null

Pakiet rowerowych zmian na Gocławiu - informujemy o postępach

Drukuj otwiera się w nowej karcie

<p>Na początku lipca informowaliśmy o szeroko zakrojonych planach inwestycyjnych dotyczących tras rowerowych na Gocławiu. Od tego czasu zakończyliśmy już część inwestycji oraz ogłosiliśmy ważny przetarg na wdrożenie kolejnych projektów. Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółami.</p>

“Obwodnica” Gocławia — ciąg Meissnera-Abrahama-Umińskiego

Planowane jest wyznaczenie jednokierunkowy pasów rowerowych na jezdni. W ramach prac powstaną też nowe miejsca parkingowe oraz poprawione zostanie bezpieczeństwo na nieosygnalizowanych przejściach dla pieszych.

Dysponujemy już gotowym projektem dla ul. Meissnera oraz ul. Umińskiego. Na ulicy Meissnera zakres prac został dodatkowo rozszerzony o wymianę nawierzchni jezdni. Został ogłoszony przetarg na wykonanie tych prac. Na oferty czekamy do 14 września. Roboty drogowe chcielibyśmy zrealizować do końca roku. Byłaby to realizacja projektów z budżetu obywatelskiego “Z Gocławia i na Gocław na rowerze” oraz “Pasy rowerowe i miejsca parkingowe na ul. Abrahama i Umińskiego”. Zgodnie z tytułem projektu analogiczne zmiany są planowane również na ul. Abrahama. Zostaną jednak najprawdopodobniej wdrożone w późniejszym terminie, ponieważ dla tej ulicy wciąż jeszcze trwają prace projektowe.

Planowane pasy rowerowe w dwóch miejscach dochodzić będą do skrzyżowań z sygnalizacją świetlną. W obydwu przypadkach chcemy, żeby wyznaczone zostały przejazdy rowerowe. Na skrzyżowaniu Meissnera/Fieldorfa/Jugosłowiańska możliwe jest ich wdrożenie jeszcze w tym roku. Przejazdy powstaną razem z drogą dla rowerów po wschodniej stronie ul. Jugosłowiańskiej na odcinku od skrzyżowania do ronda przy ul. Kwiatkowskiego, co jest realizacją projektu “Uzupełnienie drogi rowerowej przy ul. Jugosłowiańskiej”. Przewidujemy, że prace przy tej inwestycji zakończą się w listopadzie. Z kolei skrzyżowanie Meissnera/Bora-Komorowskiego jest zaplanowane do przebudowy w późniejszym terminie w ramach budowy trasy tramwajowej na Gocław. Do tego czasu pasy rowerowe będą płynnie łączyły się jezdnią, po której rowerzyści poruszać się będą dalej na zasadach ogólnych.

Saska, Egipska i Bora-Komorowskiego

Jedna z głównych osi komunikacyjnych Gocławia na przeważającym odcinku pozbawiona jest infrastruktury rowerowej, do niedawna miejscami brakowało też dobrej jakości chodników. Chcemy to zmienić. Po północno-wschodniej stronie wzdłuż ulic Egipskiej i Saskiej powstanie droga dla rowerów, po której będzie można dojechać do istniejącej sieci tras w rejonie alei Stanów Zjednoczonych. Jej budowa również jest elementem ogłoszonego niedawno przetargu. Jeśli uda się go rozstrzygnąć, to prace zostaną wykonane do końca 2020 roku.

W drugim kierunku ważne jest zapewnienie infrastruktury rowerowej na ul. Bora-Komorowskiego aż do połączenia z istniejącą infrastrukturą przy ul. Fieldorfa. Zakończyliśmy już prace związane z budową drogi dla rowerów na odcinku Afrykańska-Abrahama. Jednak do czasu wybudowania kontynuacji oznakowanie drogi dla rowerów pozostanie przekreślone. Bez wyznaczenia przejazdów rowerowych przez skrzyżowania nowy odcinek nie ma bowiem powiązania z siecią tras rowerowych i ulic na Gocławiu. Oddanie trasy do użytku w takim kształcie nie stanowiłoby ułatwienia dla rowerzystów.

W przygotowaniu jest kontynuacja, czyli odcinek od ul. Abrahama do ul. Fieldorfa, oraz przebudowa sygnalizacji na skrzyżowaniu Bora-Komorowskiego/Egipska/Afrykańska, która pozwoli wyznaczyć przejazdy rowerowe spinające w całość wszystkie omawiane fragmenty. To kolejny element objęty obecnie przetargiem, czyli planowany do realizacji jeszcze w tym roku.

Jeden “teleport” mniej

Od lat konsekwentnie likwidujemy przerwy w ciągłości infrastruktury rowerowej zwane przez rowerzystów pogardliwie “teleportami”. Zazwyczaj wiąże się to z kompleksowymi przebudowami dużych i skomplikowanych skrzyżowań. Czasami jednak potrzebne są tylko relatywnie drobne poprawki. Do końca października chcemy wykonać uzupełnienie drogi rowerowej na krótkim odcinku ul. Fieldorfa w rejonie ul. Perkuna. Przy okazji wyremontowany zostanie fragment chodnika oraz istniejący odcinek drogi dla rowerów wykonany z kostki betonowej.