null

Nowa droga rowerowa na ul. Jagiellońskiej

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Dobiegają końca prace związane z budową ważnego korytarza rowerowego wzdłuż ul. Jagiellońskiej. Ujawniony w trakcie budowy zły stan instalacji podziemnych wymusił dokonanie zmian w projekcie. Wpłynęło to na termin zakończenia całej inwestycji.

Dwukilometrowy odcinek drogi rowerowej powstaje po wschodniej stronie ulicy, od trasy S8 do ronda Starzyńskiego. W ten sposób rowerzyści zyskają spójny korytarz łączący Białołękę z Pragą. Od północy droga połączy się z istniejącymi trasami rowerowymi wzdłuż Modlińskiej i trasy ekspresowej S8. Zapewni to wygodny dojazd na Białołękę, Targówek i Żoliborz. Z kolei od południa inwestycja zakończy się na rondzie Starzyńskiego, które zyskuje komplet przejazdów rowerowych na wszystkich wlotach. Usprawni to dojazd rowerem przede wszystkim na Pragę i w kierunku Śródmieścia.

Tam, gdzie to możliwe przejścia dla pieszych i przejazdy dla rowerzystów zostanały wyniesione, czyli poprowadzone po grzbiecie progu zwalniającego. To rozwiązanie zwiększa bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu oraz poprawia komfort ich poruszania się. Droga dla rowerów została też częściowo poprowadzona po jezdniach serwisowych, na których uspokojono ruch kołowy.

Powstająca droga dla rowerów przebiega częściowo nad komorami ciepłowniczymi. Przed rozpoczęciem prac uzyskaliśmy od gestora sieci podziemnej (Veolia) informacje, że instalacje te są w dobrym stanie i ich obecność nie stanowi przeszkody dla prac budowlanych. W trakcie prac budowlanych okazało się jednak, że stan techniczny komór kwalifikuje je do przebudowy. Dlatego tam gdzie asfaltowa droga dla rowerów miała biec nad instalacjami ciepłowniczymi musieliśmy zmienić jej przebieg. Konieczność wykonania dodatkowych nieplanowanych uzgodnień oraz opracowania zamiennego projektu sprawiła, że zmienił się termin ukończenia inwestycji. Planujemy, że prace zakończą się we wrześniu tego roku.

Wymuszony nowy przebieg drogi dla rowerów na odcinku ok. 100 metrów jest tymczasowy. Wybudowaliśmy go z myślą o jak najszybszym zapewnieniu ciągłości nowej trasy. Nie chcieliśmy dodatkowo opóźniać oddania inwestycji do użytku w oczekiwaniu na przebudowę instalacji ciepłowniczych przez ich właściciela. Dlatego, do tego czasu droga rowerowa, prowadzona konsekwentnie od strony jezdni, w kilku miejscach zmienia się stronami z chodnikiem. Zmiana przebiegu drogi rowerowej jest tymczasowa, do momentu przebudowy komór, co ma prawdopodobnie nastąpić w przyszłym roku. Docelowo droga rowerowa ma powstać w całości według pierwotnego projektu. Na przecięciu tras pieszych i rowerzystów krótkie fragmenty drogi rowerowej wykonane są z kostki betonowej, co pozwoli na sprawną korektę jej przebiegu w przyszłości.

Ta inwestycja to nie tylko nowa droga dla rowerów, ale też więcej zieleni, remont chodników, przystanków autobusowych oraz sygnalizacji świetlnych. Na Jagiellońskiej posadziliśmy łącznie ponad 40 drzew i 21 tys. krzewów. Dodatkowo, w ramach prowadzonych prac wyremontowane zostało już oświetlenie po wschodniej ulicy Jagiellońskiej na całej długości od ronda Starzyńskiego do ulicy Modlińskiej. W ramach osobnego zamówienia rozpoczęliśmy też remont oświetlenia po zachodniej stronie ulicy. Wzdłuż drogi rowerowej planowany jest też montaż nowych stojaków.

Nowa droga rowerowa powstaje przy wsparciu Unii Europejskiej w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych dla Warszawskiego Obszaru Funkcjonalnego. W ramach ZIT WOF w latach 2016-2018 powstało lub jest w realizacji ok. 70 kilometrów infrastruktury dla rowerzystów. Obecnie w Warszawie w budowie bądź remoncie jest łącznie ok. 100 km tras

Zobacz galerię (17 zdjęć)