null

Pasy rowerowe połączą dwa place

Drukuj link otwiera się w nowej karcie
Aleja Wojska Polskiego na Żoliborzu. Zdjęcie szerokiej jezdni.

Do końca września zostaną wytyczone pasy dla rowerów na al. Wojska Polskiego na Żoliborzu. Ruch na ulicy zostanie uspokojony za pomocą wysp zawężających jezdnię, uporządkowane zostanie parkowanie. Za 272 tys. zł prace wykona firma MP-PROJEKT.

Pasy rowerowe powstaną na al. Wojska Polskiego pomiędzy pl. Grunwaldzkim i pl. Inwalidów. Zostaną wytyczone na obu jezdniach alei, a także na fragmencie pl. Inwalidów. To łącznie prawie 1,5 km nowej infrastruktury dla rowerów.

Nowa organizacja ruchu ma na celu zawężenie zbyt szerokich pasów ruchu, uporządkowanie parkowania oraz wprowadzenie fizycznych środków uspokojenia ruchu – wysepek w rejonie skrzyżowań. Dotychczasowa szerokość pasa ruchu (4,5 m) była zbyt duża i zachęcała do szybkiej jazdy.

Pas rowerowy jest dobrą alternatywą dla wydzielonych dróg dla rowerów, w szczególności na ulicach o mniejszym natężeniu ruchu i zbyt szerokich pasach ruchu. Jest wyznaczenie jest znacznie tańsze niż budowa osobnej trasy dla rowerów, ponieważ wykorzystuje istniejącą infrastrukturę. Jest to również rozwiązanie bezpieczne (m. in. ze względu na dobrą wzajemną widoczność) oraz intuicyjne dla wszystkich użytkowników ruchu.

Wyznaczenie pasów rowerowych na al. Wojska Polskiego zostało zlecone firmie MP-PROJEKT. Wykonawca prac został wyłoniony w przetargu. Na przeprowadzenie prac ma 2 miesiące. Rowerzyści pojadą nowym pasem pod koniec września.

Załączniki: