje zostały wysłane na oficjalne adresy mailowe publicznych placówek. Do udziału zapraszamy także placówki niepubliczne – zainteresowane szkoły i przedszkola prosimy o wiadomość na adres rowerowymaj@zdm.waw.pl.

Rejestracja w kampanii jest jednoznaczna ze zgłoszeniem całej placówki, a decyzja powinna zostać przedyskutowana w gronie pedagogicznym. Rowerowy Maj to świetna zabawa, ale także dodatkowe zadania.