null

Zasłużona dla Rajdu Akcja Arsenał

Drukuj link otwiera się w nowej karcie

Uroczystość wręczenia odznaki, która miała miejsce w piątek 25 marca 2022 roku, odbyła się w 79. rocznicę Akcji Arsenał.

- To dla mnie ogromny zaszczyt. Dziękuję Kapitule Honorowego Odznaczenia im. hm Jerzego Kazimierczuka "Zasłużony dla Rajdu Akcja Arsenał" za wyróżnienie - powiedziała Ewa Malinowska-Grupińska, przewodnicząca Rady m.st. Warszawy.

Uroczystość wręczenia odznaki odbyła się w 79. rocznicę zbrojnej akcji Grup Szturmowych Szarych Szeregów, przeprowadzonej 26 marca 1943 roku w pobliżu Arsenału. W jej wyniku uwolniono podharcmistrza Jana Bytnara „Rudego” oraz 20 innych więźniów przewożonych po przesłuchaniach z siedziby Gestapo w alei J. Ch. Szucha do więzienia Pawiak.

Rajd Akcja Arsenał odbywał się w dniach 25-27 marca. Gra, która upamiętnia wydarzenia z marca 1943 roku odbyła się już po raz 51. Po raz kolejny organizację rajdu wspierało miasto stołeczne Warszawa, od kilku lat Rada m.st. Warszawy, wyraża zgodę aby uczestnicy mogli bezpłatnie korzystać z komunikacji miejskiej.

Zarówno prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski, jak i przewodnicząca Rady m.st. Warszawy, Ewa Malinowska-Grupińska, patronowali tegorocznej edycj Rajdu Akcja Arsenał.

Przewodnim hasłem, ustalonym na długo przed wybuchem wojny w Ukrainie było słowo "Potrzebni".

 

fot. Zuza Sosnowska

 

Zobacz galerię (3 zdjęć />)