
Ponad 43 tysiące uczniów z 83 stołecznych szkół podstawowych weźmie udział w drugiej odsłonie warszawskiego Rowerowego Maja. Kampania ta powstała cztery lata temu w Gdańsku. Jest świetną okazją do edukowania przez zabawę. Jej celem jest bowiem dostarczanie radości i zdrowej rywalizacji, ale także wyrabianie dobrych nawyków i pokazywanie dobrych manier na drodze. Jest to największa tego typu kampania w Polsce. W maju 2017 Warszawa weźmie w niej udział po raz drugi.
Organizatorem Rowerowego Maja jest m.st. Warszawa i Zarząd Dróg Miejskich wraz z Pełnomocnikiem Prezydenta m.st. Warszawy ds. komunikacji rowerowej. Pomysłodawcą kampanii Rowerowy Maj jest miasto Gańsk, a sama kampania ma charakter ogólnopolski.
Zasady kampanii są bardzo proste: każdy uczeń i nauczyciel, który w maju dotrze na lekcje w sposób aktywny: na rowerze, hulajnodze, rolkach czy deskorolce, otrzyma naklejkę i zaznaczoną obecność w dzienniku. Dla najaktywniejszych przewidzieliśmy atrakcyjne nagrody. Rywalizacja toczy się na kilku poziomach: indywidualnym, klasowym i szkolnym.
Na zgłoszenia czekaliśmy do 10 lutego 2017.
Udział szkoły w kampanii ma wiele zalet. Uczniowie, dzięki codziennym aktywnym dojazdom na lekcje, zaczynają dzień od ruchu fizycznego, co jest uznawane za metodę zwiększenia efektywności nauki i poprawy koncentracji. Doświadczenia i pozytywne opinie z poprzedniej edycji, potwierdzają, że uczniowie na pierwszych lekcjach byli lepiej obudzeni, aktywni i uśmiechnięci. Zwiększona liczba rowerów i hulajnóg była dla nauczycieli w-fu i świetlicy inspiracją do nowych form aktywności uczniów na zajęciach i po lekcjach.
Dodatkowym, wychowawczym walorem Rowerowego Maja jest kształtowanie w uczniach samodzielności. Dzięki samodzielnym lub grupowym dojazdom (uczniowie mogą jeździć z kolegami z klasy, rodzicami) dzieci poznają swoją okolicę oraz utrwalą znajomość zasad bezpiecznego poruszania się po drogach poprzez własną praktykę. Zasady te są przekazywane podczas organizowanych przez nas warsztatów przygotowujących do kampanii. Warto zauważyć, że Rowerowy Maj wpływa również na okolice szkół, zmniejsza się liczba samochodów dowożących dzieci, co podniesie bezpieczeństwo uczniów w sąsiedztwie placówki. Nawyki nabyte podczas Rowerowego Maja przynoszą efekty w czerwcu. Nawet w nowym roku szkolnym, przed szkołami, które wzięły udział w pierwszej edycji kampanii, było więcej rowerów i hulajnóg niż zazwyczaj.