null

Rowerowe podsumowanie 2014 roku

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Ruch rowerowy w Warszawie. Dzienna liczba podróży rowerem: 150 000. Dzienna liczba podróży rowerm do centrum: 50 000

Rekordowy sezon Veturilo, ponad 50 km nowych i wyremontowanych tras ale przede wszystkim – coraz więcej rowerzystów. Podsumowujemy rowerowy rok 2014.

1,9 mln – to liczba wypożyczeń miejskich rowerów Veturilo w sezonie 2014. To znaczy, że rowery były wypożyczane średnio co 12 sekund! Liczba stacji wzrosła do 203, zaś liczba rowerów zbliża się do 3 tysięcy. Jazdy na miejskim jednośladzie spróbowało już ponad 223 tys. osób, czyli co ósmy warszawiak. Zimę rowery spędzają na generalnym przeglądzie technicznym. Na stołeczne ulice powrócą w marcu 2015 roku.

Rok 2014 był rekordowy nie tylko dla Veturilo. Powstało również rekordowo dużo, bo aż 48 km nowych tras rowerowych. Wybudowano i wyremontowano 17 km Nadwiślańskiego Szlaku Rowerowego, którym można przejechać już niemal przez całą Warszawę. Do użytku oddane zostały również ulice odtwarzane po budowie metra – nad tunelami powstało 10 km infrastruktury dla rowerów, tworząc spójny korytarz rowerowy z Woli przez centrum na Pragę. Także inne inwestycje (m. in. na Ostrobramskiej, Słomińskiego, Waryńskiego) łączą istniejące trasy w spójną sieć. Na 10 ulicach wytyczono pasy i kontrapasy rowerowe, dzięki czemu ich łączna długość się podwoiła i wynosi 16 km. Dzięki nowym inwestycjom a także remontom (prawie 9 km tras zyskało nową nawierzchnię) łączna długość sieci wynosi 412 km. Już ponad połowa tej długości posiada nawierzchnię asfaltową, najwygodniejszą do jazdy rowerem.

Nie ustajemy również w staraniach o zapewnienie możliwości zaparkowania roweru wszędzie tam, gdzie to potrzebne. W ciągu roku ustawiliśmy 1150 wygodnych i bezpiecznych stojaków w kształcie odwróconej litery „U”, przede wszystkim przy szkołach, urzędach, obiektach użyteczności publicznej, ale też sklepach, punktach usługowych i węzłach przesiadkowych. Rowerzyści mają też do dyspozycji ponad 50 samoobsługowych stacji napraw z podstawowym zestawem narzędzi.

Najważniejsze jest jednak to, że ruch rowerowy dynamicznie rośnie. W ciągu roku liczba rowerzystów na ulicach Warszawy zwiększyła się nawet o 1/3. Najbardziej popularne trasy, np. wzdłuż al. Prymasa Tysiąclecia czy ul. Banacha, przy dobrej pogodzie przemierza kilkuset rowerzystów w ciągu godziny. Liczba przejazdów rowerem sięga 150 tys. dziennie – to tyle, ile samochodów przejeżdża w ciągu doby przez most Grota-Roweckiego. Ruch rowerowy jest największy w godzinach szczytu, a głównym celem jest Śródmieście (40% wszystkich podróży). Liczba rowerzystów wjeżdżających do centrum jest większa niż liczba miejsc parkingowych w strefie płatnego parkowania. Ruch rowerowy będzie badany jeszcze dokładniej – od jesieni działają pierwsze automatyczne liczniki rowerów, w przyszłym roku uruchomione będą kolejne.

Załączniki: