null

Metamorfoza ulicy Piastów Śląskich. Nowa droga rowerowa i miejsca postojowe

Drukuj otwiera się w nowej karcie

<p>Rozpoczynają się prace związane ze zmianą organizacji ruchu na ul. Piastów Śląskich na Bemowie. Na szerokiej i pustej jezdni powstaną droga dla rowerów i miejsca do parkowania.</p>

Ulica Piastów Śląskich na przeważającym odcinku biegnie wzdłuż ogrodzenia lotniska Bemowo. Na odcinku od ul. Powstańców Śląskich do ul. Żołnierzy Wyklętych jest obecnie czteropasmowa, a swoją szerokość – za dużą jak na lokalny charakter – zawdzięcza temu, że przed włączeniem do stołecznej sieci dróg stanowiła część lotniska i służyła samolotom do kołowania.

Miejsce na 53 samochody

W ciągu najbliższych tygodni ulica przejdzie znaczną metamorfozę. Połowa szerokości jezdni zostanie przeznaczona na miejsca do parkowania (dziś nie ma ich tam w ogóle) oraz drogę dla rowerów (dziś rowerzystom służy niewygodny ciąg z kostki). Dla kierowców utworzymy miejsce na 53 samochody do parkowania równoległego. Między nimi a drogą dla rowerów zostanie bufor bezpieczeństwa, aby przy otwieraniu drzwi kierowcy lub pasażerowie nie zawadzili o rowerzystów.

Ruch po jezdni będzie się odbywał dwoma pasami – po jednym w każdym kierunku. Jako że aut jest tu niewiele, a ruch jest tylko lokalny, zmiana nie spowoduje utrudnień w przejeździe.

Dotychczasowa droga dla rowerów wzdłuż ogrodzenia lotniska stanie się chodnikiem. Dziś nie ma go tam w ogóle, co sprawia, że piesi często chodzą po drodze dla rowerów. To rozwiązanie niekomfortowe ani dla pieszych, ani dla rowerzystów.

Więcej zieleni

Nowością będą przejście dla pieszych i przejazd rowerowy, które wytyczymy przez ul. Piastów Śląskich po zachodniej stronie skrzyżowania z ul. Żołnierzy Wyklętych. Przejazd utworzymy również przez tę drugą ulicę obok istniejącej zebry.

Samą ul. Żołnierzy Wyklętych też czekają drobne zmiany. Na wysokości adresu Rodła 24 usuniemy zbędne płyty chodnikowe, które zastąpi niska zieleń. Dzięki temu miejsce to zyska na estetyce. Mieszkańcy nie stracą zaś miejsc parkingowych, które pozostaną w niezmiennej liczbie. Takie zmiany przegłosowali mieszkańcy w ramach budżetu obywatelskiego.

Zmiany w ciągu kilku tygodni

Zmiany na ul. Piastów Śląskich właśnie się rozpoczynają. Pierwsze roboty wiążą się z korektą śladu krawężników po południowej stronie jezdni. W weekend wymienimy nawierzchnię południowej części jezdni, na której docelowo pojawi się droga rowerowa i miejsca parkingowe. Wszystkie prace powinny potrwać przez najbliższe kilka tygodni.