null

Wręczenie odznaczeń Honorowego Obywatela i Nagród m.st. Warszawy

Drukuj otwiera się w nowej karcie

31 lipca, w przeddzień 78. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, w sali S. Starzyńskiego w Pałacu Kultury i Nauki odbyła się Uroczysta Sesja Rady Miasta. Podczas uroczystości wręczone zostały Tytuły Honorowego Obywatela m.st. Warszawy oraz Nagrody m.st. Warszawy.

Tuż przed rozpoczęciem części ofcijalnej Ewa Malinowska Grupińska, Przewodnicząca Rady m.st. Warszawy, wraz z Rafałem Trzaskowskim i Hanną Gronkiewicz-Waltz spotkali się z bratem mera kijowa – Wladimirem Kliczko. Wspólnie porozmawiali na temat współpracy siostrzanych miast, którymi są Warszawa i Kijów.

Uroczytą Sesję rozpoczęło odegranie hymnów państwowych Polski i Ukrainy, a wzdłuż sali Starzyńskiego przedstawiono fotografie z Warszawy oraz ogarniętych konfliktem zbrojnym ukraińskich miejscowości.

Ukraina jest niezłomna, jak kiedyś niezłomna była Warszawa. Dziś wielu ukraińskich obywateli to uchodźcy, którzy – jak mieszkańcy Warszawy po zakończeniu walk w październiku 1944 r. – stali się „ambasadorami wojny” – mówiła Ewa Malinowska-Grupińska, przewodnicząca Rady m.st. Warszawy. – W ostatnich miesiącach wiele ukraińskich miejscowości powtórzyło tragiczny los naszej stolicy, zrównanej z ziemią 78 lat temu. Mam nadzieję, że – jak niegdyś Warszawa – tak te miejscowości i cała Ukraina podniosą się z ruin – dodała.

Pierwszym etapem uroczystości było wręczenie medali, legitymacji i dyplomów z tytułem Honorowego Obywatela m.st. Warszawy. To wyraz najwyższego wyróżnienia i uznania dla zasług lub wybitnych osiągnięć obywateli polskich i cudzoziemców. W tym roku tytułem tym uhonorowano byłą prezydent stolicy Hannę Gronkiewicz-Waltz oraz mera Kijowa Witalija Kliczko.

Jestem dumna, że doceniono moją pracę na rzecz miasta, warszawiaków i warszawianek. Dziś z perspektywy czasu mogę powiedzieć, ze Warszawa miała dobrych włodarzy, którzy starali się i dbali o mieszkańców. W miarę możliwości kontynuowałam dzieła swoich poprzedników. Od początku prezydentury ważna była dla mnie wygoda mieszkańców miasta. Z wdzięcznością wspominam te 12 lat – mówiła Hanna Gronkiewicz-Waltz, odbierając wyróżnienie.

Witalij Kliczko specjalnie przygotowanym na uroczystość filmie podziękował Polakom za pomoc Ukrainie i jej obywatelom podczas trwającego konfliktu. Natomiast wyróżnienie z tytułem Honorowego Obywatela m.st. Warszawy odebrał w jego imieniu brat, Władimir Kliczko.

Dziękuję za przyznanie tytułu Honorowego Obywatela waszego wspaniałego miasta. To dla mnie wielki zaszczyt, ale także uznanie bohaterskiej postawy wszystkich kijowian i odwagi całego narodu ukraińskiego, który odpiera najazd rosyjskich barbarzyńców – mówił Witalij Kliczko, mer Kijowa. – Ukraińcy nie poddali i nie poddadzą się nigdy. Walczymy o naszą wolność, o prawo życia w wolnym i demokratycznym kraju, ale bronimy też demokracji, stabilności i bezpieczeństwa całej Europy – dodał.  

Podczas sesji wyróżnienie odebrał też Andrzej Rottermund – historyk sztuki, muzeolog, wieloletni dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie oraz Honorowy Obywatel m.st. Warszawy z 2020 r.

W tym roku wręczono także 57 Nagród m.st. Warszawy, wyróżnień zarówno dla osób fizycznych, jak i organizacji czy inicjatyw działających na rzecz miasta i jego mieszkańców.

 

fot. Zuza Sosnowska

Zobacz galerię (15 zdjęć)