null

Zakończenie obchodów 77. rocznicy Powstania Warszawskiego

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Pięcioosobowa delgacja Rady Warszawy stoi za funkcjonariuszem Straży Miejskiej, któy trzyma wieniec z żółto-czerwoną wstęgą. Mężczyźni stojący w pierwszym rzędzie ubrani są w granatowe kurtki i ciemne spodnie, stojący za nimi w czarny garnitur, białą koszulę i bordowy krawat. W środku delgacji stoją dwie kobiety. Pierwsza od lewej na sobie jasny prochowiec i beżowe szpilki, druga jest ubrana w błękitną kurtkę, ciemne długie spodnie i czarne czółenka.

W sobotę 2 października 2021 roku, w rocznicę kapitulacji Powstania Warszawskiego, w parku im. gen. Gustawa Orlicz-Dreszera odbyła się uroczystość zamykająca obchody 77. rocznicy tego dramatycznego zrywu. Od 2015 roku decyzją Sejmu RP 2 października jest także Dniem Pamięci o Cywilnej Ludności Powstania Warszawskiego.

Podczas uroczystości zamykającej obchody kolejnej rocznicy Powstania Warszawskiego przedstawiciel władz stolicy symbolicznie gasi płomień palący się przez 63 dni, od 1 sierpnia.

Na uroczystości obecna była delegacja Rady m.st. Warszawy: wiceprzewodniczący Magdalena Roguska, Sławomir Potapowicz i Dariusz Figura oraz radni Anna Auksel-Sekutowicz, Paweł Lech i Piotr Żbikowski.

Dwa kamienie tworzące obelisk, pomiedzy nimi także kamienny, znak Polski Walczącej przepasany biało-czerwoną wstęgą, podświetlony czerwonym światłem reflektora. Przy pomnku stoi warta Wojska Polskiego. Po bokach są flagi Polski i Warszawy. Uczestnicy uroczystości stoją na baczność. Harcerka dotyka palcami kapelusza. Jej ręka jest podniesiona w geście i oddania honorów.
Zobacz galerię (6 zdjęć)
Na tle drzew parkowych stoją poczty sztandarowe służb mundurowych oraz harcerzy. Na wybrukowanej alejce pomiędzy trawnikami stoi starszy mężczyzna, odczytujący tekst z kartki do mikrofonu. Po lwej stronie stoi białe zadaszenie namiotu, pod nim prowadzący uroczystość oraz żołnierz Pułku Reprezentacyjnego Wojska Polskiego.
Dwa kamienie tworzące obelisk, pomiędzy nimi także kamienny, znak Polski Walczącej przepasany biało-czerwoną wstęgą, podświetlony czerwono-białym światłem reflektora. Przy pomniku stoi warta Wojska Polskiego. Po bokach są flagi Polski i Warszawy. Przed pomnikiem na kamieniu pali się ogień Powstania Warszawskiego. Mężczyzna ubrany w garniturpochylając się do dołu, przenosząc płomień do znicza trzymanego przez funkcjonariusza Straży Miejskiej, który przysiadł na zgiętych nogach. .
Przedstawiciele władz miasta i dzielnicy oraz służb mundurowych, uczestnicy uroczystości stojący na brukowanej alejce pod namiotowym zadaszeniem. Od części dla mediów odgradzają ich bordowe linki z metalowymi słupkami. Na Zadaszeniem powiewa flaga Polski. W tle parkowa zieleń.
Kobiety i mężczyźni, uczestnicy uroczystości stojący na brukowanej alejce pod namiotowym zadaszeniem. Od części dla mediów odgradzają ich bordowe linki z metalowymi słupkami. W tle parkowa zieleń.
Poczty sztandarowe służb mundurowych oraz delagacja z płomieniem Powstania Warszawskiego, który trzyma funkcjonariusz Straży Miejskiej. W tle zieleń parkowa.