null

Przebudowa ul. Leszno

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Rozpoczęła się kompleksowa przebudowa północnej jezdni ul. Leszno. Prace polegać będą na budowie infrastruktury rowerowej, remoncie chodników i jezdni, wymianie latarni i sygnalizacji świetlnej oraz przebudowie odwodnienia ulicy.

Roboty obejmują ul. Leszno na odcinku od ul. Okopowej do ul. Młynarskiej. Aby dowiązać się do istniejącej drogi dla rowerów, w zakres inwestycji wchodzi też krótki fragment ul. Górczewskiej od skrzyżowania z ul. Młynarską do wysokości ul. Tyszkiewicza. Inwestycja pozwoli na połączenie dwóch dróg dla rowerów kończących się obecnie ślepo. W efekcie powstanie spójna trasa łącząca Wolę z Bemowem.

W wyniku prac liczba pasów ruchu ul. Leszno się nie zmieni. Po przebudowie do dyspozycji kierowców wciąż będą dwa pasy ruchu. Aby wygospodarować miejsce na wygodny chodnik oraz funkcjonalną trasę rowerową zostanie wykonana korekta przebiegu jezdni. Zostanie ona przesunięta bliżej południowej nitki z wykorzystaniem istniejącego szerokiego pasa dzielącego porośniętego trawą. W koordynacji z tymi pracami Zarząd Dróg Miejskich planuje również remont nawierzchni jezdni, która jest w fatalnym stanie.

Nowe chodniki, zieleń zamiast słupków

Na całym odcinku objętym inwestycją wyremontowany zostanie chodnik oraz przebudowane odwodnienie ulicy. Chodnik będzie wykonany zgodnie z najnowszymi standardami tj. przy użyciu estetycznych płyt 50x50 cm oraz z uwzględnieniem potrzeb osób niewidomych i niedowidzących (obniżone krawężniki, kontrastowe płyty z wypustkami). W trosce o bezpieczeństwo i komfort pieszych projekt przewiduje zabezpieczenia przeciwko nielegalnemu parkowaniu. Tam, gdzie to możliwe niechronionych uczestników ruchu od jezdni odgradzać będą nie słupki, lecz nowa zieleń uliczna w postaci różanych rabat. Zmiany nie oznaczają braku możliwości legalnego parkowania. Zarówno na ul. Leszno, jak i na ul. Górczewskiej powstaną zatoki parkingowe.

Komunikacja miejska ma priorytet

W ramach prac przebudowana zostanie istniejąca sygnalizacja świetlna na skrzyżowaniu z ul. Młynarską oraz wybodowana nowa przy ul. Karolkowej. Nowe światła będą działać w trybie akomodacyjnym, czyli analizować sytuację na skrzyżowaniu i dostosowywać do niej wyświetlany program sygnalizacji. Sygnalizacja świetlna na ul. Młynarskiej będzie działać w trybie priorytetu dla tramwajów. Poprawi się też komfort korzystania z autobusów. Wraz z chodnikami przebudowane będą przystanki autobusowe po północnej stronie ulicy.

Na wiosnę zyskają wszyscy

Mieszkańcy z pewnością docenią poprawę estetyki i zwiększenie bezpieczeństwa na ulicy. Remont przystanków i nowoczesna sygnalizacja to zaś zysk przede wszystkim dla pasażerów komunikacji miejskiej. Z kolei dzięki nowej drodze dla rowerów oraz planowanemu remontowi jezdni z inwestycji powinni również ucieszyć się wszyscy kierujący pojazdami.

Projekt stałej organizacji ruchu został opracowany, zatwierdzony i podany do publicznej wiadomości już w 2016 roku. Dostępny jest na stronie inwestora, czyli Zarządu Miejskich Inwestycji Drogowych. Na przeszkodzie w jego dotychczasowej realizacji stały trudności w rozstrzygnięciu kolejnych przetargów na przebudowę odwodnienia ulicy. W związku z tym ostatecznie prace w całości własnymi siłami wykona miejski Zakład Remontów i Konserwacji Dróg. 
 
Jak najmniej utrudnień

Z punktu widzenia minimalizacji utrudnień, termin prowadzenia prac jest bardzo korzystny. Ze względu na budowę drugiej linii metra cały czas nieprzejezdny jest dalszy odcinek ul. Górczewskiej. W związku z tym natężenie ruchu na ul. Leszno jest obecnie zdecydowanie mniejsze niż zazwyczaj. Dzięki temu utrudnienia w ruchu dotkną mniejszą liczbę mieszkańców niż gdyby ciąg Leszno-Górczewska pełnił swoją zwyczajową funkcję połączenia międzydzielnicowego.

Tak duży zakres prac musi jednak wiązać z przejściowymi niedogodnościami. Na czas robót ruch w obydwu kierunkach będzie odbywał się drugą jezdnią, a połączenie z ul. Leszno stracą ulice Karolkowa (od strony ul. Żytniej) i Szlenkierów. Dla kierowców zostaną wyznaczone objazdy. Więcej szczegółów w miejskim serwisie Infoulice.
 
Zobacz galerię (7 zdjęć)