null

Rowerowy Maj

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Rowerowy Maj to kampania skierowana do uczniów i nauczycieli szkół podstawowych, promująca zdrowy tryb życia, zrównoważoną mobilność i popularyzująca rower jako środek transportu. W Rowerowym Maju 2019 wzięło udział ponad 80 tysięcy uczestników z blisko 230 szkół i przedszkoli ze wszystkich 18 dzielnic Warszawy. Do 10 lutego 2020 r. trwają zapisy do tegorocznej edycji akcji.

Rowerowy Maj promuje zdrowy styl życia, zrównoważoną mobilność i popularyzuje rower jako środek transportu. Zasady kampanii są bardzo proste: przez cały maj zachęcamy uczniów, aby codziennie docierali do szkoły w sposób aktywny - na rowerze, hulajnodze lub rolkach. Dzieci podczas drogi do szkoły ćwiczą swoją koordynację, uczą się samodzielności, odpowiedzialności, zdobywają praktykę w zakresie zrównoważonej mobilności. Poranny wysiłek fizyczny poprawia koncentrację na lekcjach oraz przeciwdziała otyłości.

W zamian za taką aktywną podróż uczniowie otrzymują od nauczyciela dwie naklejki: jedną na swój dzienniczek rowerowy, drugą na plakat klasowy. W skali miasta nagradzamy 3 najaktywniejsze szkoły i jedno przedszkole, przekazując im na przykład wiaty rowerowe lub mobilne miasteczka ruchu drogowego. W każdym przedszkolu i w każdej szkole najaktywniejsza klasa wygrywa ciekawą wycieczkę lub warsztaty, natomiast indywidualnie, uczniowie otrzymują upominki rowerowe.

Wychodząc naprzeciw rosnącemu ruchowi rowerowemu, szkołom zaangażowanym w Rowerowy Maj przekazujemy stojaki rowerowe – zgodnie z zapotrzebowaniem placówki i możliwościami przestrzennymi do ich postawienia. Stojaki są do samodzielnego montażu przez szkołę. W każdej klasie w marcu lub kwietniu odbędą się też warsztaty przygotowujące uczniów do udziału w kampanii, podczas których tłumaczymy zasady kampanii i odświeżamy wiedzę o przepisach ruchu drogowego.

Rejestracja do V. edycji Rowerowego Maja w Warszawie trwała do 10 lutego 2020 r. włącznie i została już zakończona.

W związku z obecną trudną sytuacją spowodowaną epidemią koronawirusa, tegoroczna edycja kampanii Rowerowy Maj się nie odbędzie. Nie oznacza to jednak rezygnacji z działań na rzecz zrównoważonej mobilności w szkołach i przedszkolach. Szczegóły w artykule poniżej.

Kontakt

e-mail: rowerowymaj@zdm.waw.pl

fb.com/RowerowyMajWarszawa

tel. (22) 55 89 346