null

Pół tysiąca szkół i przedszkoli w Rowerowym Maju. Zakończyliśmy rejestrację

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Dzieci na rowerze i hulajnodze.

Rejestracja do siódmej edycji warszawskiego Rowerowego Maja została zakończona. Nie zwolniliśmy tempa! W kampanii weźmie udział rekordowa liczba 501 placówek. To o 60 więcej niż przed rokiem.

Do tegorocznej edycji Rowerowego Maja zgłosiło się 501 placówek, w tym 272 przedszkola i 229 szkół podstawowych. Wśród  61 „debiutantów”, czyli tych, którzy pojadą z nami po raz pierwszy, 40 to przedszkola, 21 to szkoły. 43 nowe zgłoszenia pochodzą z placówek prowadzonych przez m.st. Warszawa, a 18 z niepublicznych.

Jak co roku, dzieci, młodzież i ich opiekunowie będą korzystać z aktywnych środków transportu, by w ten sposób zmieniać otoczenie szkół i przedszkoli na bardziej bezpieczne i przyjazne dla wszystkich, wzmacniać kondycję, dobrze się bawić, ale przede wszystkim kształtować i utrwalać przyjazne środowisku nawyki transportowe.

MAJ SIĘ KRĘCI

Rowerowy Maj to kampania skierowana do przedszkolaków i uczniów szkół podstawowych, promująca zrównoważoną mobilność oraz popularyzująca rower jako środek transportu. Ma kształtować dobre nawyki komunikacyjne u starszych i młodszych dzieci, a przede wszystkim pokazywać, że do szkoły lub przedszkola można szybko, przyjemnie i w dodatku zdrowo dojechać na rowerze lub innym sprzęcie napędzanym siłą własnych mięśni.

Jak wiadomo, najlepiej uczyć się przez zabawę, dlatego za każdy majowy poranny dojazd na zajęcia na rowerach, hulajnogach, deskorolkach lub rolkach uczestnicy akcji będą otrzymywać naklejki. Dla najbardziej aktywnych uczestników, przewidziane są nagrody przekazane  przez partnerów akcji, czyli firmy, organizacje i instytucje, którym bliska jest misja Rowerowego Maja.

Jak co roku, na dzieci, młodzież i dorosłych uczestników kampanii czekają nagrody  indywidualne, które można będzie realizować na podstawie dzienniczków rowerowych z naklejkami oraz nagrody grupowe dedykowane klasom i grupom przedszkolnym najbardziej zaangażowanym w majową zabawę. W każdej szkole i w każdym przedszkolu zostanie nagrodzona jedna grupa, a nagrodą będą wycieczki, ciekawe warsztaty lub spotkania z inspirującymi osobami. Warto się starać – dla własnej satysfakcji, ale też dla osiągnięcia wspólnego celu, jakim jest możliwość zrealizowania nagrody z koleżankami i kolegami z klasy.

Warszawską tradycją jest już, że nagrody – zarówno indywidualne, jak i grupowe mają formę aktywności. Chodzi o to, by ich realizacja sprawiła radość, dała przyjemność, ale też przyczyniała się do poznawania w stolicy miejsc z ciekawą ofertą sportową kulturalną czy edukacyjną.

NIE TYLKO AKTYWNE DOJAZDY...

Zanim uczniowie, rodzice i nauczyciele wsiądą na swoje dwa kółka, na koordynatorów akcji, czyli nauczycieli odpowiedzialnych za organizację i przebieg kampanii w szkołach i przedszkolach, czekają spotkania szkoleniowo-informacyjne. Rowerowy Maj nie udałby się, gdyby nie ich ogromne zaangażowanie. 

Dodatkowo, od kwietnia do czerwca, w szkołach przeprowadzane będą warsztaty doszkalające jazdę na rowerze. Pod okiem doświadczonych instruktorów uczniowie przećwiczą umiejętność stosowania się do przepisów ruchu drogowego, usprawnią jazdę na rowerze, dzięki czemu będą pewniej poruszać się na warszawskich drogach. Warsztaty, prócz walorów edukacyjnych mogą mieć dodatkową wartość – zamienić zwykłą lekcję w-f w ciekawe i rozwijające doświadczenie. 

Jak co roku, w ramach kampanii uczniowie, przedszkolaki i dorośli uczestnicy akcji będą też mogli sprawdzić stan techniczny swojego jednośladu w szkolnych serwisach rowerowych.

Tradycyjnie, warszawski Rowerowy Maj zakończymy czerwcowym piknikiem. Nie zabraknie też znanego z poprzednich edycji przejazdu rowerowego ulicami stolicy.

Załączniki: