null

Nowe Veturilo na ostatniej prostej

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Zdjęcie z wnętrza hali magazynowej. Setki fabycznie nowych rowerów czeka na złożenie. Stoją w równym rzędzie. Są zapakowane w kartony.

Już w marcu warszawiacy będą mogli znów skorzystać z rowerów Veturilo. Zimowa pogoda nie sprzyja przygotowaniom do uruchomienia systemu, te jednak toczą się pełną parą. Zapraszamy na wizytę w magazynie, w którym nowe rowery przygotowywane są do startu systemu.

Tej zimy system rowerów Veturilo przechodzi całkowitą metamorfozę. Stare rowery i terminale zostały zdemontowane, zaś w ich miejsce pojawią się nowe, wygodniejsze i bardziej nowoczesne. Liczba stacji wzrośnie do 316 a rowerów do 4660.

Mimo niekorzystnej zimowej pogody, która utrudnia montaż nowych stacji, przygotowania do uruchomienia systemu idą pełną parą. - Uruchomienie systemu na czas to ogromne logistyczne przedsięwzięcie. Pogoda nie ułatwia prac: przy śniegu i mrozie trudniej jest przygotować teren pod montaż nowych stacji. Przygotowania idą jednak do przodu i jesteśmy zdeterminowani, by mimo zimy zdążyć z uruchomieniem Veturilo na 1 marca – mówi Łukasz Puchalski, dyrektor ZDM.

Od kilkunastu dni trwa już montaż nowych stacji – do dziś ustawiono już 163 terminale w całym mieście. W magazynie czeka już 2000 nowych rowerów, gotowych do wyruszenia na miasto.

Co się zmieni?

Umowa na nowy system Veturilo będzie obowiązywać przez najbliższe 4 lata. Poza setką nowych stacji (pojawią się głownie w Śródmieściu, Pradze i na Woli, ale też w dzielnicach otaczających centrum) pojawią się również wypożyczalnie rowerków dziecięcych (6 stacji w 6 parkach i obszarach rekreacyjnych). Z kolei już od czerwca warszawiacy, jako pierwsi w Polsce i jedni z pierwszych na świecie, skorzystają z wypożyczalni rowerów elektrycznych. W stolicy będzie ich dostępnych 100 – w 10 dedykowanych stacjach w rejonie skarpy.

Rowery zostaną wyposażone w dodatkowy hamulec ręczny, wyższą i wygodniejszą kierownicę dopasowaną do osób o większym wzroście, dzwonek obrotowy wsuwany na kierownicę, bagażnik przedni i szerokie siodełko. Sztyca siodełka będzie wyposażona w podziałkę, pozwalającą dopasować wysokość do wzrostu. Na rowerze zostanie umieszczony również kod QR umożliwiający szybkie wypożyczenie bez korzystania z terminali.

Nowy system będzie znacznie wygodniejszy dla użytkowników. Terminale będą wyposażone w nowoczesne, kolorowe wyświetlacze z ekranem dotykowym i obsługą płatności zbliżeniowych oraz w uniwersalną pompkę rowerową. Wprowadzona zostanie możliwość wypożyczania i zwrotu rowerów za pomocą aplikacji mobilnej. Każdy stojak będzie miał diodę, sygnalizującą czy dany rower jest sprawny i można go wypożyczyć.