null

Rowerowy Maj w Warszawie

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Logotyp akcji "Rowerowy Maj".

Rowerowy Maj to kampania skierowana do uczniów i nauczycieli szkół podstawowym, promująca zdrowy tryb życia, zrównoważoną mobilność i popularyzująca rower jako środek transportu. Jej inicjatorem jest Miasto Gdańsk, które realizuje ją już po raz trzeci. W tym roku do udziału w Rowerowym Maju zostały zaproszone inne miasta. W Warszawie Rowerowy Maj odbędzie się po raz pierwszy – pilotażowo zaprosiliśmy do kampanii po 3 szkoły z każdej dzielnicy.

Zasady są bardzo proste: każdy uczeń, który przyjedzie do szkoły na rowerze, otrzyma dwie naklejki. Jedną z nich przykleja do swojego specjalnego dzienniczka rowerowego, a drugą na klasowy plakat Rowerowego Maja. Liczą się także inne środki transportu na kółkach, a bez silnika, np. hulajnogi lub rolki.

Formuła kampanii przewiduje nagrody dla trzech najlepszych szkół w Warszawie: m.in. budowę zadaszonego parkingu rowerowego, mobilne miasteczko ruchu drogowego czy rowery. Najlepsze klasy otrzymają wejściówki do instytucji kultury, sportu lub nauki, a uczniowie - akcesoria rowerowe. 

Nasza zabawa trwać będzie cały miesiąc: od 4 do 31 maja. Dodatkowo wszystkich starszych uczniów zachęcamy do kręcenia kilometrów dla Warszawy w ramach Europejskiej Rywalizacji Rowerowej – ECC (w 2014 roku wygraliśmy; czy tytuł w tym roku wróci do Warszawy?).

Zaproszenie do zgłoszenia 3 szkół z każdej dzielnicy wysłaliśmy już do wszystkich burmistrzów dzielnic. Na zgłoszenia szkół (za pośrednictwem dzielnic) czekamy do 22 lutego, ostateczną listę szkół biorących udział w kampanii ogłosimy do końca lutego.

Pomysł „grywalizacji” rowerowej wśród uczniów szkół podstawowych został zgłoszony na platformie Otwarta Warszawa i wygrał w drugim etapie konkursu na pomysły w temacie transportu. Oddolnie akcję zorganizowała w ubiegłym roku szkoła podstawowa nr 205 przy ul. Spartańskiej. Wzięło w niej udział ponad 200 dzieci, blisko 50 proc. wszystkich uczniów szkoły, a także wielu rodziców najmłodszych uczniów.