null

Rowerowy Maj 2020 odwołany

Drukuj link otwiera się w nowej karcie

W związku z obecną trudną sytuacją spowodowaną epidemią koronawirusa, tegoroczna edycja kampanii Rowerowy Maj się nie odbędzie. Nie oznacza to jednak rezygnacji z działań na rzecz zrównoważonej mobilności w szkołach i przedszkolach.

Rowerowy Maj to ogólnopolska kampania skierowana do uczniów i nauczycieli szkół podstawowych, promująca zdrowy tryb życia, zrównoważoną mobilność i popularyzująca rower jako środek transportu. Począwszy od 2016 roku Warszawa organizuje lokalną edycję akcji. Z każdą edycją program cieszy się coraz większym zainteresowaniem. W tym roku do udziału zgłosiła się rekordowa liczba 278 placówek (144 szkoły i 134 przedszkola), w których uczy się 111 tysięcy dzieci.

Jedyna możliwa decyzja

Cały czas z uwagą obserwowaliśmy rozwój zagrożenia epidemicznego oraz związaną z tym sytuację w stołecznych placówkach edukacyjnych. Jednocześnie tak długo, jak to było możliwe, pracowaliśmy, aby być gotowym na przeprowadzenie akcji w pełnym zakresie, jeśli tylko sytuacja się poprawi. Ostatecznie w gronie kilkudziesięciu miast i gmin zaangażowanych w akcję pod przewodnictwem Gdańska (pomysłodawcy całego przedsięwzięcia), zapadła decyzja o odwołaniu tegorocznej edycji Rowerowego Maja w skali całego kraju.

Z perspektywy organizatora przeprowadzenie kampanii poprzedzają co roku skrupulatne przygotowania, które wymagają realizacji wielu elementów z odpowiednim wyprzedzeniem czasowym. Od obsługi przez nauczycieli systemu informatycznego, poprzez przetarg na warsztaty edukacyjne, aż po produkcję i dostarczenie wydruków do placówek edukacyjnych — nie ma możliwości zapewnienia terminowej realizacji tych zadań w obliczu epidemii koronawirusa. W obecnych trudnych i dynamicznych warunkach niepewne jest również, w jakiej sytuacji będą w maju znajdować się szkoły i przedszkola.

Działamy dalej, mimo wszystko

Do Rowerowego Maja zawsze podchodzimy ambitnie. Co roku pozyskujemy wartościowych partnerów zewnętrznych i wspólnie wymyślamy ciekawe nagrody dla dzieci. Pracujemy też nieustannie nad stroną merytoryczną przedsięwzięcia — rozwijamy i ulepszamy warsztaty edukacyjne dla dzieci, organizujemy konferencję tematyczną dla nauczycieli, rozbudowujemy ogólnodostępną bazę wiedzy. Nadchodzący czas to okres pracy wewnętrznej całego zespołu związanego z kampanią. Rezygnacja z tegorocznej edycji to szansa i wyzwanie. Chcemy, żeby kampania wróciła tak szybko, jak to tylko możliwe. Jeszcze większa i jeszcze lepsza. Będziemy też rozważać możliwość przeprowadzenia podobnej akcji w terminie innym niż majowy.

Jednocześnie pracujemy przy innych projektach związanych ze wspieraniem zrównoważonej mobilności wśród najmłodszych. Trwają przygotowania do realizacji projektu „Wiaty rowerowe przy szkołach” w ramach budżetu obywatelskiego. Wybrany w głosowaniu mieszkańców pomysł zakłada budowę kilkudziesięciu zadaszeń w całej Warszawie. Do przetargu na wykonanie i montaż wiat zgłosiło się 5 wykonawców. Ich oferty są teraz analizowane. Cały czas we współpracy z urzędami dzielnic trwa też proces wyboru ostatecznych lokalizacji.

Oprócz tego, jak co roku, planujemy przekazać do szkół i przedszkoli kilkaset stojaków rowerowych. Dotychczas ten proces był powiązany z kampanią Rowerowy Maj. Zgłaszając się do akcji, każda placówka mogła jednocześnie poprosić o przekazanie stojaków. Do tej pory placówki otrzymały od nas blisko 3 tysiące stojaków. W tym roku również przekażemy stojaki mimo odwołania samej kampanii. Dysponujemy listą placówek, które zgłosiły zapotrzebowanie na utworzenie parkingów rowerowych. Przetarg na produkcję i dostawę stojaków został już rozstrzygnięty. Kiedy sytuacja się ustabilizuje, będziemy gotowi na ich przekazanie wszystkim zainteresowanym.