null

Odśnieżymy drogi dla rowerów

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Mapa odśnieżanych tras rowerowych. Ich lista wymieniona jest w artykule.
Mapa odśnieżanych tras rowerowych

Warszawa stawia na rowery także zimą - w tym sezonie po raz pierwszy odśnieżanych będzie aż 80 km najważniejszych dróg rowerowych.

Jazda rowerem staje się wygodną, tanią i szybką alternatywą dla innych środków transportu. Liczba rowerzystów w stolicy w ciągu ostatnich pięciu lat wzrosła aż trzykrotnie, a ruch rowerowy stanowi już niemal 3 proc. wszystkich podróży po mieście. I coraz więcej osób korzysta z tego środka transportu przez cały rok.

W przeprowadzonej rok temu ankiecie na profilu Pełnomocnika Prezydenta m.st. Warszawy ds. komunikacji rowerowej co trzeci rowerzysta przyznał, że korzysta z jednośladów przez cały rok, a ponad połowa respondentów zadeklarowała, że będzie z nich korzystała częściej jeśli drogi rowerowe będą regularnie odśnieżane (67 proc. osób od jazdy rowerem odstraszają najbardziej opady śniegu, a 40 proc. mróz). Dlatego miasto zdecydowało się na przeprowadzenie w nadchodzącym sezonie zimowym pilotażowej akcji odśnieżania dróg dla rowerów.

Po konsultacjach przeprowadzonych ze środowiskiem rowerowym zdecydowano, że w tym sezonie odśnieżanych będzie 13 korytarzy o łącznej długości ok. 80 km (ok. 20 proc. całej sieci tras), wyposażonych w spójną i wygodną infrastrukturę dla rowerów.

Za zimowe utrzymanie przejezdności wyznaczonych tras na zlecenie na zlecenie Zarządu Transportu Miejskiego będzie odpowiadał Zakład Remontów i Konserwacji Dróg. Drogi rowerowe będą odśnieżane na wezwanie ZTM, po ustaniu opadów, a wykonawca będzie miał 6 godzin od wezwania na oczyszczenie wszystkich wskazanych tras. Wszelkie uwagi, wątpliwości i zastrzeżenia można zgłaszać na adres rowery@um.warszawa.pl. W budżecie zarezerwowano na ten cel 700 tys. zł.

Odśnieżaniem pasów rowerowych wyznaczonych na jezdni, podobnie jak w ubiegłym roku, zajmie się Zarząd Oczyszczania Miasta. Odśnieżana będzie również część tras rowerowych na drogach gminnych – m. in. na Ursynowie, w Wilanowie i w Śródmieściu. Łączna długość odśnieżanych tras rowerowych przekroczy zatem 100 km.

Lista odśnieżanych korytarzy rowerowych:

 • Al. Ujazdowskie – ul. Belwederska – ul. Jana III Sobieskiego (odc. pl. Trzech Krzyży - al. Wilanowska) – 7,3 km
 • al. Prymasa Tysiąclecia – ul. Bitwy Warszawskiej 1920 r. – ul. S. Banacha – Pole Mokotowskie (odc. ul. Powązkowska – ul. L. Waryńskiego) – 9,5 km
 • Nadwiślański Szlak Rowerowy (odc. al. W. Witosa – most M. Skłodowskiej-Curie) – 13,2 km
 • ul. Wybrzeże Szczecińskie – ul. Wał Miedzeszyński (odc. S. Okrzei – Trasa Siekierkowska) – 6,3 km
 • ul. M. Kasprzaka – ul. Prosta – ul. Świętokrzyska – ul. Sokola (odc. al. Prymasa Tysiąclecia – ul. J. Zamoyskiego) – 5,7 km
 • ul. Górczewska (odc. gr. miasta – ul. Płocka) – 5 km
 • ul. W. Broniewskiego – al. Jana Pawła II (odc. al. W. Reymonta – al. Solidarności) – 5,9 km
 • ul. S. Starzyńskiego – ul. Z. Słomińskiego (odc. Namysłowska – Arkadia) – 2,7 km
 • Trasa Siekierkowska – al. W. Witosa – al. W. Sikorskiego (odc. ul. gen. T. Bora Komorowskiego – al. Wilanowska) – 9,2 km
 • al. Komisji Edukacji Narodowej – ul. Puławska (odc. ul. Wąwozowa – ul. Dolna) – 7,8 km
 • most M. Skłodowskiej-Curie (odc. ul. Modlińska – węzeł Młociny) – 5,2 km
 • ul. Radzymińska – al. Solidarności (odc. ul. Karkonoszy – ul. J. Sierakowskiego) – 2,9 km
 • ul. L. Waryńskiego – ul. Marszałkowska (odc. ul. Stefana Batorego – ul. Nowogrodzka) – 1,8 km