null

Rowerowy Maj w Warszawie po raz trzeci

Drukuj otwiera się w nowej karcie

W poniedziałek, 7 maja – w 30 miastach na terenie kraju – wystartowała kolejna edycja ogólnopolskiej kampanii "Rowerowy Maj". W Warszawie bierze w niej udział blisko 60 tys. uczniów ze 112 stołecznych szkół.

Od kilkunastu lat konsekwentnie inwestujemy w przyjazną, rowerową Warszawę. Uruchomiliśmy Veturilo, budujemy i modernizujemy infrastrukturę, łącząc drogi rowerowe w spójną sieć. 60 tys. uczniów uczestniczących w Rowerowym Maju świadczy o tym, że nasze działania przynoszą efekty i "jedziemy" w dobrym kierunku. Zachęcam wszystkich, dzieci i dorosłych by kręcili w Warszawie, nie tylko w maju – mówi Renata Kaznowska, zastępca Prezydenta m.st. Warszawy.

To będzie trzeci Rowerowy Maj w stolicy. Podczas pierwszej edycji, w 2016 r. rywalizowało 55 szkół i 33 tys. uczniów. W 2017 r. akcja objęła 83 szkoły i 43 tys. uczniów. A w tym roku w rywalizacji i zabawie weźmie udział aż 112 szkół, publicznych i niepublicznych, 33 z nich po raz pierwszy (łącznie 60 tys. uczniów z ponad 3 tys. klas). W każdej szkole nad przebiegiem kampanii czuwają nauczyciele koordynatorzy.

– Zachęcamy do aktywności na świeżym powietrzu i korzystania ze środków transportu poruszanych siłą mięśni oraz posiadających kółka. Na lekcje – oprócz rowerów można też dojechać na hulajnodze, rolkach lub deskorolce – dodaje Łukasz Puchalski, dyrektor Zarządu Dróg Miejskich.

Rowerowy Maj to ogólnopolska kampania społeczno-edukacyjna, promująca zdrowy styl życia oraz zrównoważoną mobilność wśród dzieci, ich rodziców i nauczycieli.

Tegoroczna odsłona rozpocznie się 7 maja i potrwa do końca miesiąca. Akcję poprzedziły warsztaty w szkołach, uczestnicy dowiedzieli się na nich m.in. jak bezpiecznie poruszać się po drodze, prawidłowo zapiąć rower do stojaka i dlaczego warto być aktywnym.

Za każdy dojazd do szkoły uczeń otrzyma dwie naklejki – jedną z nich przyklei na plakacie klasowym, a drugą w swoim dzienniczku. Im więcej przejazdów, tym bardziej atrakcyjne nagrody indywidualne i grupowe - najaktywniejsze klasy wygrają wyjątkowe wycieczki lub warsztaty (ufundowane przez  partnerów akcji). Jednak udział w kampanii to przede wszystkim świetna zabawa, zwiększająca samodzielność dzieci, pozwalająca im na poprawę kondycji i nabranie dobrych nawyków transportowych.

Podsumowanie akcji i wręczenie nagród już 9 czerwca. Ulicami Warszawy przejedzie wtedy parada rowerowa, będzie też piknik przy Parku Fontann.

Sieć rowerowa w stolicy liczy już ponad 530 km (w tym 401 km dróg dla rowerów, 68 km ciągów pieszo-rowerowych i 62 km pasów i kontrapasów). Niemal 2/3 z nich ma nawierzchnię asfaltową. A popularność roweru, jako środka transportu systematycznie rośnie – w 2015 r. Warszawskie Badanie Ruchu wykazało, że na rowerze odbywa się 3,8% podróży niepieszych a dziś udział ten szacuje się już na 5,5%.

Patronat honorowy nad kampanią objęła Ambasada Królestwa Niderlandów.

 

Zobacz galerię (7 zdjęć)