null

Rowerowy Maj

Drukuj link otwiera się w nowej karcie

Rowerowy Maj to kampania skierowana do przedszkolaków i uczniów szkół podstawowych, promująca zrównoważoną mobilność oraz popularyzująca rower jako środek transportu. Trwają przygotowania do kolejnej edycji kampanii.

Przez cały maj zachęcimy uczniów i przedszkolaków, aby codziennie docierali na zajęcia w sposób aktywny – na rowerze, hulajnodze, rolkach lub deskorolce. Dzieci podczas drogi do szkoły i przedszkola ćwiczą swoją koordynację, uczą się samodzielności, odpowiedzialności, zdobywają praktykę w zakresie zrównoważonej mobilności. Poranny wysiłek fizyczny poprawia również koncentrację na lekcjach.

Zasady są proste. W zamian za aktywną podróż uczniowie i przedszkolaki otrzymują dwie naklejki: jedną do swojego dzienniczka rowerowego, a drugą do przyklejenia na plakat klasowy/grupowy. Naklejki z dzienniczka można potem wymienić na ciekawe nagrody od partnerów kampanii, którym bliskie są idee promowane przez Rowerowy Maj. A dodatkowo w każdym przedszkolu i w każdej szkole najaktywniejsza grupa/klasa wygra wycieczkę, warsztaty lub inną ciekawą aktywność.

Rowerowy Maj 2023

Rowerowy Maj każdego roku dociera do coraz większej liczby placówek. Dotychczas w Warszawie kampania została zorganizowana sześć razy, z roku na rok bijąc kolejne rekordy.

  • Pierwsza edycja odbyła się w 2016 roku i przystąpiło do niej 55 szkół i 33 tys. uczniów.
  • W drugiej edycji w 2017 roku Rowerowy Maj zagościł w 83 szkołach, nakręcając na aktywne dojazdy ponad 40 tys. uczniów.
  • Do trzeciej edycji w 2018 zgłosiło się już aż 112 szkół, docierając do ok. 45 tys. uczniów.
  • Podczas czwartej edycji w 2019 roku udało się podwoić liczbę placówek z wcześniejszego roku – do zabawy przystąpiło łącznie 229 placówek. Do akcji po raz pierwszy zaprosiliśmy przedszkola, dzięki czemu zaangażowanych w zabawę było ok. 60 tysięcy dzieci, które razem zrealizowały blisko półtora miliona aktywnych podróży.

W 2020 i 2021 roku plany odnośnie kampanii zostały pokrzyżowane przez pandemię Covid-19. W związku z zamknięciem szkół, przeniesieniem nauczania do świata wirtualnego oraz licznymi utrudnieniami organizacyjnymi Rowerowy Maj w Warszawie został odwołany.

W 2022 roku Rowerowy Maj powrócił do szkół i przedszkoli, wykręcając kolejne rekordy w specjalnej odsłonie „dla klimatu”. W tej edycji wzięło udział aż 340 placówek – 156 szkół i 184 przedszkoli. Dzieci z ponad 5 tysięcy klas i grup przedszkolnych wykonały ponad 1,7 miliona aktywnych przejazdów.

Do udziału w Rowerowym Maju 2023 zgłosiło się o 101 placówek więcej niż w 2022 roku. Wśród nich znalazło się aż 95 szkół i przedszkoli, które w maju 2023 rozpoczęły swoją pierwszą przygodę z kampanią. Co więcej do 441 szkół podstawowych i przedszkoli, które zgłosiły się do kampanii, uczęszczało ponad 150 tysięcy dzieci. Dzięki temu idea zrównoważonej mobilności i chęć działania na rzecz własnego zdrowia, klimatu oraz środowiska dotarła do dziesiątek tysięcy młodych warszawiaków, a także ich rodziców i nauczycieli.

Obecnie przygotowujemy się do kolejnej, siódmej edycji kampanii Rowerowy Maj w Warszawie. Rejestracja została zakończona do 9 lutego 2024 r. Wkrótce opublikujemy listę zgłoszonych placówek. 

Kontakt

e-mail: rowerowymaj@zdm.waw.pl

fb.com/RowerowyMajWarszawa

tel. 508 010 854

Dziecko prowadzące rower
Zobacz galerię (6 zdjęć />)
Kolorowy napis Rowerowa Szkoła
Plakat z napisem Rowerowy Maj
Serwisant naprawia rower
Tłum ludzi jadących na rowerach, na pierwszym planie flaga z napisem Rowerowy Maj
W tle Pawilon Edukacyjny Kamień, a przed nim uczestnicy pikniku ekologicznego

Załączniki: