null

3,8% ruchu rowerowego

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Warszawskie Badanie Ruchu. Infografika z podziałem zadań przewozowych. Grafika ilustracyjna. Wszystkie szczegóły są opisane w artykule.

3,8% - taki jest udział ruchu rowerowego w ogóle podróży nie pieszych w Warszawie. Znamy wstępne wyniki Warszawskiego Badania Ruchu.

WBR 2015 to kompleksowe badanie ruchu przeprowadzone na zlecenie Biura Drogownictwa i Komunikacji. W ramach badania przeprowadzono 17 tys. wywiadów na reprezentatywnej grupie mieszkańców Warszawy, a także pomiary ruchu na granicy Warszawy, granicy centrum i linii Wisły. Co ważne – za podróż rowerem uznano wyłącznie przejazdy celach komunikacyjnych (nie liczono podróży sportowych i rekreacyjnych).

Wyniki wskazują, że warszawiacy odbywają codziennie 3,35 mln podróży. Z tego 104 tys. przejazdów odbywa się na rowerze. To oznacza, że ruch rowerowy stanowi już 3,1% wszystkich podróży, zaś w przypadku podróży niepieszych – aż 3,8%. W porównaniu z poprzednimi pomiarami (z 2005 r.), w których wynik ten nie przekraczał 1%, skok jest ogromny. Liczniki rowerów instalowane na budowanych trasach oraz coroczne pomiary ręczne pokazują, że wzrost jest systematyczny. To m. in. efekt zwiększonych w ostatnich latach nakładów na rozwój infrastruktury rowerowej i system roweru publicznego.

3,8% to liczba wciąż nieduża w porównaniu nie tylko do liderów, ale nawet do europejskiej średniej. W Berlinie, Monachium, Hamburgu udział ruchu rowerowego wynosi ponad 10%. Wynik Warszawy jest już jednak podobny do wskaźników Budapesztu, Wiednia czy Lyonu. Dalszy rozwój sieci tras, systemu rowerów miejskich (ok. 8% rowerów na ulicach Warszawy to Veturilo) oraz promocja jazdy rowerem powinny przynieść kolejne efekty i przekonać jeszcze więcej warszawiaków do przesiadki na rower.

Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do tego wyniku, a tych nadal nieprzekonanych zapraszamy na rower! W końcu każdy rower w ruchu to jeden samochód mniej na ulicach.