
OpenStreetMap to globalny projekt mający na celu stworzenie kompletnej i dostępnej nieodpłatnie dla wszystkich mapy świata. Jest to kartograficzny odpowiednik Wikipedii. Od teraz mapa wzbogaciła się o dane dotyczące infrastruktury rowerowej w Warszawie.
Rowerowa mapa Warszawy ma już 14 lat
Trasy rowerowe po raz pierwszy zagościły w miejskim serwisie mapowym już w 2007 roku. Od tego czasu warstwa rowerowa jest cały czas rozwijana i rozbudowywana. Chodzi nie tylko o nanoszenie kolejnych nowych tras, lecz również o zapewnienie jak największej liczby dodatkowych informacji takich jak m.in. rodzaj nawierzchni, data budowy czy lokalizacja dodatkowych punktów (stojaki rowerowe, stacje Veturilo, stacje napraw, wypożyczalnie rowerów towarowych etc.).
Mapa przechodzi co roku kilkanaście aktualizacji. Stale pracujemy nad poprawą odwzorowania tras, zarówno na podstawie zdjęć satelitarnych jak i bezpośrednio w terenie. Od tego roku dodatkowo skupiamy się również na nanoszeniu na mapę parkingów rowerowych wybudowanych na terenach prywatnych.
Dane coraz bardziej dostępne
Dane od kilku lat przekazywane są twórcom bezpłatnej aplikacji non-profit miejski.bike na urządzenia mobilne. Od niedawna współpracujemy też w tym zakresie z firmą Google, dane służą do poprawy odwzorowania sieci tras w aplikacji Mapy. Teraz przyszedł czas na podjęcie kolejnej ważnej współpracy. Nawiązaliśmy współpracę ze Stowarzyszeniem OpenStreetMap Polska, któremu przekazujemy od teraz dane dotyczące warszawskiej infrastruktury rowerowej.
Przekazane dane o infrastrukturze rowerowej znajdą bezpośrednie zastosowanie w aplikacji Komoot oraz mapach używanych w urządzeniach Garmina w tym mapy dostępnej na stronie https://garmin.osmapa.pl tworzonej i zarządzanej bezpośrednio przez Stowarzyszenie. Dla edytorów OpenStreetMap są też dostępne do innych celów za pomocą platformy GitHub.
O Stowarzyszeniu OSM Polska
Stowarzyszenie OpenStreetMap Polska jest społecznością edytorów OSM działającym na zasadach organizacji non-profit, którego celem jest promocja i wspieranie projektu OSM na terenie Polski, popularyzowanie wolnej kartografii, szerzenie wiedzy z zakresu geodezji i kartografii, wspieranie tworzenia, gromadzenia i rozpowszechniania ogólnodostępnych danych geograficznych. Do zadań statutowych stowarzyszenia należy także, ochrona dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego oraz promocja turystyki i krajoznawstwa, a także wspieranie rozwoju społeczeństwa obywatelskiego. Stowarzyszenie OpenStreetMap Polska jest także reprezentantem OpenStreetMap Foundation, czyli podmiotu odpowiedzialnego za utrzymanie projektu oraz właściciela infrastruktury, na której oparta jest cała OpenStreetMap.
Obecnie w ramach projektu OSM jest dostępnych ponad 1,3 TB danych, udostępnionych w ramach otwartej licencji Open Database License, która umożliwia ich pobieranie i wykorzystywanie bez ograniczeń i kosztów. O aktualność danych oraz ciągły rozwój projektu dba dziennie ponad 6 000 edytorów na świecie i około 200 w Polsce.