null

Przetarg na kładkę rowerową pod mostem Łazienkowskim

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Wizualizacja kładki. Konstrukcja na filarach wzniesiona obok mostu Łazienkowskiego.

W przyszłym roku powstaną kładki dla pieszych i rowerów na moście Łazienkowskim. Właśnie ogłosiliśmy przetarg na projekt i budowę kładek podwieszonych pod przeprawą.

Most Łazienkowski został otwarty dla ruchu kołowego pod koniec października ubiegłego roku. Wciąż jest jednak niedostępny dla pieszych i rowerzystów. Dlatego jeszcze w trakcie prac zapadła decyzja, że wzdłuż mostu pojawi się też kładka rowerowo-piesza. Choć nie można jej było wykonać w ramach samej odbudowy przeprawy, nowy most jest przystosowany do montażu kładek podwieszonych pod główną płytą mostu, poniżej chodników.

Na budowę kładki Rada Warszawy przyznała Zarządowi Dróg Miejskich 16 mln zł. Składa się na to m.in. budowa kilkusetmetrowej stalowej konstrukcji podwieszonej pod mostem oraz przyczółków po obu stronach Wisły.

Przebieg nowej trasy rowerowej precyzuje koncepcja opracowana na zlecenie ZDM przez firmę Transprojekt-Warszawa Sp. z o.o. Pod przeprawą zostaną podwieszone dwie kładki – po północnej i południowej stronie. Po stronie śródmiejskiej połączą się one ze ścieżkami na Cyplu Czerniakowskim, zaś po praskiej - z drogą rowerową wzdłuż Wału Miedzeszyńskiego. Planujemy także dodatkową kładkę pozwalającą przejechać nad Wałem Miedzeszyńskim (po północnej stronie węzła), gdzie połączy się ona z budowaną właśnie drogą dla rowerów wzdłuż al. Stanów Zjednoczonych. Zachowana zostanie również rezerwa pod ewentualną przyszłą rampę pozwalającą dostać się na plaże i ścieżkę rekreacyjną na praskim brzegu Wisły.

Kładka pod mostem będzie szeroka na 3,4 m. Dzięki temu, że będzie ona podwieszona poniżej pomostu przeprawy, jej nachylenia nie przekroczą 6-7%. Cała trasa będzie wyposażona w nowe oświetlenie.

Ogłoszony przez ZDM przetarg pozwoli wybrać firmę, która zaprojektuje i wybuduje kładki. Dokumentacja projektowa powinna być gotowa jesienią 2016 r. Budowa obiektu ma się zakończyć nie później niż w listopadzie 2017 r., jednak wykonawca może zadeklarować skrócenie terminu o maksymalnie 18 tygodni (to oprócz ceny najważniejsze kryterium przetargu). Możliwe zatem, że z kładki będzie można skorzystać w sierpniu przyszłego roku.