null

Nurogęsi (jak) malowane!

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Na ulicy Czerniakowskiej powstało nowe nietypowe oznakowanie. To szybka realizacja przez nas pomysłu zgłoszonego przez mieszkańców. Napisy mają pomóc chronić skrzydlatych mieszkańców stolicy.

Nurogęsi to rzadki gatunek ptaków wodnych. Spotkać je można m.in. w Łazienkach Królewskich. Co roku w okresie lęgowym pokonują trasę z Łazienek, wzdłuż Kanału Piaseczyńskiego, przez ulicę Czerniakowską, i dalej aż do Wisły. Okres ten trwa od marca do maja.

O ptaki od kilku lat dba Zarząd Zieleni. Wspólnie z ornitologami sprawdzają teren parku na Agrykoli. W kwietniu media obiegła zaś informacja, jak stołeczni policjanci zatrzymali ruch samochodów na Wisłostradzie, właśnie po to, żeby przepuścić rodzinę nurogęsi.

Z kolei ZDM już 2017 roku ustawił na ul. Myśliwieckiej oraz na ul. Czerniakowskiej znaki Uwaga, dzikie kaczki oraz wykonał specjalne przerwy w betonowym murku, żeby ułatwić kaczkom drogę.

Teraz, za sugestią mieszkańców, idziemy o krok dalej. Na jednym z miejskich profili w mediach społecznościowych internauci zaproponowali, żeby na drodze dla rowerów również wykonać oznakowanie ostrzegawcze w trosce o bezpieczeństwo dzikich kaczek. Niezwłocznie przystąpiliśmy do realizacji tego sympatycznego pomysłu.

Szablon rysunkowy przedstawiający nurogęś z młodymi to owoc zdolności plastycznych pracowników Wydziału Zrównoważonej Mobilności ZDM. Sami rysowaliśmy, wycinaliśmy i nadzorowaliśmy wykonanie prac w terenie.

Napisy Jedź ostrożnie. Nurogęsi można spotkać na drodze rowerowej na ul. Czerniakowskiej w rejonie przystanków autobusowych vis-à-vis Kanału Piaseczyńskiego.
Zobacz galerię (12 zdjęć)