null

Piknik, przejazd i nagrody - kończymy Rowerowy Maj 2019

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Tegoroczną rowerową rywalizację dzieci zakończyły już dwa tygodnie temu, ale Rowerowy Maj także w czerwcu nie daje o sobie zapomnieć. W miniony weekend wszyscy razem uroczyście świętowaliśmy finał kampanii: była okazja, aby w jednym miejscu spotkali się uczestnicy, ich rodzice, nauczyciele, koordynatorzy, a także partnerzy akcji i przedstawiciele miasta.

W niedzielę 16 czerwca plaża przy Urzędzie Dzielnicy Wilanów zamieniła się na jeden dzień w kolorowy park rozrywki. To tam odbywał się Wielki Warszawski Weekend Rowerowy. Już dzień wcześniej, w sobotę, LangTeam (organizator Tour de Pologne) zaprosił warszawiaków na wyścigi rowerów MTB. W niedzielę można było obserwować z kolei zawody rowerów szosowych.

Wspólny przejazd w doborowym towarzystwie 

Przejazd kończący akcję Rowerowy Maj wystartował z przytupem spod stadionu PGE Narodowy. Przy Rondzie Waszyngtona zebrało się kilkuset rowerzystów oraz osoby na rolkach, deskorolkach czy hulajnogach żeby wziąć udział w Wielkim Warszawskim Przejeździe. W tym roku nad przebiegiem przejazdu czuwała ekipa Nightskating – kilkudziesięciu wolontariuszy na rolkach pilnowało bezpieczeństwa uczestników i płynności ruchu. Cała trasa liczyła 12 kilometrów spinała prawy brzeg Wisły z lewym i centrum miasta z jego południową częścią. Uczestnicy mogli dołączać do peletonu w dowolnym punkcie. Przy muzyce i z gigantyczną energią ruszyliśmy najpierw przez most Poniatowskiego, rondo de Gaulle’a i Aleje Ujazdowskie. Największą radością dla dzieci był zjazd ulicą Spacerową: szeroką i łagodnie nachyloną. Nie było łatwo w ten prawie 30-stopniowy upał pokonać długi prosty odcinek ulicą Sobieskiego – ale już zaraz, po skręcie w aleję Wilanowską, wszystkich zmobilizował widok kolorowych balonów na wilanowskiej plaży. 346 uczestników przejazdu wjechało na teren pikniku. Wśród nich byli między innymi przedstawiciele rowerowo-majowych placówek, ale też reprezentacja Zarządu Dróg Miejskich, zastępca Ambasadora Holandii Raphael Varga wraz z ubraną na pomarańczowo holenderską drużyną, a także zastępca burmistrza dzielnicy Mokotów - Krzysztof Skolimowski w profesjonalnym kolarskim stroju. 

Nagradzamy zwycięzców 

Na pikniku już czekała moc atrakcji. Rozpoczęliśmy jednak od uroczystego uhonorowania zwycięzców kampanii – to w końcu ich święto! Na scenę po kolei zaprosiliśmy najpierw zwycięskie placówki z każdej kategorii – małej, średniej i dużej szkoły oraz przedszkola. Nagrody i dyplomy wręczał zastępca Prezydenta Warszawy – Robert Soszyński, a także przedstawiciele Ambasady Holandii, zastępca Dyrektora Zarządu Dróg Miejskich – Tamas Dombi oraz miejscy koordynatorzy akcji. Poza nagrodami klasowymi placówki otrzymają od nas do wyboru: komplet rowerów, wiatę rowerową lub mobilne miasteczko ruchu drogowego. Następnie zaprosiliśmy też najlepsze placówki z każdej dzielnicy – sukcesu gratulowali im także obecni na pikniku burmistrzowie: Sebastian Piliński (Włochy), Krzysztof Skolimowski z Mokotowa, Ludwik Rakowski i Artur Buczyński z Wilanowa. Vouchery na klasowe wycieczki i wyjazdy przekazali reprezentantom szkół i przedszkoli partnerzy kampanii. 

Firma Chris ufundowała nagrodę główną – weekendowe wyjazdy do jednego ze swoich ośrodków wypoczynkowych. Fundacja Legii zabierze dzieci na zwiedzanie swojego stadionu, Ambasada Holandii do skansenu i Olenderskiego Parku Etnograficznego, PGE Narodowy oprowadzi po zakamarkach i zaprosi na punkt widokowy, AvePark zorganizuje lekcje z instruktorem w skateparku, warszawski Zarząd Zieleni –  lekcje z przyrodnikami w stołecznych parkach, na wyjątkowe zwiedzanie zaprasza też Ambasada Danii. Kilka klas będzie miało okazję odwiedzić warszawską Giełdę Papierów Wartościowych oraz zabytkowe Filtry, a inni, dzieki grupie Langteam, potrenować na pruszkowskim torze kolarskim.  Indywidualne nagrody – vouchery do wykorzystania na dowolną atrakcję ze swojej oferty przekazał też Wyjątkowy Prezent, lekcji tańca udzieli Studio Egurrola. Niektóre klasy miały już okazję wykorzystać seans w kinie Cinema City i wejście na festiwal filmów dla dzieci i młodzieży Kino w Trampkach, inne jeszcze czekają na swoją wizytę w centrum rozrywki Hulakula i w sali zabaw Fikołki w Galerii Północnej. 

Moc atrakcji 

Po rozdaniu nagród przyszedł czas na korzystanie z dziesiątek atrakcji piknikowych. Dzieciaki brały udział w konkursach: grze terenowej, sztafecie, turnieju wiedzy o mieście. Był pokaz magika i muzyczne występy, malowanie buziek, bańki mydlane, lepienie z gliny, warsztaty z tworzenia lasów w słoiku i pocztówek botanicznych. Można było wypić owocowy koktajl zmiksowany siłą własnych nóg, zagrać w piłkę, poskakać na trampolinie i na dmuchańcu. Sensacją okazał się skatepark i pumptrack, gdzie odbywał się trening pod okiem doświadczonych instruktorów. Nie zabrakło też stref edukacyjnych i rowerowych: o bezpieczeństwie w ruchu drogowym przypominało Razem na Drodze, mobilny serwis rowerowy zapewniła firma Nextbike, a stylowe stoisko naszej kampanii “Rower to pojazd” było świetnym miejscem do przypomnienia sobie przepisów ruchu drogowego. O oprawę muzyczną zadbało Radio Eska.

Do zobaczenia za rok

Tym hucznym wydarzeniem chyba na dobre zakończyliśmy już tegoroczny Rowerowy Maj. Teraz klasom i grupom pozostaje cieszenie się ze zdobytych nagród, a my mamy nadzieję, że rowerowy zapał zostanie z dziećmi jak najdłużej. Jak zwykle przypominamy, że nie tylko o nagrody tu chodzi, ale głównie o wyrabianie zdrowych nawyków i dbanie o dobro środowiska i przyjazne miasto. Dziś na dobre zaczynają się wakacje: to świetna okazja, żeby korzystać z pogody i wolnego czasu – oby jak najaktywniej!

Zobacz galerię (42 zdjęć)