null

Jakie Veturilo po 2016? Konsultacje społeczne

Drukuj link otwiera się w nowej karcie
Rowery Veturilo na pierwszym planie. W tle terminal stacji.

Jak ma się zmienić system rowerów miejskich Veturilo? Ile ma być wypożyczalni i gdzie się znajdą? Co można poprawić, by system był jak najlepszy? Rozpoczynamy konsultacje społeczne dotyczące przyszłości rowerów Veturilo w Warszawie.

System Veturilo działa w Warszawie od 2012 roku. Popularność rowerów miejskich przerosła wszelkie oczekiwania. Skorzystało z nich już 340 tys. osób, wypożyczając jednoślady ponad 5 mln razy. Umowa z obecnym operatorem systemu, firmą Nextbike Polska, obowiązuje do końca 2016 roku. Co dalej?

O to właśnie chcemy zapytać warszawiaków. Od 3 września do 13 października br. trwają konsultacje społeczne dotyczące kształtu systemu rowerowego w kolejnych latach. Zanim Zarząd Dróg Miejskich wybierze nowego operatora, opracowana zostanie koncepcja, wskazująca m.in. zasięg terytorialny systemu, rozwiązania techniczne rowerów i stacji, kwestie taryfy. Uwagi zebrane podczas konsultacji społecznych będą cennym wkładem w opracowanie tej koncepcji.

Konsultacje kierujemy do wszystkich warszawiaków. Zapraszamy Was do udziału w 9 warsztatach i spotkaniach konsultacyjnych. W pierwszej kolejności, na dwóch warsztatach 15 i 17 września będziemy dyskutować o rozwiązaniach technicznych i taryfowych. Będziecie mogli zaproponować ulepszenia dotyczące samych rowerów, a także stacji i sposobu wypożyczania oraz systemu obsługi. Będziemy również dyskutować o taryfie Veturilo. Spotkania będą „protokołowane” przez znanego rysownika Daniela Chmielewskiego, który na żywo będzie rysował postulaty zgłaszane przez mieszkańców.

Spotkania konsultacyjne w dniach 22 września – 13 października będą poświęcone bodaj najważniejszej dla mieszkańców kwestii – liczbie i rozmieszczeniu wypożyczalni. Spotkania będą dotyczyć 7 obszarów, pokrywających się z dawnym podziałem na dzielnice. Aby ułatwić Wam składanie propozycji, przygotujemy specjalną interaktywną mapę, pozwalającą na rozlokowanie stacji na terenie wybranego obszaru. Liczba stacji będzie różna w zależności od wariantu – obecnego, rozwojowego i maksymalnego. W każdym z wariantów liczba stacji będzie ograniczona, zaś ich ustawienie uzależnione powinno być od odległości do pozostałych wypożyczalni – zbyt mała gęstość stacji powoduje, że cały system działa znacznie słabiej.

Wszelkie uwagi możecie również zgłaszać mailowo – na adres veturilo@zdm.waw.pldo 13 października 2015 r.

Terminy warsztatów

  • 15 września (wtorek), godz. 17.00-20.00, Dom Kultury Śródmieście, ul. Smolna 9
  • 17 września (czwartek), godz. 18.00-20.00, Centrum Społeczne Paca 40, ul. Paca 40

Terminy spotkań konsultacyjnych

Śródmieście:

22 września (wtorek) o godz. 17:00 w Ośrodku Sportu i Rekreacji Dzielnicy Śródmieście przy ul. Polnej 5

Wola i Bemowo:
  • 24 września (czwartek), godz. 18.00, ART.BEM, ul. Górczewska 201 (sala koncertowa)
Bielany i Żoliborz:
  • 29 września (wtorek), godz. 18.00, Urząd Dzielnicy Żoliborz, ul. Juliusza Słowackiego 6/8 (sala nr 328)
Praga-Północ, Targówek i Białołęka:
  • 1 października (czwartek) godz. 18.00, Urząd Dzielnicy Praga-Północ, ul. ks. Ignacego Kłopotowskiego 15
Praga-Południe, Rembertów, Wawer i Wesoła:
  • 6 października (wtorek), godz. 18.00, Dzielnicowe Biuro Finansów Oświaty, ul. Grochowska 262
Mokotów, Ursynów i Wilanów:
  • 8 października (czwartek), godz. 18.00, Służewski Dom Kultury, ul.  Bacha 15 (sala widowiskowa)
Ochota, Ursus i Włochy:
  • 13 października (wtorek), godz. 19.00, Ośrodek Kultury Ochoty "Pod OKIEM", ul. Grójecka 79

Załączniki: