null

Wspaniały Jubileusz Powstańca Warszawskiego

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Dziś z okazji 105. urodzin płk. Kazimierza Klimczaka w Muzeum Powstania Warszawskiego odbyła się uroczystość jubileuszowa. Radę m.st. Warszawy reprezentował wiceprzewodniczący rady Sławomir Potapowicz, który wręczył Jubilatowi Odznakę Honorową Zasłużonego dla Warszawy w imieniu Ewy Malinowskiej Grupińskiej, przewodniczącej Rady. Podczas uroczystości został odczytany list gratulacyjny od przewodniczącej Ewy Malinowskiej-Grupińskiej. 

Ta odznaka, którą Pan otrzymuje jest naszym skromnym podziękowaniem za Pańskie poświęcenie i bohaterską walkę o wolność mieszkańców Stolicy. Należy Pan do grona tych Polaków, którzy dla Warszawy i Ojczyzny poświęcili wszystko, dzięki tak wspaniałym synom i córkom Rzeczpospolitej jak Pan, możemy się dziś cieszyć długo przez nas wyczekiwaną wolnością. Całe Pańskie wojenne losy pokazują nam czym dla Pańskiego pokolenia było oddanie Ojczyźnie w czasach jej niewoli. Pragnę dziś tylko, w imieniu mieszkańców Warszawy, potomków owych płaczących matek i dzieci z całego serca podziękować za Pana bezinteresowne poświęcenie.

Życzę Panu wszystkiego co dobre, piękne i prawdziwe; radości i pogody ducha na każdy dzień, a przede wszystkim zdrowia i wielu sił do pokonywania codziennych trudów - napisała Ewa Malinowska-Grupińska, przewodnicząca Rady m.st. Warszawy.      


płk. Kazimierz Klimczak ps. "Szron"
jest absolwentem szkoły podoficerskiej w Koninie. Był żołnierzem 67. Pułku piechoty w Brodnicy. Brał udział w wojnie obronnej 1939 roku podczas, której został ciężko ranny. Pomimo inwalidztwa kontynuował działalność narodowowyzwoleńczą w Związku Walki Zbrojnej Armii Krajowej (1940-1944). Podczas Powstania Warszawskiego walczył na Ochocie, a następnie na Woli w batalionie  im. gen. Sowińskiego. Odznaczony: Krzyżem Walecznych oraz Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Medalem "Pro Memoria" i "Pro Patria".

fot. Zuzanna Sosnowska
Zobacz galerię (4 zdjęć)
fot. Zuzanna Sosnowska
fot. Zuzanna Sosnowska
fot. Zuzanna Sosnowska