null

Przejazd dzieci przez miasto na zakończenie Rowerowego Maja

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Rowerzyści i rowerzystki jadący w przejeździe
Deszcz nie ostudził zapału uczestników przejazdu w ramach finału kampanii Rowerowy Maj!

Ok. 200 dzieci i ich opiekunów przejechało w niedzielę, 18 czerwca na rowerach spod Stadionu Narodowego do bielańskiego parku im. Zbigniewa Herberta. Tam miał miejsce piknik kończący tegoroczny Rowerowy Maj W Warszawie. Przez miesiąc ponad 100 tys. dzieci z kilkuset szkół i przedszkoli dojechało na zajęcia na rowerach ponad 2 mln razy.

Tegoroczny Rowerowy Maj to impreza wielkich liczb. Wymyślona przed dekadą w Gdańsku inicjatywa mająca promować aktywne dojazdy na lekcje, w Warszawie przerodziła się w masowy, trwający cały miesiąc, największy w stolicy projekt promujący bezpieczeństwo ruchu drogowego. W tym roku wzięło w nim udział rekordowe 441warszawskich placówek – przedszkoli i szkół podstawowych, oraz ponad 100 tys. aktywnych uczestników – dzieci, które dojeżdżały aktywnie na zajęcia przez cały maj – na rowerach, hulajnogach, rolkach i deskorolkach. Łącznie były to ponad 2 miliony przejazdów.

Rowerowy Maj w Warszawie to kilkuset nauczycieli-wolontariuszy w szkołach i przedszkolach, które biorą udział w kampanii. Bez ich intensywnej pracy całość nie mogłaby się odbyć.

Frekwencja w stolicy wyniosła aż 44%. Co oznacza ta liczba? Gdy weźmiemy pod uwagę wszystkie dzieci z 441 szkół i przedszkoli i pomnożymy tę liczbę przez wszystkie dni szkolne w maju, to blisko połowa z potencjalnych dojazdów na zajęcia odbyła się w maju na rowerze lub w inny aktywny sposób.

Ponad 100 tys. uczestników (a nie liczymy rodziców, którzy często jechali razem z dziećmi) to więcej niż maratony Berliński i Bostoński razem wzięte.

Przejazd rowerowy przez miasto

Tradycyjnie Rowerowy Maj kończy się przejazdem rowerowym przez Warszawę i piknikiem. W niedzielę wspólny przejazd wyruszył spod Stadionu Narodowego w samo południe. Poprzedzony był taneczną rozgrzewką, która okazała się strzałem w dziesiątkę, bo pogoda postanowiła zaskoczyć nas deszczem. Ten dodatkowy rozruch oprócz rozgrzania dodał nam energii do pokonania dziesięciokilometrowej trasy. Mimo deszczu było z nami nieco ponad 200 osób, wśród nich mali i duzi, rolkarze i rowerzyści i każdy z uśmiechem na twarzy.

Dobra energia została ze wszystkimi aż do finiszu w parku im. Zbigniewa Herberta. Na miejscu zarówno na biorących udział w przejeździe, jak i pozostałych uczestników kampanii oraz wszystkich mieszkańców stolicy czekały liczne atrakcje sportowe, warsztaty i występy.

Piknik, który honorowym patronatem objął Burmistrz Dzielnicy Bielany – Grzegorz Pietruczuk odbył się w parku im. Zbigniewa Herberta oraz na terenie sąsiadującej z nim Szkoły Podstawowej nr 187 im. Adama Mickiewicza. Wiceprezydent Renata Kaznowska i wiceprzewodnicząca Rady m.st. Warszawy Magdalena Roguska wręczyły nagrody tegorocznym zwycięzcom. Razem z nią nagrody wręczali również przedstawiciele dzielnic, w których mieszczą się placówki, które znalazły się na podium: burmistrz Białołęki Grzegorz Kuca, wiceburmistrz Włoch Monika Kryk i wiceburmistrz Mokotowa Krzysztof Skolimowski. Nie zabrakło również dyrektora Zarządu Dróg Miejskich Łukasza Puchalskiego.

Najlepsi w 2023 roku

Wśród przedszkoli najlepsze w tym roku okazało Przedszkole z Oddziałami Integracyjnymi nr 65 „Tarchominek” (Białołęka), które może pochwalić się imponującą frekwencją 92,6 %. To jednocześnie najwyższa frekwencja w całej kampanii. Grupa, która okazała się najlepsza w tej placówce uzyskując frekwencję 96,2% to 4 latki.

Na II miejscu uplasowało się Przedszkole nr 325 (Mokotów) z frekwencją 89,3%. Grupa z najwyższą frekwencja to 6 latki – 95,5 %. Na III miejscu znalazło się w tym roku Przedszkole nr 401 (Ursynów). Uzyskana w placówce frekwencja to 83,2%. Grupa z najwyższą frekwencją to grupa 6 latków – 90%.

Fundatorem nagród głównych dla najaktywniejszych grup przedszkolnych jest Rodzinny Park Rozrywki i Wypoczynku Sady Klemensa.

Wśród szkół podstawowych najwyższe miejsca przypadły tym, które rokrocznie plasują się w warszawskiej czołówce.

W kategorii „szkoły podstawowe małe” zwyciężyła ursynowska Szkoła Podstawowa nr 399 z Ursynowa z frekwencją 67,2%. Klasa która uzyskała najwyższa frekwencję to – IVa, która uzyskała frekwencję 86,5%.

W kategorii „szkoły podstawowe średnie” najlepsza okazała się Szkoła Podstawowa nr 66 im. Ks. Juliana Chrościckiego z Dzielnicy Włochy, która uzyskała frekwencję 88,2%. Klasa VIIa kazała się w tej szkole najlepsza i zakończyła maj z frekwencją 97,8%.

W kategorii „szkoły podstawowe duże” pierwsze miejsce zajęła Szkoła Podstawowa nr 16 im. Tony Halika  z Ursynowa z frekwencją 66,2%. W szkole najwyższą frekwencję uzyskała klasa IVc – 89,9%.

Sponsorem nagród głównych dla 3 najaktywniejszych klas ze szkół podstawowych jest Manufaktura Przygody.

Pełny ranking znajduje się do pobrania na dole strony lub na oficjalnej stronie Rowerowego Maja w Warszawie. 

Oj, działo się!

Piknik jest corocznie formą podziękowania dla uczestników Rowerowego Maja. Tradycyjnie już po części oficjalnej można było skorzystać z bardzo wielu atrakcji, wśród których były te zapewnione przez Dzielnicę Bielany, która w tym roku nas gościła, ale też zorganizowane przez Szkołę Podstawową nr 187 i jej nauczycieli oraz uczniów. Przygotowana przez nich gra terenowa cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem, podobnie jak taneczne i instrumentalne występy na scenie. Już tradycyjnie podczas pikniku działał nasz Mobilny Serwis Rowerowy. W ramach jego usług można było dokonać drobnych napraw i uzyskać porady dotyczące samodzielnej naprawy, czy konserwacji roweru.

Pozostałe, bardzo liczne atrakcje zapewnili nam partnerzy kampanii, którzy jednocześnie fundują grupowe nagrody dla najlepszych klas i grup przedszkolnych z placówek biorących udział w Rowerowym Maju. Na ich stoiskach czekały warsztaty, konkursy, atrakcje sportowe, animacje dla najmłodszych, zajęcia plastyczne, nauka udzielania pierwszej pomocy, czy zajęcia z robotyki.

Kolejny Rowerowy Maj już za rok

Kampania Rowerowy Maj 2023 dobiegła końca, a przejazd i piknik był jej tradycyjnym zwieńczeniem. Wierzymy, że nawyki wypracowane w maju zostaną z uczestnikami na dłużej, a czerwiec już pokazuje, że w szkołach i przedszkolach nadal jest aktywnie.

Wszyscy uczestnicy mogą się już cieszyć nagrodami indywidualnymi, a nagrody grupowe wszystkie wygrane klasy i grupy będą realizować od czerwca aż do grudnia. Jeszcze raz wszystkim – uczestnikom, rodzicom, opiekunom, pedagogom, dyrektorom placówek, ale też patronom honorowym, zaangażowanym dzielnicom, jednostkom miasta i partnerom serdecznie dziękujemy za kolejny aktywny maj!

 

Zobacz galerię (40 zdjęć)

Załączniki: