null

3S

Drukuj link otwiera się w nowej karcie

W ubiegłym roku wspólnie z platformą Otwarta Warszawa pytaliśmy o pomysły na kampanie edukacyjne dotyczące m. in. ruchu rowerowego. Dziś rozpoczynamy pierwszą z nich, pod hasłem „Spójrz, Sygnalizuj, Skręć”. Ma ona uwrażliwić rowerzystów na to, by prawidłowo sygnalizowali manewry podczas jazdy. Dotyczy to zarówno ruchu po jezdni, jak i poruszania się wraz z innymi rowerzystami po drogach dla rowerów.

W ramach kampanii będziemy rozdawać rowerzystom ulotki dotyczące bezpiecznego sygnalizowania manewrów skrętu, a także odblaski na rękę z logo kampanii i lusterka. Już w najbliższą niedzielę na ulice Warszawy wyjedzie też "Super S", który będzie przypominał o trzech podstawowych zasadach bezpiecznego skrętu: Spójrz, Sygnalizuj, Skręć. Stąd też nazwa manewru: „3S”. W niedzielne przedpołudnie superbohater będzie „patrolował” warszawskie ulice. Rowerzystom, którzy skręcają nieprawidłowo wręczy czerwoną kartkę. Nie ma się jednak czego obawiać, nie oznacza to żadnej kary. Na kartce znajduje się wyłącznie wyrąźna instrukcja, jak powinniśmy prawidłowo skręcać jadąć rowerem. Oprócz akcji z „superbohaterem” Zarząd Dróg Miejskich przygotował też specjalny plac manewrowy na którym rowerzyści będą mogli w bezpiecznych warunkach ćwiczyć jazdę. Zajęcia prowadzić będą instruktorzy, którzy pokażą w jaki sposób wykonać manewr „3S”. Jak podkreślają, wbrew pozorom, nie jest to bardzo prosty manewr. Rowerzyści często próbując skręcić i jednocześnie sygnalizować skręt tracą równowagę. Próbują też wykonać manewr jak najszybciej w ogóle go nie sygnalizując.

Akacja szkoleniowa rozpocznie się równo o godzinie 13:00. Plac manewrowy zlokalizowany jest u zbiegu ulic Marszałkowskiej i Świętokrzyskiej. Na rowerzystów, którzy zdecydują się wziąć w niej udział i podszkolić umiejętności czekają gadżety rowerowe poprawiające bezpieczeństwo. Rozdamy między innymi opaski odblaskowe poprawiające widoczność rowerzystów po zmroku, a także lusterka rowerowe.


Jak co roku, w maju Warszawa prowadzimy intensywne działania popularyzujące zarówno korzystanie z roweru, jaki i bezpieczną jazdę. Miasto uczestniczy między innymi w Europejskiej Rywalizacji Rowerowej w której mieszkańcy europejskich miast korzystają ze specjalnej aplikacji i zbierają przejechane rowerem kilometry. Jeszcze wczoraj Warszawa w ogólnej klasyfikacji była tuż za podium – na czwartym miejscu – z wynikiem ponad 240 tys. przejechanych kilometrów. Rowerzystom zostało więc kilka dni intensywnych zmagań, aby wskoczyć na podium. Brakuje nam bardzo niewiele do trzeciego miejsca, dlatego zachęcam wszystkich warszawskich rowerzystów, aby nawet w ostatnich dniach akcji, przyłączyć się i wesprzeć nasze miasto w rywalizacji. Do Bydgoszczy, która jest obecnie na trzecim miejscu brakuje nam zaledwie kilku tysięcy kilometrów.

Ulotka informacyjna. Tył
Zobacz galerię (2 zdjęć />)
Ulotka informacyjna. Przód