null

Rowerem i pieszo na ul. Żwirki i Wigury

Drukuj link otwiera się w nowej karcie
Rowerzysta na rowerze poziomym jedzie nową drogą dla rowerów wzdłuż ul. Żwirki i Wigury. Obok wyremontowany chodnik.

Zakończył się pierwszy etap budowy drogi dla rowerów na ul. Żwirki i Wigury. Między ul. Racławicką i Miecznikowa wybudowaliśmy 2,5 km nowej infrastruktury dla pieszych i rowerów.

Jeszcze jesienią na ul. Żwirki i Wigury piesi tłoczyli się na wąskim i bardzo zniszczonym chodniku. Płyty były połamane, wypiętrzone przez korzenie drzew. Po wschodniej stronie jezdni chodnika nie było w ogóle – piesi i rowerzyści wydeptali wąską gruntową ścieżkę.

Dziś ulica zmieniła się nie do poznania. Wzdłuż zabytkowych alei lip powstały wygodne trasy piesze i rowerowe. Wzdłuż kampusu UW i WUM biegnie nowa droga dla rowerów i chodnik, oddzielony opaską. Po drugiej stronie, od ul. Banacha do ul. Racławickiej zbudowaliśmy wspólny ciąg pieszo-rowerowy.

Przebieg trasy niemal na całym odcinku stanowi kompromis pomiędzy oczekiwaniami użytkowników a koniecznością ochrony przyrody. Lipy rosnące wzdłuż ulicy są bowiem pomnikiem przyrody – aby uzyskać zgodę na prowadzenie prac w ich pobliżu konieczne było m. in. ograniczenie szerokości ciągów oraz ich maksymalne osunięcie od pni, korzeni i gałęzi drzew.

Nowa trasa już cieszy się dużą popularnością. Nic dziwnego – łączy ona Pole Mokotowskie, kampusy dwóch dużych uczelni oraz osiedla Rakowca z Mokotowem i biurowym Służewcem. O popularności trasy świadczą liczby – w ciągu 2 tygodni przejechało tędy 26 tys. rowerów.

Zakończona właśnie inwestycja (pozostały jeszcze ostatnie prace) to I etap. Na ukończeniu jest dokumentacja projektowa II etapu, obejmującego budowę dalszego odcinka, aż do ul. 17 Stycznia. Do jej realizacji przystąpimy niezwłocznie po zakończeniu prac projektowych i uzyskaniu zgody Rady Warszawy na roboty w pobliżu pomnika przyrody.

Nowa droga dla rowerów na ulicy Żwirki i Wigury. Zdjęcie ilustracyjne 1
Zobacz galerię (7 zdjęć />)
Nowa droga dla rowerów na ulicy Żwirki i Wigury. Zdjęcie ilustracyjne 2
Nowa droga dla rowerów na ulicy Żwirki i Wigury. Zdjęcie ilustracyjne 3
Nowa droga dla rowerów na ulicy Żwirki i Wigury. Zdjęcie ilustracyjne 4
Nowa droga dla rowerów na ulicy Żwirki i Wigury. Zdjęcie ilustracyjne 5
Nowa droga dla rowerów na ulicy Żwirki i Wigury. Zdjęcie ilustracyjne 6
Nowa droga dla rowerów na ulicy Żwirki i Wigury. Zdjęcie ilustracyjne 7