null

Rowerem prosto do celu z nowymi drogowskazami

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Tabliczki pozwolą rowerzystom łatwiej zorientować się w przestrzeni, pokazując ważne ulice oraz inne punkty orientacyjne znajdujące się na trasie prowadzącej w danym kierunku.

Wnioski o wprowadzenie systemu drogowskazów napływały do nas od dłuższego czasu. Systematyczny rozwój infrastruktury rowerowej sprawił, że zamontowanie takich znaków na wybranych trasach jest już teraz zasadne. Tabliczki zostaną umieszczone na wszystkich nowych drogach rowerowych wybudowanych w ramach unijnego projektu Zintegrowane Inwestycje Terytorialne dla Warszawskiego Obszaru Funkcjonalnego, którego realizacja mocno poprawiła spójność sieci stołecznych tras.

Łącznie znaków będzie blisko 300. Zostaną ustawione na rozstajach dróg, przy skrzyżowaniach oraz na węzłach drogowych wzdłuż takich ulica jak m.in.: Jagiellońska, Radzymińska, Połczyńska, Powsińska czy Puławska.

W ramach testów wykonaliśmy wcześniej 3 różne wzory tablic, które można obecnie spotkać na moście Łazienkowskim, węźle “Wyścigi” przy ul. Puławskiej oraz wzdłuż ul. Okopowej. Ostatecznie wybrany został wzór spójny stylistycznie ze znanym i lubianym licznikiem rowerowym na ul. Świętokrzyskiej, który również pełni funkcję drogowskazu. Wszystkie tabliczki testowe zostaną w ramach przetargu wymienione na docelowy wzór.

W trosce o estetykę, tam gdzie to możliwe, znaki będą montowane na istniejących sztycach. Wszystkie tablice będą miały szerokość 80 cm i zostaną zamontowane na wysokości ok. 2 metrów nad ziemią, tak żeby być dobrze widocznymi dla rowerzystów. Wysokość samych tablic jest zależna od liczby pokazywanych informacji i może się różnić w zależności od lokalizacji. Znaki będą montowane z zachowaniem skrajni pionowej oraz poziomej zgodnie z obowiązującymi standardami.

Oferty w przetargu można składać do 24 czerwca do godziny 10:00. Wybrany wykonawca będzie miał na realizację zadania 100 dni od momentu podpisania umowy. Z dokumentacją przetargową można się zapoznać na stronie Zarządu Dróg Miejskich.

Aktualizacja

Pierwszy przetarg został unieważniony. Drugi przetarg został rozpisany 26 lipca 2019 r. i rozstrzygnięty 27 września 2019 r.