null

Pomiary ruchu

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Infrastruktura rowerowa w Warszawie jest stale rozbudowywana. Rower stał się pełnoprawnym elementem systemu transportowego miasta. Dlatego ważnym zadaniem jednostek odpowiedzialnych za realizację polityki rowerowej jest regularne przeprowadzanie badań ruchu.

Pierwsze ręczne pomiary ruchu rowerowego zostały przeprowadzone w 2014 r. Od tego czasu odbywają się cyklicznie raz do roku. W tym samym czasie zamontowano też pierwsze automatyczne liczniki rowerzystów.

Sieć punktów pomiarowych jest stale rozbudowywana, głównie przy okazji budowy kolejnych tras rowerowych. Dane zbierane przez liczniki stanowią nieocenione źródło informacji, które pomaga w prowadzeniu badań ruchu. Jesteśmy w stanie sprawdzić natężenie ruchu rowerowego na każdej z tras objętych systemem. Podstawową zaletą liczników jest to, że działają w trybie ciągłym, czyli przez cały rok i niezależnie od warunków atmosferycznych. Porównanie ze sobą danych z poszczególnych punktów oraz zestawienie ich z dodatkowymi informacjami, np. o pogodzie, pozwala uzyskać dokładny obraz rowerowej Warszawy.

Pomiary ręczne są uzupełnieniem danych z liczników automatycznych. Analiza danych z liczników oraz pomiary ręczne dają łącznie kompleksowy obraz sytuacji rowerzystów w Warszawie. W ramach takich badań mierzymy parametry niedostępne dla pętli indukcyjnych takie jak np. płeć, ubiór (sportowy czy codzienny), czy rodzaj roweru (miejski, sportowy, Veturilo). Z wynikami pomiarów można się zapoznać na poszczególnych podstronach dedykowanych kolejnym ich edycjom. Zobacz coroczne raporty z pomiarów ręcznych.

 

Zobacz galerię (3 zdjęć)