
Do końca września na ulicach Warszawy działa bezpłatny serwis rowerowy organizowany w ramach programu Aktywny Warszawiak. To jedno z wielu działań Stowarzyszenia “Mierz Wysoko”, które zajmuje się również m.in. recyklingiem starych rowerów oraz organizacją lekcji bezpiecznej jazdy.
Aktywny Warszawiak to program wspierania i upowszechniania kultury fizycznej wśród Warszawiaków realizowany przez stołeczne Biuro Sportu i Rekreacji. W ramach tej inicjatywy Stowarzyszenie “Mierz Wysoko” już po raz trzeci zaprasza na szereg darmowych wydarzeń.
Mobilny Serwis Rowerowy
Mobilny Serwis działa w godzinach 16:00 - 18:00 w wybrane dni tygodnia w różnych miejscach stolicy. Regularnie pojawia się na ul. Świętokrzyskiej i w al. Jana Pawła II. Daty i lokalizacje mogą być uzależnione od pogody oraz od popularności serwisu w danym miejscu. Harmonogram udostępniany jest na profilu Otwartego Warsztatu Rowerowego na Facebooku w zakładce “Wydarzenia”
W ramach wsparcia tej inicjatywy Pełnomocnik ds. komunikacji rowerowej udostępnia Stowarzyszeniu rower towarowy, który stanowi podstawowy środek transportu serwisantów. Na potrzeby serwisu przekazaliśmy też dzwonki i lampki rowerowe oraz materiały edukacyjne z kampanii “Rower to pojazd”. Serwisanci sprawdzają rower pod kątem posiadania przez niego obowiązkowego wyposażenia. Każdy rowerzysta może na miejscu otrzymać prosty dzwonek oraz podstawowe oświetlenie.
Zakres serwisu obejmuje:
- regulację hamulców
- regulację przerzutek
- smarowanie łańcucha
- pompowanie opon
- wymianę klocków hamulcowych (dostarczonych przez rowerzystę)
- przegląd bezpieczeństwa - sprawdzenie luzów na kołach, sterach, suporcie
- informację o ewentualnych niezbędnych naprawach, które są poza zakresem mobilnego serwisu
Serwis nie prowadzi na miejscu sprzedaży części oraz nie wymienia części innych niż klocki hamulcowe. Nie są wykonywane skomplikowane naprawy wymagające warunków warsztatowych, takie jak np. precyzyjne centrowanie kół czy serwis piast.
W 2018 r. analogiczny serwis obsłużył 300 osób, a rok później już dwa raz tyle. W tym sezonie tylko przez maj sprawdzonych zostało blisko 200 rowerów. Do końca działalności serwisu liczba ta może zbliżyć się do tysiąca.
Otwarty Warsztat Rowerowy
Rozwiązanie dla tych, którzy chcą naprawiać swój rower samodzielnie w asyście mechanika. Na miejscu dostępne są stojaki serwisowe, wszystkie niezbędne narzędzia i klucze rowerowe oraz środki czystości. Jest też możliwość skorzystanie z drobnych części zamiennych, z których część pochodzi z recyclingu. OWR mieści się na Pradze-Północ przy ulicy Brzeskiej 23 oraz na Woli przy ulicy Wolność 2. W drugim z lokali dostępna również bezpłatna myjnia rowerowa.
Zaprzyjaźnij się z ulicami
Indywidualne lekcje poruszania się rowerem po mieście. Doskonalenie jazdy na rowerze, pomoc w odnalezieniu się na ulicach, zwiększenie pewność siebie, próba możliwości używania roweru jako środka transportu, dbanie o bezpieczeństwo swoje i innych uczestników ruchu drogowego. Na zajęcia można umówić się pod numerem telefonu 790 450 274 lub mailowo pod adresem emilia@mierzwysoko.org.pl.
Recycling rowerów
Stowarzyszenie jako pierwsze w Polsce prowadzi też na szeroką skalę recycling starych rowerów. Wystarczy zgłosić chęć oddania swojego nieużywanego sprzętu na stronie www.otwartywarsztatrowerowy.pl lub pod numerem telefonu 506 693 555. Istnieje możliwość umówienia się na odbiór roweru z domu. Celem jest promowanie ekologii poprzez dawanie starym i pozornie niepotrzebny jednośladom drugiego życia. Odrestaurowane rowery są następnie dostępne w sprzedaży w niskich cenach, żeby umożliwić jak największej liczbie osób dostęp do tego środka transportu. Wszystkie zyski ze sprzedaży finansują działalność Stowarzyszenia, które dzięki temu jest w stanie organizować szereg bezpłatnych ogólnodostępnych wydarzeń, w tym zajęcia dla dzieci i młodzieży.