null

Rowerowy Maj 2018 - podsumowanie

Drukuj otwiera się w nowej karcie

W Warszawie zakończyliśmy już trzecią edycję kampanii Rowerowy Maj, podczas której uczniowie szkół podstawowych codzienne dojeżdżali do szkoły w sposób aktywny – przesiedli się na rowery, rolki i hulajnogi. Pogoda sprzyjała, a dobre nawyki pozostały – wielu uczniów i rodziców kontynuuje aktywne dojazdy. 9 czerwca odbył się piknik podsumowujący

W kampanii wzięło udział: 111 szkół, z których aktywnych było 44 tysiące uczniów. W sumie, przez cały Maj dzieciaki podróżowały aktywnie aż 1 040 234 razy!

W kampanii, jak to w szkole, rozliczana jest frekwencja. Frekwencja rowerowa to współczynnik aktywnych dojazdów względem wszystkich możliwych, również tych zrealizowanych przez nieaktywnych uczniów. W Warszawie frekwencja rowerowa wyniosła 52%. Ponad połowa wszystkich podróży odbyła się rowerem bądź hulajnogą! Wynik z ubiegłego roku został poprawiony o 3%.

Szkoły podzieliliśmy na kategorie względem wielkości: najaktywniejszą dużą szkołą była SP 209 z Bielan, gdzie frekwencja rowerowa wyniosła 82,6% - to drugi wynik w Warszawie. Najlepszy wynik w Warszawie ma szkoła w kategorii „średnia” – 93,4% SP 66 z Włoch. Taki wynik oznacza, że naprawdę jedynie w pojedynczych przypadkach podróż do szkoły nie była aktywna. Najaktywniejszą małą szkołą w Warszawie SP 351 z Woli z wynikiem 74,1%. Aktywny udział wykazała się także gościnna szkoła w kampanii: SP z Sękocina, z trzecim wynikiem z całej klasyfikacji: 77,8% frekwencji. Wymienione szkoły otrzymają nagrody dla najbardziej rowerowych szkół w mieście.

Wewnątrz szkół rywalizacja toczyła się pomiędzy klasami. Najaktywniejsza klasa z każdej szkoły otrzyma nagrodę od Partnera kampanii – atrakcyjne wycieczki i warsztaty. Zdarzały się klasy, w których zaangażowali się wszyscy i klasa wypracowała 100% frekwencji – np. II b z SP 152.

Rywalizacja różnie rozłożyła się pomiędzy dzielnicami. W Rowerowym Maju najaktywniejszą reprezentację wystawił Ursynów – 13 szkół, zaraz za nim Mokotów z 12. szkołami. Pod kątem średniej frekwencji pierwsze miejsce zajmują Włochy: Średnia frekwencja wynosi tam 61,9%. Na dzielnicowym podium II miejsce zajmuje Ursynów z wynikiem 61,5%.

Rowerowy Maj to nie tylko dojazdy na lekcje. To ruch na świeżym powietrzu, nabieranie dobrych nawyków transportowych, lepsza koncentracja na lekcjach. Podczas podróży uczniowie stają się bardziej samodzielni. W wielu szkołach powstała inicjatywa „autobusów rowerowych” – jeden rodzic towarzyszył w drodze do szkoły kilkorgu uczniom z sąsiedztwa. Aby uczniowie byli dobrze przygotowani do podróży do szkoły, w każdej klasie wcześniejszą wiosną odbyły się warsztaty, podczas których były przypominane przepisy ruchu drogowego, dobre maniery na drodze i właściwe sposoby zabezpieczania sprzętów przed kradzieżą.

Rowerowy Maj dobiegł końca. Serdecznie dziękujemy Partnerom za pomoc w przeprowadzeniu kampanii. Uczniowie niedługo pojadą na aktywne wakacje. Mamy nadzieję, że dobre nawyki zostaną z nimi na dłużej, a we wrześniu znów aktywnie dotrą do szkoły.

Zobacz galerię (34 zdjęć)