null

Rowerowy Maj

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Rowerowy Maj to kampania skierowana do przedszkolaków i uczniów szkół podstawowych, promująca zrównoważoną mobilność oraz popularyzująca rower jako środek transportu. Obecnie przygotowujemy się do kolejnej, 6. edycji.

Przez cały maj zachęcimy uczniów i przedszkolaków, aby codziennie docierali na zajęcia w sposób aktywny – na rowerze, hulajnodze, rolkach lub deskorolce. Dzieci podczas drogi do szkoły i przedszkola ćwiczą swoją koordynację, uczą się samodzielności, odpowiedzialności, zdobywają praktykę w zakresie zrównoważonej mobilności. Poranny wysiłek fizyczny poprawia również koncentrację na lekcjach.

Zasady są proste. W zamian za aktywną podróż uczniowie i przedszkolaki otrzymują dwie naklejki: jedną do swojego dzienniczka rowerowego, a drugą do przyklejenia na plakat klasowy/grupowy. Na koniec kampanii w każdym przedszkolu i w każdej szkole najaktywniejsza grupa/klasa wygrywa wycieczkę, warsztaty lub inną ciekawą aktywność.

Rowerowy Maj 2023

Już teraz przygotowujemy się do 6. edycji Rowerowego Maja. Placówkę można zgłosić do 31 stycznia 2023 r. poprzez formularz rejestracyjny, który został przesłany na adresy mailowe wszystkich publicznych szkół podstawowych i przedszkoli. Do kampanii zgłaszać się mogą także placówki niepubliczne, które zapraszamy do kontaktu mailowego: rowerowymaj@zdm.waw.pl

Poprzednie edycje

Dotychczas w Warszawie Rowerowy Maj został zorganizowany pięć razy, z roku na rok bijąc kolejne rekordy.

  • Pierwsza edycja odbyła się w 2016 roku i przystąpiło do niej 55 szkół i 33 tys. uczniów.
  • W drugiej edycji w 2017 roku Rowerowy Maj zagościł w 83 szkołach, nakręcając na aktywne dojazdy ponad 40 tys. uczniów.
  • Do trzeciej edycji w 2018 zgłosiło się już aż 112 szkół, docierając do ok. 45 tys. uczniów.
  • Podczas czwartej edycji w 2019 roku udało się podwoić liczbę placówek z wcześniejszego roku – do zabawy przystąpiło łącznie 229 placówek. Do akcji po raz pierwszy zaprosiliśmy przedszkola, dzięki czemu zaangażowanych w zabawę było ok. 60 tysięcy dzieci, które razem zrealizowały blisko półtora miliona aktywnych podróży.

W 2020 i 2021 roku plany odnośnie kampanii zostały pokrzyżowane przez pandemię Covid-19. W związku z zamknięciem szkół, przeniesieniem nauczania do świata wirtualnego oraz licznymi utrudnieniami organizacyjnymi Rowerowy Maj w Warszawie został odwołany.

W 2022 roku Rowerowy Maj powrócił do szkół i przedszkoli, wykręcając kolejne rekordy w specjalnej odsłonie „dla klimatu”. W tej edycji wzięło udział aż 340 placówek – 156 szkół i 184 przedszkoli. Dzieci z ponad 5 tysięcy klas i grup przedszkolnych wykonały ponad 1,7 miliona aktywnych przejazdów.

Wszystkim zaangażowanym gratulujemy i zapraszamy do udziału w kolejnej edycji Rowerowego Maja! 

Kontakt

e-mail: rowerowymaj@zdm.waw.pl

fb.com/RowerowyMajWarszawa

tel. 508 010 854

Dziecko prowadzące rower
Zobacz galerię (6 zdjęć)
Kolorowy napis Rowerowa Szkoła
Plakat z napisem Rowerowy Maj
Serwisant naprawia rower
Tłum ludzi jadących na rowerach, na pierwszym planie flaga z napisem Rowerowy Maj
W tle Pawilon Edukacyjny Kamień, a przed nim uczestnicy pikniku ekologicznego