null

Współpraca partnerska Warszawy i Paryża

Drukuj otwiera się w nowej karcie

W tym roku przypada dwudziesta rocznica współpracy między Warszawą i Paryżem. Historia kontaktów obu miast pokazuje różnorodność wspólnych przedsięwzięć, m.in. w zakresie: stosunków ekonomicznych i działalności na rzecz wymiany handlowej, urbanistyki i ochrony dziedzictwa architektury, administracji samorządowej, edukacji oraz działalności kulturalnej. Podczas wizyty władz Miasta w stolicy Francji odbyło się także uroczyste podpisanie porozumienia o współpracy i partnerstwie obu miast. Spotkanie Prezydenta m.st. Warszawy Rafała Trzaskowskiego z mer Paryża, Anne Hidalgo dotyczyło wyzwań, przed jakimi stoją obie europejskie stolice. Rozmowa dotyczyła przede wszystkim zrównoważonego rozwoju, wspierania innowacji, nowymi – zielonymi technologiami, mobilności, ale przede wszystkim walki ze skutkami zmian klimatycznych oraz z zanieczyszczeniem powietrza. Radę m.st. Warszawy, w imieniu Ewy Malinowskiej-Grupińskiej, przewodniczącej Rady, reprezentował wiceprzewodniczący Sławomir Potapowicz.

30 maja br. Rada m.st. Warszawy wyraziła pełne poparcie dla porozumienia. Za podjęciem uchwały XIII/254/2019 głosowali wszyscy radni. Podpisanie porozumienia jest odpowiedzią na nowe wyzwania nowoczesnych europejskich metropolii, otwartych na współpracę i realizujących zasady solidarności. Współpraca będzie miała formę wspólnych projektów i przedsięwzięć, a także wymiany informacji, wizyt studyjnych, wizyt ekspertów oraz oficjalnych delegacji.

Podczas kilkudniowej wizyty władz Warszawy w stolicy Francji została zainaugurowana 10. edycja festiwalu Chopin au Jardin. Festiwal jest częścią większego projektu – Varsovie s'invite à Paris.

- Chciałbym bardzo serdecznie podziękować miastu Paryż za gościnę w parku Montsouris, a także wszystkim partnerom za zaangażowanie w przygotowanie tego muzycznego wydarzenia. Sukcesy dotychczasowych edycji Festiwalu pozwalają mi żywić nadzieję, że Warszawa - miasto Chopina, w którym spędził młodzieńcze lata i ukształtował się jako artysta – jawić się będzie wszystkim jako miasto współpracy i ciekawa destynacja turystyczna – powiedział podczas inauguracji Rafał Trzaskowski – prezydent stolicy.

Przez pierwsze siedem lat festiwal gościł w Ogrodzie Luksemburskim, by następnie zadomowić się w parku Montsouris. Odbyło się łącznie 46 koncertów, głównie recitali pianistycznych, ale także kilka wokalnych. W roku Chopina 2010 gościem festiwalu była Sinfonia Varsovia. Wydarzenie jest efektem wieloletniej współpracy m.st. Warszawy, Stołecznej Estrady, Paryża oraz Instytutu Polskiego w Paryżu i nawiązuje do tradycji Koncertów Chopinowskich w Łazienkach Królewskich. Przez pięć kolejnych niedziel w stolicy Paryża rozbrzmiewać będą kompozycje Fryderyka Chopina w wykonaniu wybitnych artystów, m.in. Jacka Kortusa, który otworzył tegoroczną edycję festiwalu.

Podczas festiwalu wiceprzewodniczący Sławomir Potapowicz wręczył przedstawicielce Instytutu Polskiego w Paryżu, Pani Wandzie Kutyle, Odznakę Honorową Zasłużonego dla Warszawy, którą przyznało Kolegium tej odznaki. 

Żadna muzyka, niezależnie jak fenomenalna, nie obroni się bez artystów, ludzi kultury, animatorów, którzy każdego dnia dbają, by pozostała w naszej świadomości, w naszej przestrzeni, czyniąc nasze życie lepszym. Każdy genialny artysta potrzebuje widowni i nade wszystko ambasadorów jego twórczości. Fryderyk Chopin, gdyby żył, to z pewnością cieszyłby się, że wśród wielbicieli jego talentu i twórczości jest Pani Wanda Kutyła. Działając od wielu lat w Instytucie Polskim w Paryżu, realizując różne projekty teatralne    i muzyczne, szczególnie wiele uwagi poświęciła naszemu wspaniałemu kompozytorowi. Od pierwszej edycji Pani Wanda Kutyła była obecna przy organizacji festiwalu „Chopin au Jardin” – podarunku miasta Warszawy dla paryżan. Jej wielkie zaangażowanie w dużym stopniu przyczyniło się do realizacji projektu „Varsovie s’invite à Paris”, tworzącego nad Sekwaną dobry klimat  i markę polskiej stolicy - powiedział Sławomir Potapowicz, wiceprzewodniczący Rady m.st. Warszawy.

Kolejnym punktem oficjalnej wizyty delegacji m.st Warszawy był udział w uroczystości otwarcia skweru imienia Jana Karskiego w 10. dzielnicy Paryża. Skwer powstał z inicjatywy mieszkańców miasta w ramach budżetu obywatelskiego. W uroczystości, oprócz reprezentantów paryskiego ratusza, wzięła udział burmistrz 10. dzielnicy, Alexandra Cordebard oraz Ewa Junczyk-Ziomecka, przedstawiciel zarządu Fundacji Edukacyjnej Jana Karskiego.

fot. Urząd m.st. Warszawy
Zobacz galerię (8 zdjęć)
fot. Urząd m.st. Warszawy
fot. Urząd m.st. Warszawy
fot. Urząd m.st. Warszawy
fot. Urząd m.st. Warszawy
Uroczyste_podpisanie_porozumienia_o_wspolpracy_i_partnerstwie_obu_miast_Custom.jpg
Otwarcie_skweru_im._Jana_Karskiego_w_10._dzielnicy_Paryza_Custom.jpg
Skwer_im._Jana_Karskiego_powstal_z_inicjatywy_mieszkancow_miasta_w_ramach_budzetu_obywatelskiego_Custom.jpg